Joe Hill: Černý telefon a další příběhy

Povídková sbírka svým názvem může trochu mást – jde o nové vydání starší Hillovy knihy, která vyšla v roce 2013 pod názvem Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy. Je na čase si připomenout povídkové umění Joea Hilla.

Pořadí i počet povídek ve sbírce je totožný, stejně jako předmluva nebo poděkování. Změnil se jen lehce formát, a tím pádem i počet stran.

Černý telefon a další příběhy obsahuje patnáct povídek a jednu mikropovídku jako bonus. Žánrově se nejčastěji jedná o hororové příběhy, ale mnohdy jde „pouze“ o znepokojivé nebo podivné a bizarní kusy.

Jedním z nich je i jedna z nejlepších Hillových povídek – Pop Art. Vypráví o dvanáctiletém (Hill má stejně jako jeho otec Stephen King zálibu v příbězích, kde jsou často hrdiny dorostenci.) chlapci a jeho nejlepším kamarádovi Arthurovi. Kamarád je zvláštní, je totiž nafukovací. Neptejte se, jak je to možné, prostě v příběhu je to samozřejmost. Z Arthura si ve škole dělají legraci, což je však pro něj životně nebezpečné, protože by mohl být propíchnutý a prasknout. Autor vypráví především o přátelství. Jedná se o hříčku, která však dokáže až dojmout svou emocionálností. Je to zvláštní, ale nezapomenutelný krátký příběh.

Naopak typickou hororovkou, v tomto případě duchařinou, je 20th Century ghost. Příběh se odehrává v kině. Jedná se o velmi starý biograf plný legend. Jedna z nich vypráví o tajemné Imogene, která se chodí na filmy koukat, ačkoliv už dávno zemřela.

Kniha vyšla nově s filmovou obálkou, protože do kin vstoupil nedávno film Černý telefon, natočený na motivy stejnojmenné povídky o chlapci uneseném za bílého dne. Ocitá se ve sklepě, který je až na černý telefon na zdi prázdný. Nic neví, netuší, proč musel ten tlusťoch unést zrovna jeho. Únosce za ním chodí a kluk se dozví, že zdaleka není prvním, kdo se ocitl v temném sklepě. A ten telefon nefunguje. Jenže hoch ho slyší zvonit. Když zvoní černý telefon, volají mrtví.

Bizarním a zcela netypickým kouskem je Uslyšíš zpívat cvrčka, což je poněkud extrémní kafkovina. Hlavní hrdina se totiž probudí jako hmyz a příběh řeší jeho smíření se se skutečností, že je monstrum. Povídka se nedá označit jako skvělá, protože nemá až tak údernou pointu a příběh není nikterak strhující. Přesto se zaryje do paměti a svou podivností pobaví.

Naopak jednou z nejpovedenějších je povídka Plášť o malém nešťastném Erikovi, který po svém otci, jenž zahynul ve Vietnamu, zdědil magický plášť. Erik má díky plášti zvláštní schopnosti, například může létat. Je z něj superhrdina. Jenže Erik zrovna nedělá dobré skutky, spíš čím dál víc propadá zlu. Povídka je skvěle napsaná a můžete si ji pořídit i ve formě skvělé komiksové knihy, ve které najdete i bonusový příběh o Erikově otci a tedy vzniku onoho kouzelného pláště.

Fascinující je povídka Poslední dech o návštěvě sběratele – posledních výdechů života lidí. Znepokojivé a originální.

Vrcholem celé sbírky je ale nejdelší příběh, a to Dobrovolná internace o dvou bratrech. Jeden je autista a staví si podivuhodná bludiště z papírových kartonů. Druhý je normální kluk, který má jediného kamaráda Eddieho. Má s ním však problémy. Doslova se ho nemůže zbavit. Morris, jenž staví zmíněné labyrinty z krabic, chce svému bratru pomoci, a tak sestaví svou doposud největší stavbu. Tahle fascinující povídka pracuje s jednoduchými motivy, jako je bratrská láska, dětská fantazie a tajemství. Tím je to, co se skrývá v bludišti, co je na jeho konci. Povídka ve vás však vyvolá zvědavost a touhu číst dál, přesto je až dojemně ukončena. Je to jedna z nejlepších povídek Joea Hilla. Jednoduchý nápad, a přesto tak moc účinný.

Joe Hill se proslavil především jako autor veleúspěšné komiksové série Zámek a klíč (Netflix se postaral o seriálovou adaptaci) a také jako autor skvělých románů jako jsou Rohy, Ohnivý muž nebo Vánoční říše (také NOS4A2).

Černý telefon a další příběhy je výborná a stylově pestrá sbírka povídek. Samozřejmě, některé jsou skvělé, jiné pouze průměrné a jen tak kolem vás projdou. Ale ty výborné převažují. Pokud nemáte starší vydání této knihy, rozhodně doporučuji si knihu koupit a přečíst.

Vydal: Dobrovský – BETA, 2022
Překlad: Ondřej Skoupý
Vazba: vázaná
Počet stran: 360
Cena: 400 Kč