Ilona Andrews: Blood Heir

Ilona Andrews se po letech vrací do paranormální Atlanty v časech po magické Změně. Jen tentokrát průvodcem mezi upíry, kožoměnci a různým magickým nepořádkem není bývalá žoldačka Kate Daniels, ale její adoptivní dcera Julie Lennart – Olsen. Vítejte v Atlantě a připravte se na pěknou jízdu.

Od velké bitvy o záchranu Atlanty (v románu Magie vítězí) uplynulo osm let. Julie krátce po ní opustila město, v opravdu skvělé společnosti, aby si ujasnila některé osobní záležitosti. Rozhodně nechtěla být pryč dlouhou dobu, ale svět je znovu veliký. Před půlstoletím ho postihla apokalypsa nebývalých rozměrů, když vládu věku techniky přeťal neočekávaný návrat magie, který smetl letadla z oblohy, vyřadil internet, zrodil stvůry zmiňované ve starých mýtech a zahubil během pár hodin asi jednu dvanáctinu lidstva. Žádné místo nebylo ušetřeno. Telefony občas fungují, a proto Julie o kontakt s rodinou nepřišla úplně. Po telefonu se adoptivním rodičům naštěstí nemusela zmiňovat o pár zásadních věcech. Například že se vrací do Atlanty s novou tváří, zkušenostmi i jménem, aby zabránila naplnění jednoho smrtícího proroctví. Celou akci si Julie maluje velice růžově, ale sotva je chvíli ve městě, už narazí na někoho, koho by raději nepotkala. Ochránit před odhalením ji může jenom její nová totožnost – Aurelie Ryder.

Blood Heir je román, který lze číst bez znalosti urban fantasy série Kate Daniels, ale čtenáři by tím utekla spousta drobných vtípků a vazeb – a co je mnohem horší: vyspoileroval by si pointu celé skvělé desetidílné série o Kate. Proto je mnohem lepší začít číst od Magie mrtvých. Součástí románu Blood Heir jsou dva důležité bonusy. Prvním je rekapitulace minulých událostí v Atlantě pro velmistra Řádu rytířů milosrdné pomoci a tím druhým Fire King, kde se čtenář dozví, jak se Julie do téhle šlamastiky vůbec dostala.

Není Aurelie Ryder jenom druhá verze Kate Daniels? Je a není. V první řadě je třeba si uvědomit, že Aurelie/Julie strávila svá pubertální léta jako Katina adoptivní dcera. Tehdy některé rady s mladickou nerozvážností neposlouchala, ale pomáhala při vyšetřování nebo ve skutečném boji. Občas jsou v knize chvíle, kdy si čtenář řekne: tohle by Kate udělala, a vzápětí následuje okamžik přesně opačný, ale tak už to asi u „rodičů a dětí“ bývá.

I tentokrát autoři pro příběh zvolili vyprávění v první osobě, na kterém je skvěle vidět, že Aurelie zůstává svá, ale má trochu jiný problém než podobnost s Kate. Působením mnoha okolností neví, kdo je a co by chtěla (kromě odvrácení proroctví). Ovládá zbraně, mocnou magii a označení „krásná princezna s magickým ořem“ není úplně od věci. Chvílemi ji škodí přílišná sebejistota, ale jestli v něčem doopravdy plave, jsou to emoce a mezilidské vztahy.

„Any advice?“… „Have fun, don´t offend anybody, and try not to die.“ (BH, Ch. 3)

V magické Atlantě nežije jenom Aurelie. Mnoho dalších postav prožívá své každodenní strasti a radosti. Hrdinové známí už ze série Kate Daniels i úplně noví. Americké spisovatelské duo Ilona Andrews má úžasný talent vykreslit poutavě a zajímavě i vedlejší postavy, které se v příběhu mihnou jen na pár stránkách. Samozřejmě několik starých známých dostalo příležitost k hezkému cameu. Na rychle ubíhajících stránkách knihy dostali víc prostoru tři muži. Jeden nechová k Aurelii žádné vřelé city, ale rozhodně si od časů Magie vítězí prošel překvapivou proměnou. Další dva znamenají pro Aurelii značné komplikace, protože v jejich přítomnosti jí silně buší srdce a prudce stoupá krevní tlak. Objevují se i úplně nové postavy a jenom čas ukáže, jak moc se jejich osud protne s Aureliiným, ale zatím nabízejí lákavý příslib.

První, co na knize upoutá je nádherná obálka od Luisy Preissler, která je prostě wow. Nemluvě o tom, že i uvnitř se skrývá jedna ilustrace, kterou ti šťastnější mohou vidět v barevném provedení, což záleží na čtecím médiu.

Blood Heir je podle všeho první díl trilogie, která rozhodně potěší všechny fanoušky příběhů od Ilony Andrews. Rozehrává se v ní  napínavý příběh, ovšem na konci knihy zůstává mnoho otázek nezodpovězených a otevřených pro pokračování. Přeci jen je Blood Heir stará dobrá urban fantasy, a nikoliv paranormální romance, kde se všechno sfoukne v jedné knize. Chce to trpělivost, vždyť i Kate Daniels se po deseti skvělých příbězích dočkala svého happy endu. Na Julii nečeká lehký úkol, protože si vybrala tvrdou, bolestí a krví lemovanou cestu, kde jí překážejí vlkodlaci, hyenodlaci a vlastní zjitřené emoce.

Vydal: NYLA, 2021
Jazyk: angličtina
Obálka: Luisa Preissler
Počet stran: 364
Cena: 17,71 EUR za paperback (Bookdepository.com), 7,69 USD za e-book (Amazon.com)