Patricia Briggs: Dlouhé ticho (Mercedes Thompson 10)

Když jsem v roce 2012 měla tu čest setkat se s velice sympatickou Patricií Briggs na Světě knihy, ani ve snu by mě nenapadlo, že Praha autorku tak zaujme a jubilejní desátý díl Dlouhé ticho se bude odehrávat právě zde!

 

Mercy je unesena. Proč o ni má nejmocnější upír světa zájem? Byla totiž označena jako nejvlivnější osoba v Tri-Cities. Jako žena i jako kojot je konstitucí slabá, jenže klame tělem ‒ vypadá křehce, ale stojí na ramenech obrů. Má moc ‒ lásku a přátelství mocných. Jednou z Mercyiných schopnosti je i dar ze všeho jako lstivý kojot vyváznout. Uniknout Pánu noci je pro ni hračka, a tak se ocitá sama, bez kontaktu se smečkou a svým vlkodlačím druhem, nahá a bez prostředků v Evropě. A manžel Adam běsní, jak se dá očekávat.

I když ráda některé své schopnosti popírá, Mercedes Athena Thompsonová Hauptmanová se o sebe dokáže postarat a nápis, který nosí doma na tričku: „čím déle mě znáte, tím jsem divnější“ nelže. Na Mercy čeká těžký úkol: nejen zůstat naživu, ale i vyřešit hádanku, proč byla unesena. Pochopit jednání upírů je nemožné. Myslí hlavou dolů a proti směru času. A ještě k tomu, na rozdíl od fae, neustále lžou. Kdo se má v upířích intrikách vyznat? Mercedes upíry nenávidí (až na jednoho) a ví proč. Stejně tak upíři nemají v lásce kožoměnce, protože v minulosti právě oni téměř krvesaje vyhladili. Kožoměnce, avatáry, mrtví slyší a musí je poslechnout, protože jsou pány smrti. Mercy vidí duchy a nemá z toho příliš radost. Pronásleduje ji i nešťastný Duch minulosti Prahy, oživený a poté života zbavený díky kabalistické magii. A Adam stále běsní.

Do Dlouhého ticha přidala autorka mnoho atraktivních ingrediencí, které předchozí díly postrádaly. V první řadě je to upír Stefan, konečně dostal důstojný prostor, a tak máme zase vztahovou trojku, která spolehlivě udržovala napětí v počátečních dílech série (i když tehdy Stefanovo místo zaujímal Samuel). Kniha je prostoupena nebývalou atmosférou flirtu, jsou zmiňované i mezidruhové sexuální hrátky. Dočkáme se také nejedné přímé konfrontace vlkodlaků s upíry a jednoho krásného souboje. Nevzpomínám si, že by některý díl byl tak krvavý až brutální jako tento.

 

Dlouhé ticho připomíná výborné počáteční díly ze série Anita Blake, což napoví hodně. Zajímavá je v tomto díle i magie, která tentokrát není v režii fae, jako byla v předcházejícím díle Ohnivý dotyk. Plastičnost dodávají příběhu dvě linie vyprávění – dění sledujeme nejen z pohledu hlavní hrdinky, ale i očima jejího druha a manžela Adama.

Před každou kapitolou je Mercyino vysvětlení, které tam ani být nemuselo, čtenář se totiž neztrácí – což snad ani v nekomplikovaných románech Patricie Briggs nelze. Na konec knihy přidala Ann Petersová Seznam osob, kdyby si čtenář přece jen nebyl jistý, kdo je kdo.

Patricia Briggs píše poutavé příběhy, kde dobro vítězí nad zlem a u kterých víme, že vše dobře skončí – ovšem jak pro koho, padouši to s paní Patricií nemají lehlé. Čtenáře čeká pohádka plná hodných i nehodných sexy příšer. Jediné, co bych desátému dílu vytkla, je pomalý rozjezd, měla jsem problém se začíst. Ovšem jak na scénu vstoupila jedna z hlavních postav, Praha, všechno bylo jinak.

 

Pro Čecha je velice příjemné s americkou autorkou prožívat nadšení nad naší matičkou měst, její historií, staletou architekturou a množstvím zeleně, prý město jako ve středověku. A kdo by řekl, že čeština zní svůdně? Dokonce se Patricia Briggs inspirovala jmény osob z nakladatelství Fantom Print (které autorku před lety pozvalo do Prahy). Pro pražské vlkodlaky tak v knize figuruje alfa smečky Libor od Vltavy, třetí ve smečce Jitka a zástupce šéfa Martin. Těmto třem patří také věnování v úvodu knihy. Nevídané a milé.

A poučení nakonec? Děti, poslouchejte strýčka Brana a naučte se pěkně sekat trávu kosou. Nikdy nevíte, jaká dovednost vám zachrání život.

Ukázka
Rozhovor s P. Briggs na Světě knihy 2012

Briggs, Patricia: Dlouhé ticho (Mercedes Thompson 10)
Původní název: Silence Fallen
Vyda: Fantom Print, 2017
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Daniel Dos Santos
Vazba: vázaná
320 stran / 319 Kč