Knižní tipy pod stromeček

Mělo to být stručné… Jenže literární recenzenti se občas utrhnou ze řetězu :) A tak tu máte mnoho tipů na fantastické knižní dárky nejen pod stromeček.

Lumos

Letos se mi do srdce zapsal Snílek Neznámý od Laini Taylor. Hlavní hrdina od malička miluje knihy a sní o neviděném městě Pláč, jehož pravé jméno bylo ukradeno. Příběh sleduje také mladou bohyni Sarai, která se umí vkrádat lidem do snů a může je lehce změnit na noční můry. Snílek Neznámý poměrně nenápadně řeší silné téma rasismu, což pro mě bylo příjemné překvapení. Celá kniha působí jako ponurá pohádka pro dospívající.

Nemůžu zapomenout zmínit také Warrena XIII. od nakladatelství Paseka. Letos vyšel již druhý díl Warren XIII. a šeptající les a byl podobně kouzelný jako ten první (Warren XIII. a Vševidoucí oko). Příběh sleduje chlapce Warrena, který se svými přáteli a pohyblivým hotelem skáče z jednoho nebezpečí do druhého. V šeptajícím lese musí čelit spletitému, temnému lesu plného zrádných čarodějnic. Série je určena především dětem od devíti let, nicméně svou originalitou a nádhernými detailními ilustracemi nadchne i starší čtenáře.

Sevia

V loňském roce mi učarovala série Šest vran od Leigh Bardugo. Letos bych ráda doporučila k přečtení závěrečný díl této duologie s názvem Prohnilé město, protože autorce se povedlo celý příběh brilantně zakončit.

Kromě toho chci vyzdvihnout i poměrně čerstvou novinku z pera Holly Black. Jedná se o Krutého prince, první díl trilogie z prostředí čarovného a zrádného vílího dvora. Autorku znám díky několika povedeným knížkám (Nejtemnější část lesa, Nejchladnější dívka ve městě chladu), ale právě tady se naplno „utrhla ze řetězu“ a povedlo se jí namíchat téměř perfektní koktejl napětí, akce a intrik s jen malým náznakem romantiky. Její imaginace je neuvěřitelná, umí napsat přesvědčivé postavy a hlavně nemá se čtenáři naprosto v ničem slitování. Pokud patřítě k příznivcům young adult fantasy, rozhodně neváhejte po Krutém princi sáhnout. Snad budete potom vyhlížet pokračování osudů Jude a Cardana se stejnou netrpělivostí jako já.

Czistoslava

Naše redakce převážně recenzuje knihy pro mládež a dospělé, ale najdou se mezi nimi i knihy určené pro děti, nebo takové, které se tak tváří. Pozornosti dospělých by neměla ujít Dívka, která upíjela měsíc spisovatelky Kelly Barnhillové, kterou vřele doporučuji. Zvláštní pohádkový příběh o tom, že věci mohou být úplně jiné, nežli se na první pohled zdají.

Dětem se budou určitě líbit knihy o dráčatech Ohnivá křídla (Dračí věštba, Dědička trůnu a Skryté království), která mají důležitý úkol přidělený věštbou. Mají být těmi, co vyberou správnou královnu pro pískolety, aby konečně mezi dračími kmeny mohl zavládnout mír.

Sonia Shadow

Jednoznačně doporučuji pokračování série od Patricie Briggs Jasným plamenem. Její vlkodlačí série jsou jedny z mála, co vycházejí. Čtou se velmi dobře a ještě mě nikdy nezklamaly, co se příběhu týče. Totéž platí u tohoto dílu a věřím, že pod stromečkem určitě potěší.

Daletth

Letošní rok byl bohatý na úrodu dobrých knižních titulů napříč fantastickými subžánry, takže se i já pokusím pokrýt více literárního území.

Pokud máte rádi drsnější světy, drsnější příběhy či lidské tragédie, mám tu trojici knih, se kterými nešlápnete vedle. Páté roční období, Kdo se bojí smrti a A v ní stín. Všechny tři knihy pojí syrový příběh a slušná porce smutku, takže nevím, zda jsou vhodné do vánočního období, nicméně proti gustu…

Milovníkům neotřelých space oper pak mohu doporučit Děti času (pokud netrpíte arachnofobií) či závěr trilogie Impérium Rádč – Ve službách Milosti (pokud netrpíte přehnanou potřebou pro jasně rozlišené pohlaví postav).

Vašim dospívajícím ratolestem pak s klidným svědomím můžete pořídit například Černé znamení – druhý díl série Divotvůrce od Sebastiena de Castella. Kniha je dobrodružná, zábavná a zároveň přináší i porůznu poschovávaná, nenásilně podaná morální ponaučení do života. Pokud je váš sígr více na akci a nevadí mu trocha té krve, darujte mu Smrtelné stroje. Naopak něžné, romantické duše by mohla potěšit kniha Na lovu – poněkud temnější variace na oblíbenou pohádku Kráska a zvíře, přesto dostatečně poetická.

Je tu i celá řada dalších knih, které stojí za přečtení, namátkou například Město zázraků, Návštěvnice, Chlapec na mostě, Tyranův zákon, Oheň probuzení, Z kouře a kamene či Půl krále.

Pokud máte rádi komiksy, nenechte si ujít Vei – titul zpracovávající náměty ze severské mytologie, avšak trochu po svém. Samozřejmostí jsou další díly mangy Fullmetal Alchemist, či romantická novinka Čarodějova nevěsta. Rozněžnit se můžete u Myší hlídky, poplakat nad Ságou, bát se Baltimore 3, nechat se unést nádhernou kresbou Netvory či Lady Mechaniky nebo se zasmát nad mangou Amaltea.

Jak jsem psala na začátku, letošní rok byl opravdu bohatý na kvalitní tituly.

Kometa

Vánoční svátky už jsou tradičně spojené s pohádkovými příběhy. Ty se nemusí objevovat jen na televizních obrazovkách, ale třeba i v knižní podobě. Úžasnými pohádkami pro dospělé je komiksová série Mýty od scénáristy Billa Willinghama. V roce 2018 v českém překladu vyšly dva díly Mýty 13 – Velký mýtický crossover a Mýty 14 – Čarodějnice. Zatímco Čarodějnice je intrikánským pokračováním hlavní dějové linky, tak Velký mýtický crossover by mohl směle obstát jako samostatný příběh.

Pokud někdo dává přesnost jenom písmenkům a angličtina mu nečiní nejmenší problém, sáhněte po novince od Ilony Andrews ze série Iron Covenant. Iron and Magic vychází ze světa postapokalyptických magických příběhů nejen soukromé vyšetřovatelky Kate Danielsové. Anotace (a vůbec existence) téhle knihy byla původně pouze aprílovým žertíkem na adresu fanoušků. Ti se ovšem do tohohle nápadu zamilovali a před Ilonou Andrews se objevila neskutečná spisovatelská výzva. Jak z Hugha d’Ambrey, ostříleného záporáka a charismatické negativní postavy udělat uvěřitelného hlavního hrdinu? Povedlo se to opravdu na výbornou. Tohle je akční a svižná urban fantasy, kde se nešetří humorem, magií ani nepřátelskými silami.

Suzanne

Stejně jako loni musím napsat: Co knihomolovi udělá větší radost pod stromečkem než pokračování oblíbené série?

Milovníci série Měsíční kroniky od Marissy Meyer proto určitě ocení komiks Iko, a to dokonce i ti, kteří komiksy nečtou. Věřte mi, tohle musíte mít. Protože jsou to Měsíční kroniky. Protože je to Marissa Meyer. Protože je to Iko.

Ten, komu se líbila série Hřbitovní královna od Amandy Stevensové, bude určitě nadšený z toho, že u nás vyšel čtvrtý díl Návštěvnice. A ještě víc nadšený bude z toho, že Návštěvnice je opravdu hodně povedená. A i letos musím doporučit další díly ze série Dvůr trnů a růží od Sarah J. Maas (vyšel v češtině závěrečný díl trilogie s názvem Dvůr křídel a zmaru a dokonce i vánoční novela Dvůr mrazu a hvězd, který na finále trilogie navazuje). A milovníkům Harryho Pottera nepochybně udělají radost krásně ilustrované Bajky barda Beedleyho, které zafungují i jako ozdoba knihovničky.

A pokud přeci jen chcete sáhnout po něčem, co není žádné pokračování série, tak doporučuji Na lovu od Megan Spooner, což je re-telling pohádky Kráska a zvíře, ale v trochu tajuplnějším, temnějším a maličko poetičtějším pojetí, takže by mohl oslovit i trošku starší čtenářky, než je cílová skupina náctiletých. A za pozornost rozhodně stojí i Páté roční období od N. K. Jemisinové, neotřelá dystopie, za kterou autorka dostala prestižní cenu Hugo. Páté roční období by mělo uspokojit i náročnější čtenáře fantastiky, a jelikož se jedná o první díl trilogie, měli byste mít s knižními dárky vystaráno na dva roky dopředu.

Renča

Z letošní knižní produkce mě nejvíc nadchlo skvělé a čtivé vyprávění o vývoji pavoučí říše ve sci-fi románu Děti času Adriana Tchaikovského. V knize se sice odehrává i „lidská“ linie, pavouci však v téhle knize triumfují a jen tak na ně nezapomenete.

Jako další knihu bych doporučila dobrodružnou fantasy novinku z nakladatelství Host Děti krve a kostí, do které se můžou pustit mladší i starší čtenáři. Zatímco mladí hrdinové bojují za přežití magie, autorka Tomi Adeyemiová svou knihou křičí do světa a poukazuje na problematiku rasového útlaku, policejní brutality a otrocké práce.

Iron and Magic vám doporučím až příští rok, až vyjde v češtině :)

 

Kristina

Letos bych doporučila především obsáhlý román Haniny Veselé Krev teče vždycky červená. Jde o atmosférickou fantasy, která má šanci potěšit velký okruh čtenářů, přenést je během pošmourné zimy pod horké tropické slunce, na divoké moře či sopečné ostrovy. Kniha je vhodným dárkem také díky svému krásnému provedení, které nabízí pevnou (skoro až dárkovou) vazbu s přebalem, vnitřní mapy a ilustrace.