Jennifer Estep: Spider’s bite

V Ashlandu není bezpečno. Korupcí prolezlé město obývají obři, trpaslíci i upíři a řídí ho mocné rodiny elementálů – lidí ovládajících přírodní živly. A mezi nimi se nocí plíží Gin Bianco, nájemná vražedkyně a elementálka poroučející ledu a kamenu.

Gin Bianco je mladá žena, která v dětství jako jediná přežila atentát na svou rodinu, při němž zahynuli její rodiče i sestry. Poté se jí ujal bývalý nájemný vrah a nyní majitel vyhlášené barbecue restaurace Fletcher. Ten Gin nejen vychoval, ale také ji vycvičil v nejlepšího zabijáka v Ashlandu. Dohodí Gin, která si nyní nechává říkat Pavouk, kšeft, po jehož úspěšném dokončení by si mohla užívat na odpočinku až do konce života. Gin se sice do důchodu nechystá, na Fletcherovo naléhání ale nabídku na vraždu finančního ředitele bohaté korporace přijme. Netuší, že se jí tím život během několika hodin obrátí naruby. Gin svou oběť ušetří, muž je ovšem téže noci tak jako tak zabit. Jeho vražda je hozena Gin na krk a ještě po ní jde detektiv Donovan Caine, poslední nezkorumpovaný polda v Ashlandu. A když ten, kdo si objednal onu vraždu, brutálním způsobem umučí Fletchera, Gin přísahá pomstu – i když to znamená spojit se s Donovanem.

Gin je pravá „kick-ass“ hrdinka. Je drsná, cynická, nemilosrdná, pro splnění cíle udělá cokoli. Zbožňuje vaření a ještě víc své stříbrné dýky, s nimiž nikdy nemine cíl. Chrání ty, na nichž jí záleží, a udělá cokoli, aby pomstila smrt těch, které milovala – nejen své rodiny, ale také Fletchera, který jí byl otcem.

Nebyla by to ale pravá urbanka bez mužského protějšku. Ty má Gin rovnou dva. Oporou a rádcem je jí v těžkých časech dlouholetý kamarád a Fletcherův syn Finn, počítačový mág a milovník drahých obleků a aut. Hlavní mužskou roli zastává ovšem samotný Donovan Caine, poslední čistý polda v Ashlandu a svědek Ginina pokusu o vraždu finančního ředitele Halo.

Vztah Gin a Donovana je ovšem prvoplánový tak, že vlastně vůbec nefunguje. Gin je antihrdinka knihy. V hloubi duše sice hodná ženská, ale nájemná vražedkyně, a tedy v porovnání s Cainem je to ona, kdo stojí na straně zla. Caine je naopak postava stojící na straně dobra, snažící se vymýtit zlo z Ashlandu, pomstít smrt svého parťáka. Vztah mezi nimi nefunguje, napětí, jak ho známe ze sérií Noční lovci nebo Kate Daniels, kde to mezi hlavními hrdiny jiskří na sto honů, v této sérii čtenář postrádá. Jako by si autorka řekla, že kniha tohoto žánru by se bez ústředního páru neobešla. Ačkoli jsou obě postavy bezesporu zajímavé, intimní vztah mezi nimi je do knihy nacpaný téměř násilně, milostné scény nefungují, chemie chybí. Je ovšem více než jisté, že v dalších dílech se jejich vztah vyvine do uvěřitelné podoby.

Linie romance je ovšem jediné negativum knihy. Ashland je temné a drsné město, atmosférou ne nepodobné batmanovskému Gothamu. Město ovládají bohatí a mocní, nadpřirozené bytosti zde jsou spíše třešinkou, hlavní úlohu hrají schopnosti elementálů. Natrefíme sice na trpaslíky, obry i upíry, jsou zde ovšem vedlejší, nejsou nijak obávaní, jako bytosti nejsou pro děj v knize důležití. Spolu se schopností elementálů představují spíše jen vedlejší nadpřirozený prvek, který tuto knihu chrání od zařazení do žánru čisté detektivky.

Jako celek představuje ovšem Spider’s bite, tedy Pavoučí kousnutí, povedenou temnou urban fantasy, která přináší do žánru mnoho nového: upíři nehrají hlavní úlohu, hrdinka v podstatě nestojí na straně dobra, svět ovládají lidé se schopností poroučet živlům a vztah s mužským hrdinou knihy také není z nejokoukanějších.

Za sebe doufám, že se Jennifer Estep a její série Elemental assassin, jejímž prvním dílem je právě Spider’s bite, ujme některé české nakladatelství, protože příběh nabízí originální zápletky, neotřelé hlavní postavy a temnou, ponurou atmosféru města, v němž nikomu nemůžete věřit.