Laurell K. Hamiltonová: S kůží na trh (Anita Blakeová 17)

Co se děje, Edwarde?
„U mě nic, ale slyšel jsem, že ty právě prožíváš zatraceně zajímavé časy.“ (str. 27)
To je celá Anita Blakeová. Neustále v nebezpečí a s plnýma rukama práce nebo milostných komplikací. Snadný a jednoduchý život? To rozhodně ne.

Hamilton_Anita17_SkuziPro Anitu to začalo jako normální den, kdy se nevěnuje zabíjení upírů, honu na zdivočelé vlkodlaky nebo pózování s Pánem města Jean-Claudem. Byla by to obyčejná kancelářská práce pro Oživovatele s.r.o., kdyby na ni na stole nečekal balík z Las Vegas. Pracovní balíčky nejsou nic neobvyklého, ale tenhle měl divný obsah – lidskou hlavu. Sice nebyla první, kterou Anita dostala, ale s jejím odesílatelem má pár nevyřízených účtů.

Sedmnáctá kniha ze série o nekromantce Anitě Blakeové zápletkou volně navazuje na dvanáctý román Inkubovy sny. Na scénu se v něm vrací upíří sériový vrah Vittorio, který za pomoci svých pijáků krve vraždil v St. Louis striptérky. Jeho gang byl policií rozprášen, ale neobešlo se to beze ztrát na životech. Teď se přestěhoval do Las Vegas, kde vládne upír Max s tygří královnou Bibianou, s nimiž má Anita zkušenosti z Danse Macabre. I tahle dvojice má s Anitou své plány. Naštěstí není Anita jediný federální šerif z nadpřirozené divize, který se vydá do města hazardu.

Poprvé od Obsidiánového motýla se sešla celá čtyřka ve složení Edward, Anita, Bernard a Olaf. Všichni s odznakem, ozbrojení a stále zatraceně nebezpeční. Bernard znovu uvažuje, jestli by se Anitě dostal do kalhotek, a mezitím láme jedno srdéčko za druhým. Edward stále ovládá svou chameleoní proměnu na dobráka Teda a zpět během mžiknutí oka. Olaf zůstává děsivým netvorem a vzbuzuje daleko větší hrůzu než zástupci nadpřirozených bytostí.

Vzhledem k tomu, že se S kůží na trh odehrává mimo St. Louis, chybí tu většina stálých a oblíbených postav. Vládce města se čtenáři dočkají pouze na telefonu a většina Anitiných miláčků si sotva vyslouží dvě věty. Na vedlejších postavách se Laurell K. Hamiltonová vyřádila. Jednotka SWAT z Las Vegas se skládá z mnoha členů s parapsychickými schopnostmi (všichni jsou pečlivě představeni), ale největším tvrďákem zůstává jako obvykle Anita. Poměrně zajímavý, ale nepříliš v příběhu využitý je Victor, tygrodlačí syn Bibi a Maxe.

Anita Blaková se pozvolna mění. Občas jedná dospěleji a rozumněji, následně je schopná všechnu tvrdou diplomatickou a politickou práci pohřbít během krátkého myšlenkového zkratu. Vztahově je stále dost natvrdlá a jsou chvíle, kdy jedná jako sobecký arogantní spratek. Neustále musí někomu dokazovat, že má největší koule ze všech a není žádná rajda, i když by na svůj milostný život potřebovala pořadník. (A Jean-Claude by si zasloužil svatozář, kdyby nebyl upír…). Mění se i její nadpřirozené schopnosti, které by se daly kvalifikovat jako totální metafyzický guláš uvnitř ní samotné.

S kůží na trh je po dlouhé době tučný, ale čtivý díl, v kterém převládá detektivní zápletka a akce nad sexuálními praktikami. Sice na milostné hrátky dojde, ale v poměrně malé míře a překvapivě odhalené až ráno poté… Laurell K. Hamiltonová se sice drží svých osvědčených nectností, jako jsou zbytečně dlouhé a opakující se popisy, ale příběh naštěstí slušně odsýpá.

S kůží na trh je příjemné zlepšení, které se po dlouhé době přiblížilo k osvědčeným a milovaným příběhům z prvních deseti knih a smazalo hořkost zanechanou nedoladěnou Temnou krví. Snad to znamená nový vzestup drzé a nebezpečné lovkyně upírů i odhodlané zástupkyně spravedlnosti – Anity Blakeové.

Ukázka

Vydala: Epocha, 2015

Koupit knihu