Patricia Briggs: Divoký symbol (Alfa & Omega 6)

Přede dveřmi vlkodlačího páru Charlese a Anny v montanském Aspen Creeku stojí agenti FBI, což je nemilé překvapení, zvlášť když hostitelé musí žít tak nějak v utajení.

Zmizelo totiž celé nelegálně postavené městečko v divočině, ovšem smůla je, že území patří marokově družce Leah, a tak je Branovou povinností případ vyšetřit. Úkol svěří svému synovi a vyšetřovateli smečky Charlesi Cornickovi a jeho družce Anně, na které se stejně tak obrátilo FBI díky předešlé spolupráci v povedeném třetím díle Dvojí spravedlnost.

Les v severní Kalifornii je plný run a okolo prázdných obydlí něco hodně smrdí – ovšem nejsou to kompostovací toalety – to je jen jedna ze záhad. Pro vlkodlaky začíná lov a smrtelně nebezpečným soupeřem je jim pradávný tvor rozehrávající hru se vzpomínkami, které jsou spolu s hudbou jeho hlavními zbraněmi. Hudba má moc, je kouzelná, to víme asi všichni, ale že je smrtelně nebezpečná, to by řekl málokdo. A že může být hudba skupiny Queen zbraní i lékem, by leckdo nevěřil vůbec, i když… skalní fanoušci kapely vědí své a Patricia Briggs to jen potvrzuje.

Začátek knihy už zajímavější ani být nemůže. Autorka rozkrývá minulost, nejen Branovu, ale hlavně překvapivý osud Leah a zčásti i ostatních hrdinů. To je výhoda delších knižních sérií – myslíme si, že hrdiny už známe, ale dobrý autor ví, že poodhalovat detaily a promyšleně je dávkovat se u čtenářů vždy setká s nadšením. A u tohoto dílu se nám informací dostává vrchovatě.

Ovšem samotná zápletka o pátrání po zmizelých osadnících jako by byla jen výplní, připomíná Říční znamení, z mého pohledu nejméně povedený díl jinak vynikající paralelní série Mercedes Thompson. Snad pomalým vyprávěním s minimem akce, vedlejšími postavami tak nevýraznými, že se před očima rozplývají, či nedefinovanou mocí čarodějů a prastarých netvorů; i když je pravda, že těmto nadpřirozeným bytostem se spisovatelka věnuje jen zběžně, vlkodlaci jsou jednoznačně její alfou i omegou.

Dějová linka až tak nevyniká, na druhou stranu to zase jiné stránky bohatě vyvažují. Vlkodlačí svět stvořený Patricií Briggs stojí jednoznačně za to, zvlášť když je text stále tak čtivý, jak jsme zvyklí. Musím ocenit i autorčin nápad obě série propojovat, čtení o oblíbených hrdinech z druhé série je velice příjemné, jako návštěva u starých dobrých přátel. Stejně jako šaty dělají člověka, obálka dělá knihu, a tak potěší opět výstižná a léty prověřená klasická žánrová ilustrace Daniela Dos Santose, další jistota, která nezklame.

Divoký symbol má atraktivní začátek a překvapivý konec, který nastiňuje, kam se bude vyprávění dále ubírat. Příběh velice trefně vystihuje známý citát Benjamina Franklina: Ten, kdo se ve jménu bezpečí vzdá svobody, nezaslouží si ani bezpečí, ani svobodu.

Ukázka

Vydal: Fantom Print, 2021
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Daniel Dos Santos
Vazba: vázaná
304 stran / 359 Kč