Ilona Andrews: Iron and Magic

Představte si postapokalyptický svět, kde vlny magie střídá vláda technologií. V jednu chvíli fungují telefony, a v další je lepší se spolehnout na kouřové signály. V jednu chvíli policie používá pušky, a během mžiku její mágové házejí ohnivými koulemi. Zkrátka místo, kde není problém narazit na upíry, kožoměnce, polobohy, čaroděje a mnohem víc. Svět Ilony Andrews, to není jenom Atlanta s Kate Danielsovou, ale i spin-off série Iron Covenant.

Na začátku dubna 2015 se na blogu Ilony Andrews objevila upoutávka na připravovanou knihu Warlord’s Price, v níž měl být hlavním hrdinou Hugh d’Ambray. Vojevůdce, pěkný zmetek a konkurent Pána šelem v usilování o přízeň proslulé průšvihářky Kate Danielsové. Jaké bylo zklamání fanoušků, když manželé Ilona a Gordon, ukrývající se pod autorským pseudonymem Ilona Andrews, přiznali, že se jednalo jen o aprílový žertík. A vydařený. Myšlenka na Hughův příběh se uchytila a čtenáři se znovu a znovu autorské dvojce ptali, jestli knihu nezkusí napsat. Ilona prohlásila, že by nejdřív musela přijít na způsob, jak ze záporáka udělat hrdinu…

Ilona Andrews tuhle výzvu dotáhla k úspěšnému konci v polovině roku 2018, kdy vyšla kniha Iron and Magic, první díl z trilogie Iron Covenant. Ta dějově navazuje na román Magie spojuje a předchází desátému (a podle všeho poslednímu) dílu série Kate Danielsová: Magic Triumphs.

Hugh je právě v těžké nemilosti u svého pána Rolanda. Toho zrovna nepotěšilo, jak zvrtal situaci s Kate v Atlantě. Došlo to dokonce natolik daleko, že odebral Hughovi všechnu moc, kterou mu před mnoha desetiletími propůjčil, a vykopl ho ze svých služeb. Roland měl vždycky k dispozici dvě různé jednotky. Jednou byli Železní psi pod Hughovým vedením a druhou byl výkvět Lidu, ti nejlepší piloti upírů. Ten nejvrchnější z nich, Landon Nez, legát Zlaté legie, chce Hugha zakopaného velice hluboko pod kytičkami a rozhodně nemá problém vyvraždit nejdřív všechny z jeho věrných Železných psů. Hugh po ztrátě Rolandovy magické přízně upadl do těžké chlastací deprese, ale naštěstí jsou tu jeho věrní spolubojovníci, které musí zachránit před Nezem, i kdyby ho to mělo zabít, nebo dovést do manželství. Hugh má vojsko, ale chybí mu základna a zásoby.

V Kentucky vládne svému lidu Elara „White Lady“ Harperová, která má výnosné a prosperující území, ale i mocné nepřátele, kteří na něj mají zálusk, a nedostatek vojenské síly. Spojenectví s Hughem se zdá víc než výhodné, ale ani jedna ze stran nemá tu nejlepší spojeneckou pověst. Pobočníci téhle povedené dvojce přijdou s naprosto geniálním nápadem. Elara a Hugh musí uzavřít manželství, aby jejich aliance vypadala hodnověrně.

Čekání na příběh Hugha d’Ambray stálo za to, protože americká autorská dvojce odvedla lepší než úžasnou práci. Hugh je pořád ten zmetek, který kdysi vylákal Kate na svůj hrad do Evropy a provinil se spoustou hnusných věcí na spoustě lidí. Tentokrát ovšem není podřízen Rolandovi a na spoustě věcí je znát, že je víc než jen válečnou loutkou v rukách svého milovaného boha. Elara Harperová nebo taky Ledová harpyje, jak jí přezdívá její „milující a milovaný“ novomanžel, je tvrdohlavá, rázná žena, zvyklá vládnout svému lidu. Její síla dlí v mocné magii, během vlády technologií je však mnohem zranitelnější.

Ilona Andrews napsala další výborný příběh ze svého postapo světa s vlnami magie a technologií. Postavy jsou akční i sarkastické, zápletka má své detektivní odbočky, o fantasy prvky není nouze. Tohle všechno je ovšem naroubováno na kostře, která trochu připomíná historickou romanci pro ženy. Nechybí totiž válečník s ostrým mečem, obrana pevnosti před nepřítelem, sňatek z rozumu, dáma (i pán) v nesnázích, diplomatické tanečky. Zní to možná jako klišé, ale rozhodně ne v podání Ilony Andrews. Naopak je to naprosto skvělá magická jízda od začátku do konce. A na nějaké to cameo taky dojde. Pokud tomu někdo nevěří, zasloužil by si návštěvu od super naštvané Elary Harperové, které se v téhle náladě raději vyhne i sám Roland.

Vydala: Nancy Yost Literary Agency, Inc., 2018
Počet stran: 392
Hodnocení na Goodreads
Cena ebooku na Kobo.com: 6,99 USD
Cena paperbacku na Bookdepository.com: 449 Kč