Po stopách hrdinů 1: Tri-Cities

Trojměstí Kennewick, Richland a Pasco zvané Tri-Cities ležící na řece Columbia ve státě Washington na severozápadě USA nejvíce literárně proslavila Patricia Briggs se svou hrdinkou Mercedes Thompsonovou.

Tri-Cities je metropolitní oblast na jihovýchodě amerického státu Washington, sestávající ze tří sousedících měst: Kennewicku, Pasca a Richlandu. Města leží u soutoku řek Columbia, Snake a Yakima. Čtvrté sousedící město West Richland bývá většinou zahrnováno do regionu Tri-Cities. S okolo 250 tisíci obyvateli je čtvrtou největší metropolitní oblastí po Seattlu, Spokane a Portlandu ve  státě Washington.

Údolí řeky Columbie je pokryté vinicemi, zdejší počasí a půda poskytují dobré podmínky pro pěstování vína. Pasco je zaměřeno především na zemědělství a bylo největším městem v Tri-Cities až do založení Hanford Site v r. 1943, kdy Richland zažil populační explozi.

Hanford Site je z většiny již odstavený jaderný výrobní komplex spravovaný federální vládou. Ve zdejším B reaktoru se vyrábělo plutonium, které bylo použito pro výrobu bomby, která zničila Nagasaki. V raných časech výroby byly uvolněny do vzduchu a řeky Columbie radioaktivní materiály, které ohrožovaly zdraví obyvatel a ekosystém. Na konci studené války byly reaktory produkující zbraně odstaveny, ale zanechaly velké množství těžkého radioaktivního odpadu. Hanford Site má velký vliv na počet obyvatel a ekonomiku Tri-Cities. V současnosti spousta lidí pracuje na odklízení odpadu a čištění celé oblasti. Atletický tým Columbia High School z Richlandu si říká "Bombeři" a mají v logu hřibovitý mrak. Zdejší Washingtonská státní univerzita nabízí širokou škálu oborů, ale vzhledem k blízkosti Hanfordu a Pacifické severozápadní národní laboratoři se zaměřuje především na technické obory.

Pasco a Kennewick spojuje most Cable Bridge, otevřený v roce 1978.

Oblast je kulturně různorodá, má poutavý mix venkovského i městského prostředí, stejně jako rozlehlých chráněných oblastí divočiny a státní půdy. Jsou zde tajná vládní výzkumná centra, zločinné motorkářské gangy, a zároveň je to domov Patricie Briggs, takže všechny detaily může autorka jednoduše zapracovat do svých knih. Může si vzít odpoledne volno a toulat se po parcích a omluvit to tím, že potřebuje nasát atmosféru pro knihu. Teplota v létě sahá až ke 40 °C, v zimě až k -30 °C.

Dvě fotky níže pořídil Mike Briggs – výhled z okna domu Briggsových v zimě a v létě (z nějž je jasné, proč zvolila Patricia Briggs jako hrdinku zrovna kojota).

Patricia Briggs není jedinou slavnou literátkou z Tri-Cites, žije zde i spisovatel sci-fi Orson Scott Card, nositel cen Hugo a Nebula, autor Enderovy hry, či Chuck Palahniuk, autor Klubu rváčů.

Mercy Thompsonová bydlí poblíž soutoku řek Columbia a Snake v části Finley, asi deset minut autem od své autoopravny v Kennewicku. Finley je spíše venkovská oblast, kde je hodně pozemků s malou výměrou, na nichž stojí karavany nebo domy postavené vlastní silou, ale kolem řeky jsou také velké obytné domy jako třeba ten, v němž bydlí Adam. Adam prý má ze svého domu nádherný výhled na řeku. Kylův dům je ve West Richlandu, tedy na opačném konci Tri-Cities

Jaderný komplex Hanford Site využila Patricia Briggs ve svých knihách jako důvod, proč je tak velká koncentrace vlkodlaků v Tri-Cities, protože většinou se spíše stahují do větších měst, kde nejsou tak nápadní. Ale vlkodlaci také často pracují pro vojenské a tajné vládní agentury, tedy i pro Hanford Site.

Jednoduchá mapa Tri-Cities od Michaela Enzweilera, která je k vidění v knihách o Mercy, se Patricii líbí i pro ten malý detail, jako je kojot nahánějící zajíce v legendě.

Podrobná mapa Kennewicku s budovami zde.

Zdroje:
patriciabriggs.com
en.wikipedia.org