Patricia Briggs: Kouřový démon (Mercedes Thompson 12)

Pohoda hned v první větě. Jenže pohoda jde ruku v ruce s nepohodou a na tu je Mercy, opravářka volkswagenů a žena vlkodlačího alfy, zvyklá, celý její život provází problémy. A právě v její autodílně to celé začíná…

Proč Mercy všechny trable přitahuje? Které si sama nevytvoří, ty se na ni nalepí. V jednom z minulých dílů prohlásila Tri-Cities za území smečky a všechny v něm za své chráněnce. Vnutila tak svým rozhodnutím smečce jasnou roli (ještě že Adamovi vlci umí dobře zabíjet monstra) a teď čelí následkům. Tentokrát řeší několik problémů najednou: starosti doma, šmírujícího šíleného upíra, odpadlé vlkodlaky a zvlášť nebezpečného démonického ušáka. A aby toho nebylo málo, malá holčička, co klame tělem, si udělá vrátka ze své říše přímo na Mercyině dvorku. Každý problém je nebezpečný sám o sobě a tak Mercedes neví, co dřív. Vypadá to, že se nikdo nebude nudit – vlkodlaci adrenalin milují – a ani čtenář nepřijde zkrátka.

Mercy je jedinečná a jako taková bývá většinou jediná, kdo si poradí, ovšem většinou za pomoci mocných přátel. Nechtějte naštvat Kojotovu dceru, která umí ovládat mrtvé! Mercedes velí a kdekdo ji považuje za nejnebezpečnější postavu v Tri-Cities (což se nezúčastněným nechce věřit). Veřejnost si začíná klást otázku, nakolik je manželka místního alfy člověk. K Mercedes se všichni obracejí o pomoc, vždyť „mercy“ znamená soucit. V Kouřovém démonovi by se měla přejmenovat na Hope, naději. Stefan by souhlasil.

Pouta, přísahy, prokletí, pravidla – tato čtyři slova na p výstižně charakterizují dvanáctý díl série o Mercy Thompson. Nezanedbatelnou roli hrají i dohody a samozřejmě všudypřítomná magie. Také silné emoce a pocity viny. Když už jsme u té viny, užijeme si také pitvu – ovšem pouze netvorova nitra.

Kouřovém démonovi je Tri-Cities místem, kde se pohádky stávají skutečností, proto nepřekvapí pohádkově černobílé postavy, dobro tradičně proti zlu. Pozor! Jedna známá postava nějak mění barvu…

Pohoda, slovo z první věty, charakterizuje všechny knihy Patricie Briggs. I když vypráví o nebezpečných monstrech, stejně čtenáře čeká pohodové čtení i o běžném životě hlavní hrdinky a její smečky vlkodlaků. Mercy má stále plný barák, smečka je taková velká stmelená a spolupracující rodina, po které leckdo touží. Přiznejme si, že návrat do známého světa s jasnými pravidly je balzám na duši, každý čtenář má jistě své oblíbené hrdiny (škoda, že marok Bran Cornick je zde jen přítel na telefonu), takže už se jen nechává překvapit autorčinou fantazií – a že se v Kouřovém démonovi se zápletkami vyřádila, i když některá jejich řešení se můžou zdát místy krkolomná a občas si autorka vypomůže magií. Nečekaně kouzelnému zakončení tleskám, taková čarovná hudební tečka zaručeně vykouzlí úsměv na tváři.

U knih ze série Mercedes Thompson víte, do čeho jdete, takže se nemůže stát, že sáhnete vedle. Všechny díly mají vyrovnanou kvalitu, pouze Říční znamení je pro mě výjimka potvrzující pravidlo. Nebojím se sérii nazvat klasikou, která nezklame. Patricia Briggs je taková jistota v nejistých časech.

Ukázka

Vydal: Fantom Print, 2020
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Daniel Dos Santos
Vazba: vázaná
320 stran / 349 Kč