J. R. Ward: Území vlků (Doupě vlkanů 1)

Městečko Walters ve státě New York se může pochlubit rezervací, jejíž součástí je i vlčí záchranná stanice. Jenže příroda a vlci jsou nyní v ohrožení. Skupina investorů se v této pěkné lokalitě rozhodla postavit hotelové letovisko. Přinese nové pracovní příležitostí a oživení ospalého městečka, ale co vlci? 

Největším odpůrcem hotelu je bioložka a zaměstnankyně vlčí stanice Lydia Susiová. Jednoho rána během pravidelnému ranního běhu po stezkách rezervace Lydia nalezne dalšího otráveného vlka a přemýšlí, jak zamezit dalším případům. Navíc se stanice potýká s nedostatkem financí a zaměstnanců, kteří by měli zajišťovat její chod. I sám ředitel se na svém místě neukázal pomalu dva týdny. Jeho práci zastává Lydia, ale míra její trpělivosti je šponována do krajnosti. Na stanici i stezkách se vše rozpadá, je třeba urychleně přijmout nového údržbáře, který se zrovna nabízí. Snad Lydia u Daniela Josepha nalezne zastání, tedy pokud se jí podaří dotlačit ředitele k jeho přijetí. Když se konečně ředitel Peter Wynne ukáže, je roztěkaný a není s ním žádná řeč. Co se to na stanici a ve Walters skutečně děje?

J. R. Ward (*1969) je velmi psavou autorkou. V českém překladu jí vyšlo 42 knih, a to jsme trochu pozadu. V originálu Bratrstvo černé dýky čítá 21 dílů, poslední s názvem Lassiter. S touto ságou je provázaná řada dalších sérií, včetně nové série Doupě vlkanů.

Příběh Území vlků se odvíjí velmi pomalu a nebýt kapitol věnovaných návštěvám Caldwellu, v němž má sídlo upíří Bratrstvo černé dýky, čtenář by mohl být na pochybách, zda se jedná o fantasy žánr. Postupně se ale začínají objevovat záhady, které vyústí v závěru knihy v překvapení, které by nikdo nečekal.

Všechny kapitoly jsou psané v “er” formě. Čtenář nesleduje pouze Lydiinu linku příběhu, autorka se v některých kapitolách vrací k člence Bratrstva Xhex. Další jsou věnovány mužskému osazenstvu přítomnému v okolí rezervace, včetně Daniela.

Postavy svou povahu příliš neodhalují, J. R. Ward kolem nich mlží, není poznat, jaké mají úmysly a tak ani není možné se s nimi jako čtenář příliš sblížit. Navíc v závěru knihy byli hlavní hrdinové moc důvěřiví i přes všechno, čeho byli svědky a přímými účastníky. V knize ovšem nechybí romantika, humor ani napětí mezi potenciálními partnery, jak už jsou fanoušci autorčiných knih zvyklí.

Čtivý styl J. R. Ward je znát i v této knize, ale příběh mě příliš neoslovil. Připadá mi poslepovaný z různých kousků a stále po přečtení románu netuším, kam se chce autorka s dějem ubírat. Některé události a informace souvisí s předchozími knihami, ale jiné zatím nikam nezapadají. Snad je moje zmatení dáno rozjezdovým prvním dílem série a pokračování vše napraví.

Ukázka

Vydal: Baronet, květen 2022
Původní název: Claimed
Překlad: Jana Pacnerová
Vazba: pevná
Počet stran: 400
Cena:  429 Kč