Patricia Briggs: Ohnivý dotyk (Mercedes Thompson 9)

Devátý díl série o neohrožené ženě/kojotovi Mercy Thompsonové je tentokrát věnovaný bytostem ohněm dotčeným a nejen jim, i mnoha dalším z nadpřirozeného světa. A že jich není v příběhu málo!

Briggs_ohnivy-dotykPostavení fae v lidské společnosti zůstává pořád nezodpovězenou otázkou a to se rada mocných Šedých pánů rozhodne změnit. Demonstrace síly, vypuštění ohromného trolla, je jen začátek. Chtějí víc, ostatně vždy chtějí víc, i ohněm dotčeného chlapce, který dávno není chlapcem. Samotné jeho jméno Aiden je poangličtěná forma gaelského jména Aodhán a irského Aédán – znamená oheň, v jeho případě extrémně nebezpečný živel. Faerská rada není jediná, kdo o něj má zájem, hlavně jeho přítomnost postrádá nevypočitatelná bytost zvaná Pod Kopcem.

Ohnivý hoch zoufale hledá ochranu a osud ho nasměruje k Mercy, ostatně ke komu jinému, její druhé jméno je přeci útočiště. Jenže kojotí žena jedná jako vždy rychle a zběsile. Komplikovat věci, to ona umí, a ve vlkodlačí smečce, které je jako alfova družka členkou, to může být problém. Neumí se držet stranou, snad za to mohou geny po otci, mýtickém Kojotovi. Většinu života byla nezávislá, ráda pečuje o druhé, ovšem sama se vystavuje nebezpečí a to není snadné jejímu ochranitelskému manželovi vysvětlit. Není slabá a bezmocná, naopak je velice houževnatá a umí se dobře bránit. Rychlost a odolnost vůči magii se jí proti fae budou hodit. Stejně jako zázračný artefakt, hůl, která odmítá Mercy opustit a objeví se vždy v pravou chvíli. Teď bude na alfovi vlkodlačí smečky v Tri-Cities, jak se s diskutabilním rozhodnutím své ženy popasuje, v sázce je totiž vláda nad celým územím a kontrolu Adam nadevše miluje.

Ohnivý dotyk je jednoduché pohodové čtení – ostatně jako všechny autorčiny knihy – psané svěžím a čtivým stylem. Přímočarý příběh má sice několik akčních pasáží, hodně slov je ale věnováno nezajímavým informacím, no řekněte, koho zajímají detailní popisy jeřábu? Snad jen jeřábníky. I v tomto díle chybí milostné napětí, pikantní koření, kterého jsme si užívali v počátcích série. Hrdinčin vzorný a milující manžel Adam je extrémně kladná postava s jedinou negativní vlastností a tou je (aspoň to v knize tvrdí) prudká povaha.

V Ohnivém dotyku si na své přijdou nejen obdivovatelé Mercedes Atheny Thompsonové Hauptmanové, vlkodlaků a méně kamarádských upírů, ale hlavně fae. Šedí páni, faeská rada, prý nejsou bubáci z pohádek, ale to vyvrací sama členka rady Baba Jaga, která opustila svou chaloupku na kuří nožce a přicestovala do příběhu z Ruska. V dětství mě děsila, tady se jí to nepovedlo. Strach prostě postavy Patricie Briggs nevzbuzují, i když se nás o tom autorka snaží přesvědčit.

Tento díl mi připadal nejméně reálný – uvěřitelnost jsem na sérii doposud oceňovala – snad všudypřítomnou magií (stát se může cokoli) i množstvím fae, kterými se kniha jen hemží. Poznáme dokonce i obávanou irskou bohyni války Morrigan, zjevující se v podobě vrány (mnoho z nás se s ní seznámilo v Kronikách železného druida), a to ani nemluvě o ostatních záhadných vílích monstrech.

Všechno dopadlo, jak mělo, a bylo vyřčeno a vykonáno tolik, kolik bylo třeba. Tečka. A na tečku za každou větou nezapomeňte, když jednáte s fae. Nechat jim otevřené dveře může být nebezpečné…

Ukázka z knihy
Rozhovor s P. Briggs o Ohnivém dotyku

Vydal: Fantom Print, 2016

Koupit knihu