Ilona Andrews: Magie útočí

Uběhlo půl roku od doby, kdy Kate Danielsová vyšetřovala vraždu svého opatrovníka Graga, a nyní je to ona, kdo drží ochrannou ruku nad někým jiným – v knize Magie spaluje se ujala mladičké Julie. Před dvěma měsíci svět zasáhla erupce, vlna magie tak silná, že zaplavila město jako tsunami, a proměnila jinak nemožné v realitu. Nadpřirozené bytosti vylézaly na povrch a Kate s kožoměnci museli čelit hordě démonů.

Andrea zarejdila lžičkou v mléčném koktejlu. „Tak jak to jde mezi tebou a Curranem?“
Občas jsem si přála, abych ovládala mocné síly mysli. Jako telekinezi. Většinou jsem je chtěla, abych mohla rozdrtit protivníky. Teď jsem po nich zatoužila hlavně proto, abych mohla pod Andreou podtrhnout židli a donutit ji padnout na zadek.
Nakonec jsem se spokojila s tím, že jsem si třikrát plivla přes levé rameno.
Rafaelovy oči se rozšířily. „Zaháníš zlo?“
„No, vy dva jste řekli jméno, které se nesmí vyslovit. Musím být opatrná. Potřebuju něco dřevěného, abych na to mohla zaklepat. Andreo, buď tak hodná…. Předkloň se a nastav čelo.“ (str. 43)

Kate uzavírá dohodu se Saimanem – on pomlčí o tom, že se k němu vloupal její přítel Derek a ona s ním půjde na Půlnoční hry. Devatenáctiletý vlkodlak požádá Kate o předání vzkazu dívce, jež patří ke Smrtonošům, a zanedlouho poté je Derek nalezen polomrtvý a zohavený. Kate je rozhodnutá zjistit, kdo mu to provedl a proč, aby ho mohla pomstít. Stopy ji zavádí k Půlnočním hrám a velice mocnému nepříteli, který ohrožuje životy všech atlantských kožoměnců. A nejen jejich!

Chráněnka Julie si prochází velkými životními změnami – přišla o svou matku, ale získala šílenou tetu Kate. Je vidět, jak moc ke Kate vzhlíží, váží si její společnosti a ochrany. Vzpomínky hlavních postav zavádí čtenáře do minulosti a vysvětlují jejich současné jednání a smýšlení. Zároveň také ukazují bolestivou a citlivou stránku i různé pohledy na danou situaci včetně toho, jak je těžké se s tímto břemenem vypořádat. Konverzace probíhající mezi Curranem a Kate je osvěžující a vtipná, sexuální napětí udržuje čtenáře v pohotovosti a vynalézavost Pána šelem na něj činí dojem.

Drsnou hrdinku si čtenář velice rychle oblíbí pro ostrovtip, odvahu, čest, ráznost, praktičnost a bojové schopnosti. Kate neuznává autority, a jelikož u ní nepochodily vyšší mocnosti, není se čemu divit, že bez mrknutí oka čelí Pánovi šelem (i když se jí podlamují kolena strachy i z jeho přitažlivosti). Jejím tajným posláním je zlikvidovat Rolanda, k čemuž potřebuje získat větší moc. O této mocné bytosti se čtenář dozvídá vícero informací, a když už si říká, že ho nic nepřekvapí, autorka jej vyvede z omylu dalším šokujícím odhalením.

Magie útočí je již třetím dílem ze série o Kate Danielsové a jako každý díl, i tento má svůj vlastní příběh. Důležitým aspektem celé série je vztah Kate a Currana, jejich postupné sbližování a škádlení. Znalost předchozích dílů je jistě výhodou, ale pokud se rozhodnete začít číst nejdříve knihu Magie útočí, nemusíte se bát, že byste se ztráceli. Ilona Andrews vás seznámí se světem plným magie a postupně vám poskytne kratší shrnutí včetně jakéhosi ohlédnutí za minulostí.

Dobrodužný příběh s napínavou atmosférou, kde nebezpečí číhá na každém rohu, je doplněn o barvité popisy okolí a postav a skvěle propracované charaktery. Dialogy jsou svěží, často dochází na použití ironie, humoru, nadsázky, klení a slangu. Dějová linie je plná odhalení, zvratů a nečekaných událostí. Svižný děj s detektivními prvky je akční, vyprávění v ich formě  má spád. Poutavá urban fantasy s kvalitním překladem si lehce udrží čtenářovu pozornost od první do poslední stránky.

Vydal: Fantom Print; 2011