Tipy na knižní dárky nejen k Vánocům

Knihy rádi dostáváme i darujeme. Kterou knihu z nabídky letos vydaných titulů vybrat pro své blízké, vám poradí naši redaktoři. Ovšem pozor, naši redaktoři nejsou jen knihomilové, ale také grafomani! Tak si udělejte chvíli čas, vezměte k ruce tužku, zápisník a horkou kávu nebo čaj a začtěte se do našich knižních tipů.

Daletth

Nějak nevím, kam se ten rok poděl, ale už je zase na čase řešit Vánoce pro knihomoly… Pár tipů na knihy, které navíc svým vzezřením rozhodně neudělají vaší knihovně ostudu, z rukávu ale přece jen vysypu.

Kouzla rodu Thornů potěší nejen milovníky young adult literatury, ale také ty, kdo vyhledávají kombinaci dobrodružného čtiva a lehké romantiky. Slowburn romantiku s prvky fantastiky nabídne také Vazač vzpomínek, což je navíc kniha krásně provedená. Vašim dětem školou povinným by mohla – tak jako mnohým jiným – učarovat Amari a noční bratři. Milým překvapením pro náročnější čtenáře se stala Vzpomínka zvaná říše.

Chybu neuděláte ani v případě osvědčených jmen a sérií – zmíním například Tajné společenství Philipa Pullmana, kde se setkáte s již dospělou hrdinkou jeho předchozí úspěšné série Jeho temné esence. Smrtící luna N. K. Jemisin ukazuje, že autorka i ve svých začátcích psala skvělé, originální příběhy. Knihovně bude (výjimečně) slušet i nové vydání Duny s filmovou obálkou nebo melancholicky laděný Neviditelný život Addie LaRue, což je i na pohled hezky vypravená kniha se sametovou obálkou a barevnou ořízkou.

A z toho, co se pro čtenář ještě v posledním měsíci chystá, stojí určitě za pozornost například pár kousků od nakladatelství Host. Kronův odkaz uzavírá jeden z fenoménů české fantastiky posledních let. Led nás zavede do zmrzlého postapokalyptického světa. A nejnovější kniha N. K. Jemisin Stali jsme se městem nás opět (doufejme) přesvědčí o autorčině mistrném vypravěčském talentu.

Honza Procházka

Nejvíc mě letos okouzlilo Hříbě ze zlata Věry Mertlíkové. V tomto dobrodružném příběhu se autorka spolu s hlavní hrdinkou Milanou vydala z centra Velké Moravy až do středu Českého krasu. Příběh o záchraně hříběte určeného k obětování je dobrodružnou jízdou, v níž potkáte bludičky i hejkaly či jiné lesní bytosti. Zároveň oplývá skácelovskou poetikou. Neztrácí dech a netone ve zdlouhavých popisech. Kdo hledá originální domácí fantasy, která ho zavede zpět do minulosti a do letních dní, ten by neměl váhat.

Z komiksů bych doporučil výroční sborník Batman Svět. Je to parádní výlet, v němž se podíváte do mnoha velkoměst, a díky skvělému tvůrčímu týmu Suchánek a Kopřiva navštívíte i Prahu. Čtrnáct měst, čtrnáct zajímavých příběhů. Pestrá paleta výtvarných stylů a Batman na Karlově mostě. Rozhodně důstojná pocta temnému rytíři.

Z publicistiky doporučuji knihu Temný rytíř Glena Weldona. Ten je celoživotním Batmanovým fanouškem, přesto historii Temného rytíře a všechny jeho vzlety a pády líčí nejen s novinářskou přesností, ale i s nadhledem. Kniha se čte fakt skvěle, skoro jako kvalitní detektivka. Když se člověk začne ve všech těch rebootech, crossoverech a paralelních komiksových liniích ztrácet, vtrhne do děje nejdříve Burton a po něm další filmaři a je o zábavu postaráno. Podtitul Zrod nerdů taky není náhodný. Protože Batman ve všech svých podobách je, byl a bude nedílně propojený se svými fanoušky. Knihu můžu doporučit i těm, kteří nejsou hardcore fanoušky netopýřího muže.

Suzanne

Letos vám všemi deseti doporučuji Oko bouře, druhý díl z trilogie Krysy apokalypsy od Zuzany Hartmanové. Jedná se sice o druhý díl, ale někomu blízkému asi dáte pod stromeček i ten první s názvem Před bouří a uděláte mu tak dvojnásobnou radost. Zastávám názor, že čeští autoři umí výborně psát fantasy, sci-fi i kombinace těchto žánrů a bez problémů se dokážou vyrovnat zahraničním autorům. Zuzana Hartmanová a její trilogie Krysy apokalypsy to jen potvrzuje. V Krysách apokalypsy najdete propracovaný post-apokalyptický svět, uvěřitelné a lidské postavy, košaté a komplikované vztahy, originální nápady, překvapivá odhalení i šokující zvraty. Nevýhodou Oka bouře je, že nejde popsat, jak moc je dobré, a že mi nestačí klasické hodnocení, protože tahle kniha si zaslouží tak jedenáct hvězdiček z pěti :)

Taky doporučuji Vazače vzpomínek od Bridget Collinsové. Jedná se o mysteriózní historický román o světě, ve kterém vám knihvazači mohou vymazat vzpomínky a svázat je do knih. Bridget Collinsová má úchvatný, poetický styl a až impresionisticky maluje čtenáři před očima obrazy. Pod tím poetickým stylem se ale skrývá silný příběh, který je realistický, místy až krutý, smutný, ale zároveň dojemný i láskyplný.

A pokud chcete sázku na jistotu, vyšly závěrečné díly oblíbených sérií: Vláda vlků, druhý díl ze série Nikolaj Lantsov od Leigh Bardugo (který stejně jako výše zmíněné knihy patří mezi to nejlepší, co jsem letos přečetla), nebo Nebe po bouři, dlouho očekávaný závěrečný díl série Jiskra v popelu, od Saby Tahirové.

Supermartonátor

Co bych tak doporučil do tohoto vypjatého období? Asi vše brát S pokorou a nadějí, což je i název drobné, ale kouzelné knížečky od Becky Chambresové. Tenhle minimalistický sci-fi příběh o cestě k cizím planetám je pro přemýšlivé jedince.

Dnes si také každý chce hrát na Spasitele, ale jen Andy Weir předvedl tak úžasný příběh. Tahle kniha je pro žánr sci-fi letos zcela zásadní. Chlapík se probudí na vesmírné lodi a má zachránit Zemi. Jenže o tom nemá ani tušení a musí si na vše vzpomenout.

Možná by nám se vším pomohli komiksoví Rytiři z Heliopole od Jodorowského. Druhý a závěrečný díl tohoto labužnického komiksu osciluje mezi různými obdobími a kouzlí s nápady. Nebo by možná mohl poradit Neonomicon od Alana Moorea, který vás přivede do lovecraftovského univerza a potvory v něm vám nedají spát.

Pozdravy záhrobí, kniha od skvěle píšící Veroniky Fiedlerové, je navzdory svému názvu čtení, které sice přivodí tajemno, ale také dobře pobaví. Pokud máte rádi humor, horor a detektivní příběhy, mohla by vám tahle kniha přijít k chuti.

Kometa

Pro někoho jsou Vánoce krása, ale jinému se všechny koledy, veselé barvy a davové nadšení ze slavení vánočních svátků zajídají. Chce to změnu a jednou takovou vlaštovkou zůstává komiksová série Pohádkov. V posledním, čtvrtém díle – Nešťastně až do smrti, se hlavní hrdinka Gerda, zelenovlasá holčička s velkou sekerou, dostala do pekla. Satirická návštěva pohádkové říše je pouze pro dospělé a v čase spěchu a neklidu dokáže navodit opravdu uklidňující atmosféru.

Vánoce jsou časem, kdy křesťané nejen v naší malé republice slaví narození Mesiáše. Jenže novodobý mesiáš nemusí být žádná velké výhra. Obzvlášť, když jeho uctívači nejsou mírumilovní a mají spadeno na sexy digitální čarodějky. Vlivného Digitálního mesiáše má v románu Underground – Revoluce i spisovatel František Kotleta. Hlavní hrdina Petr Vachten řeší vraždy v Praha City a opravdu není příznivcem nových náboženství.

Na Štědrý den pod stromečkem nemůžou chybět různé dárky. Ale co když vrácení nevhodného dárku nejde podle plánu? Skvělý návod na tenhle problém má Peter Nezaměstnaný z románu QualityLand. Občas je vrácení zboží jako pendlování od čerta k ďáblu, a proto je nejlepší napsat dopis Ježíškovi s prosbou o pěknou knížku z tohoto článku nebo alespoň o poukázku do knihkupectví.

Pokud nic z předešlého nefunguje, cukroví se záhadně ztratilo a ve čtení a lenošení vás ruší nezvané návštěvy, nezbývá než pozvat Tandžíra, mladého, odhodlaného a sympatického Zabijáka démonů, který si by si mohl skvěle poradit i s… démo… duchem Vánoc. Stejně jako s různými potížemi, které ho potkávají na černobílých stránkách svižné mangy.

Sevia

Z letos vydaných knih bych jako dárek určitě doporučila Neviditelný život Addie LaRue od V. E. Schwab. Melancholické čtení o nesmrtelné dívce, kterou si nikdo nepamatuje, a její cestě napříč staletími mi opakovaně učarovalo. Jde o příběh plný přemýšlení o životě a našem směřování, který se pohybuje na hranici YA žánru a dospělejší literatury a je víc než ideální na dlouhé zimní večery.

Moc mě potěšila také Vláda vlků od Leigh Bardugo. Autorka se v ní dokázala krásně a nečekaně epicky rozloučit (alespoň prozatím) se svou grišovskou sérií. Kdo četl a oblíbil si některou z předchozích knih, určitě by neměl ani tuhle a vůbec celou dilogii o Nikolajovi minout.

A jako poslední bych chtěla vyzdvihnout Gideon Devátou od Tamsyn Muirové. Do knihy je trochu obtížné se začíst, ale rozhodně zanechá ve čtenáři dlouhotrvající dojem. Sama doteď nedokážu pochopit, jak zdánlivě nezkombinovatelný mix sci-fi, hororu, detektivky a internetových meme dokáže ve výsledku tak skvěle držet pohromadě. Ideální tip pro čtenáře YA žánru, kteří by chtěli zkusit něco trochu neobvyklejšího.

Kristina

Pro čtenáře, kteří ve fantasy hledají něco navíc a nebojí se náročnější literatury, doporučím Dům prázdnoty – propracovaný román, který dává do souvislosti mnohé nejasné záznamy z českých kronik a nechá v nich tápat sympatickou manželskou dvojici. Podobně zajímavým čtivem je Jsem živý. Podepsán ježek v kleci od Ivo Fencla. Tato útlá knížka potěší nejen Foglarovy příznivce, ale úplně každého, kdo si rád zavzpomíná na dětské sny a hry. Pokud chcete někoho rozveselit, odreagovat a vesmírně pobavit, doporučím vynikající odlehčený, a přesto svižně akční sci-fi počin Michala Březiny Do smrti daleko. Neb pravda… je tam někde uvnitř.

Hodně zajímavé zamyšlení nad člověkem, světem, politikou a vůbec přináší Světová válka Z Maxe Brookse, román, který inspiroval stejnojmenný film, ale v zásadě přináší mnohem víc. Na své si přijdou všichni od filozofů po příznivce zombie hororů, nikdo nebude zklamán. Letošní zahraniční lahůdkou a krásnou dárkovou knihou současně je na poli fantastiky určitě Chmurný válečník Alistaira Rennieho – zde je ale třeba se malinko zamyslet, komu knihu darovat, neb metaválečníci s jejich megadrsnými způsoby nejsou úplně pro každého.

Fanouškům hororů určitě udělá radost klasika Clive Barkera Hellraiser. V předloze úspěšných filmů čtenář otevře ještě malinko víc světů a koutů představivosti, díky zpracování nakladatelství Carcosa se krásná kniha s pevnou vazbou k darování přímo nabízí. Pokud by se někomu z vašich blízkých mohla líbit tvorba Carltona Mellicka III, ale zatím jste nenašli odvahu, nejlepší knihou pro seznámení je Dům na tekutých píscích, napínavý, překvapivý a svým způsobem okouzlující příběh dvou malých sourozenců a tajemného domu.

Příznivce strašidelných domů pak určitě velmi mile překvapí Záhada panství Bainbridge anglické autorky Laury Purcell, jejíž Tiší společníci dostanou snad všechny fanoušky strašidelných příběhů a gotických románů.

Czistoslava

Tento rok vyšlo pokračování několika rozepsaných sérií z per českých autorů, na které jsem se moc těšila. Doporučit mohu Oko bouře Zuzany Hartmanové, druhý díl z trilogie Krysy apokalypsy. Fantasy svět na jejích stránkách je velmi originálním počinem poskládaným z klasických prvků, s kterými si pohrává jak autorka, tak divoká magie. Božstva, andělé, démoni a všelijaká stvoření magií ovlivněná se utkávají mezi sebou v pletichách, touze po moci, násilí a snaze přežít. Obyčejným lidem se v oku bouře jen stěží daří.

Další knihou, tentokrát v pořadí třetí z plánovaných pěti, je Nasterea Petry Stehlíkové. Utiskovaný národ sklenařů v postapokalyptickém světě, zničeném pravděpodobně nukleární válkou a nemocemi, doufá v osvobození dle starého proroctví, jež se začíná naplňovat. Nasterea je spíše překlenovacím dílem, ale doufám, že v pokračování se vše opět rozjede.

Ze zahraničních knih mohu doporučit Zkázu Ďáblova akru spisovatele Ransoma Riggse z cyklu Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Zkázou se završí celý příběh a doplní se informace o schopnostech Jacoba Portmana.

Lumos

Každému malému i velkému čtenáři, který má rád dobrodružné příběhy a krásné ilustrace, bych přála, aby si pod stromečkem rozbalil sérii o mladém klukovi Warrenovi, jenž sice neoplývá krásou, ale má laskavé srdce a kouzelný chodící hotel. Poslední díl Warren XIII. a prokleté třináctiny vyšel letos a budete mu rozumět i samostatně, v knihovně se ale rozhodně budou pěkně vyjímat všechny tři díly, protože každý je laděný do jiné barvy.

Skvělým dárkem určitě bude i limitovaná sběratelská edice Zeměplochy Terryho Pratchetta nebo obrovský černobílý komiks Dracula s detailními ilustracemi Georgese Besse.

Renča

Pokud vy nebo vaši blízcí, které plánujete obdarovat, máte rádi tvorbu českých autorů a postapokalyptické akční sci-fi příběhy, neměli byste si nechat ujít letošní novinku Kristýny Sněgoňové Země v troskách. Román můžete číst i samostatně, ještě líp však uděláte, pokud k němu přiberete i loňské Město v oblacích. Ocitnete se v originálním světě měst postavených na pilířích vysoko v oblacích, kam lidé unikli před krvežíznivými netvory prohánějícími se po zemi. Nejsilnější stránkou knihy jsou však hrdinové a jejich osudy v tomhle nehostinném světě.

Sázkou na jistotu pro všechny příznivce magických tvorů a vlkomily obzvlášť je novinka Patricie Briggs Divoký Symbol ze série Alfa a omega.

Pavel

Za pozornost při výběru knižních dárků pod stromeček stojí nové vydání Duny Franka Herberta. Je jednou z nejzákladnějších knih fantastiky a své čtenáře si může opět najít napříč věkovými kategoriemi. Neb co je pro někoho velmi poutavým dobrodružným příběhem zasazeným kdesi v budoucnosti na pouštní planetu Arakis, může být pro dalšího velkou studnicí moudrosti od závažných a stále aktuálnějších otázek ekologie, politologie, filozofie až po mystiku.

Pozornost čtenářů hledajících neotřelé dárky si zaslouží pokračování knižní ságy Ilusie z pera Milady Střítezské. Valgir se sice odehrává ve stejném světě, ovšem o mnoho let dříve před narozením postav z navazujících knih Harfeníci severu, Dědicové Tuonely a Probuzení Louhi. Seznamte set s autorčiným fantasy světem inspirovaným Finskem, metalovou hudbou a starými eposy. Jedná se o vhodný dárek hlavně pro tatínky, syny a bratry. Ovšem i děvčata libující si v military si jistě přijdou na své.

A proč vlastně nedoporučit i dílko své? S kůží na trh jde vlastně autor pokaždé, ať už je to poprvé, anebo po dvacáté. Když se blíží ten čas vánoční, rád bych věřil, že i v této pro kulturu nelehké době a na přesyceném českém knižním trhu najde své místo i má prvotina. Vydalo ji zatím ještě drobné slovenské vydavatelství Art Floyd, které také sní o tom, že svými tituly zaujme co možná nejvíc českých a slovenských čtenářů. Kniha se zrodila z lásky ke psaní, rodnému jazyku a k žánrové literatuře. A trošičku se i vymyká zavedeným standardům. Zlověsti jsou sbírka převážně hororových povídek a temně laděných básní, jejímž autorem je Pavel Skořepa (moje maličkost). V kamenných obchodech zde v Čechách na ni sice čtenář nenarazí, o to zajímavější žánrový dárek to pod stromečkem může být. A zrovna jak kniha samotná koketuje s žánrovou pestrostí fantastiky, zálibu v ní mohou najít mnozí z velkých dětí a malých dospělých, jejichž vírou je fantazie.