Co Hřbitovní královně přinese nezvaná Návštěvnice?

Restaurátorka hřbitovů Amelia Grayová má kromě neobvyklého povolání taky nadpřirozenou schopnost – vidí duchy. A teď ji navštěvuje duch slepé ženy, která se jí až děsivě podobá. Co po Amelii chce? Potřebuje ji, aby konečně nalezla klid, nebo jsou její záměry zlovolnější?

Amelia najde ve sklepě svého domu fotku, na které je v pozadí právě ona žena – ještě živá, neoslepená a mladá. Zdá se, že všechno směřuje ke Krollově kolonii, kde došlo před lety k masové sebevraždě (nebo dokonce vraždě), a k tajemnému a podivnými úkazy opředenému Krollovu hřbitovu, kde byli kolonisté pohřbeni. Amelie nemůže odolat nutkání tuhle hádanku vyřešit, zvlášť když se kolem ní začínají dít opravdu zneklidňující věci. A zejména když to vypadá, že je to vše propojené s její minulostí…

Amelia už dávno nedodržuje pravidla svého papá, aby si duchů nevšímala. Její síla a schopnosti nevídaně sílí a rostou, stávají se však stále temnějšími a nebezpečnějšími. Amelia totiž nevidí jen duchy, ale také nejrůznější nadpřirozené entity, z nichž některé jsou skutečně děsivé a zlé.

Snadný není ani její vztah s policejním detektivem Johnem Devlinem. Amelia před ním stále tají svou schopnost vidět duchy (a teď i řadu dalších schopností) a Devlin má před ní taky řadu tajemství, které se týkají jeho minulosti a rodinné historie. To všechno mezi nimi, navzdory vzájemné přitažlivosti, vytváří propast a Amelia často uvažuje nad tím, jestli má její vztah s Devlinem vůbec šanci.

Amanda Stevensová píše extrémně čtivě a návykově. Ani v Návštěvnici nechybí nic, na co jsme si zvykli v původní trilogii Hřbitovní královna: temné tajemství, hádanky, Ameliina komplikované rodinná historie, duchové a další nadpřirozená stvoření, nebezpečí, napětí, duchařské scény jak z hororu ani špetka romantiky.

Celá série Hřbitovní královna má úžasnou atmosféru, v níž se mísí popis kouzelného starého Jihu a nádherné přírody, což občas příběhu dodává až trochu poetiky. Krása je zde ale vyvažována znepokojivými duchařskými scénami. Ty jsou možná trochu ohrané a prvoplánové, ale na člověka, který nesnáší horory, dle mého zafungují bez problémů. Obzvlášť proto, že to, co se Amelii děje, se odehrává u ní doma, na místě, které považovala za své bezpečné útočiště, což třeba mně přijde vážně děsivé.

Na rozdíl od původní trilogie Hřbitovní královna se zde neobjevují žádná náhodná setkání, tajně vyslechnuté rozhovory ani podivné náhody, kterými si autorka vypomáhala jako berličkami. Amelia už se taky přehnaně nezabývá Devlinem a jeho přitažlivostí, takže pokud vám něco z toho v původní trilogii vadilo, tak tady se to buď vůbec nevyskytuje nebo jen úplně minimálně.

Osobně by se mi líbilo, kdyby v Návštěvnici bylo méně duchařských záležitostí a více „detektivní“ linky, jako je luštění hádanky na Krollově hřbitově a pátrání po tom, co se v kolonii opravdu stalo. Je škoda, že se Amelia na Krollův hřbitov dostane až ke konci knihy a samotnému luštění hádanky moc nedá, takže vyvrcholení příběhu působí uspěchaně a useknutě. Také mi chybí, že se Amelia jako restaurátorka hřbitovů svému povolání už moc nevěnuje a na hřbitovech se vyskytuje spíše sporadicky.

Přesto se Návštěvnice stala mou druhou nejoblíbenější knihou z těch čtyř, co zatím vyšly v českém překladu (Okřídlená duše, Království, Prorok, Návštěvnice). Tou první pořád zůstává Okřídlená duše. A já jen doufám, že u nás následující dva díly vyjdou co nejdříve, protože série Hřbitovní královna je prostě srdcovka. Nehledě na to, že i když je příběh Návštěvnice a Krollova hřbitova uzavřen, tak Ameliina rodina a minulost je pořád opředena řadou tajemství. A svá temná tajemství skrývá i John Devlin, takže se v dalších dílech opravdu máme na co těšit.

Ukázka

Vydal: Ikar; 2018
Překlad: Věra Klásková
Vazba: vázaná
352 stran/ 349 Kč