Tři otázky o Micahovi

Další díl seriálu „Tři otázky“ uvádí Laurell K. Hamiltonová slovy: Micah Callahan se na scéně objevil v průběhu série, v 10. dílu, kterým byl Narcis v řetězech. Ta kniha byla pro sérii o Anitě Blakeové v mnoha směrech zlomová, ale tou největší změnou, co se jejího osobního života týče, byl právě Micah.

 

leopard

Proč od chvíle, kdy byl Micah představen čtenářům, dostala série tak sexuální náboj?

Nemyslím, že by toho sexu tak přibylo.

Se sérií o Meredith Gentryové jsem přišla alespoň částečně proto, abych měla kde ventilovat svou literární sexuální frustraci, pro kterou nebyl v sérii o Anitě prostor. První Merryinu knihu, Polibek stínů, jsem napsala s tím, že série bude mít už od začátku vysoce sexuální obsah. Myslím, že právě proto si na to nikdo nestěžoval, protože to takové bylo od začátku, ale Anita ne.

Anita byla zpočátku hodná holka, takový ten typ, co sní o bílých svatebních šatech a plaňkovém plotu. Za devět knih měla sex tak dvakrát, třikrát, podle toho, jestli je pro vás sex i něco jiného než jen samotný styk. A pak už mě ty věčné hádky s ní přestaly bavit. Pokud se Anitě chtělo držet si Jean-Claudea a Richarda od těla a dál se upínat ke své fóbii ze závazků, tak budiž, já už rezignovala. Ne na sérii, ale na hádky s ní, s Richardem, s každým. Merry se se mnou nehádala ani o sexu, ani o závazku, protože ústřední myšlenka série byla najít pro ni toho jejího prince.

Narcis v řetězech je především detektivka s padouchem, který patří k těm nejoriginálnějším, s jakými jsem přišla; ale soudě podle nenávistných komentářů k tomu románu byste řekli, že v knize nejde o nic než sex. Přitom v celé knize najdete jen jednu zcela sexuální scénu. Pokud byste definici sexu rozšířili na víc než jen styk nebo orální sex, pak by se dalo říct, že v knize jsou tak dvě, tři sexuální scény. Jedna zahrnuje metafyzickou předehru mezi Richardem, Jean-Claudem a Anitou, ale ty další dvě jsou s Micahem, zcela novou postavou. V Narcisovi opravdu není víc sexu než v Modrém měsíci nebo Smrtícím tanci, liší se to jen v tom, s kým ten sex Anita má.

Vyslechla jsem mnoho stížností na sexuální obsah Narcise v řetězech, až jsem téměř přijala domněnku, že je v něm víc sexu než v jiných knihách, které jsem napsala, ale ne, není. Až nedávno jsem si uvědomila, že problém je v tom, že tu první metafyzickou předehru měla Anita jak s Jean-Claudem, tak s Richardem, dvěma muži, s nimiž Anita v podstatě chodila celých předchozích devět knih, takže fanoušci se k téhle představě upnuli – představě, že tohle jsou ti dva její muži. Také se domnívali, že si z nich dvou jednoho vybere a konečně se usadí.

A pak se najednou odnikud objeví Micah a zabere si ji pro sebe. Alespoň to se čtenáři podle všeho domnívali. Museli si počkat do další knihy, do Blankytných hříchů, kde zjistili, že Anita vztah se svými předešlými muži nezahodila. Chodila s nimi a byla milenkou jich obou, jak Richarda, tak Jean-Claudea, ale také pokračovala ve vztahu s Micahem.

Trvalo mi skoro deset let, než jsem si uvědomila, proč Micah čelí takovému vzteku mých čtenářů, a pak už bylo příliš pozdě na to, abych cokoli změnila, i kdybych chtěla, což jsem nechtěla. Je to moje série, moje knihy, moje postavy, a ty chodí a spí s těmi, s kým sami chtějí, já do toho ve skutečnosti nemám zas tolik co mluvit.

Micah si měl původně s Anitou jen pohrávat, měl to být padouch, pravá ruka hlavního zloducha. Neměl si s Anitou vůbec nic začít, natož s ní vůbec spát. A to nás přivádí k druhé otázce.

 

Znásilnil Micah Anitu, když spolu byli poprvé?

Ne. Podle mě ne, ale k mému velkému překvapení se mě čtenáři na tu jejich první milostnou scénu hodně vyptávali.

Poprvé mě ta otázka zarazila, a lidi, kteří se na to ptali nenávistným tónem, nebo nesnášeli sérii celkově, ty jsem ignorovala. Pokud chcete, abych vám věnovala pozornost, buďte slušní. Některé čtenářky, které se ptaly slušně, byly z té scény poměrně rozrušené. Ukázalo se, že na ně ta scéna působila jako znásilnění, protože Anita neřekla vysloveně „ano“. Já vám ale přísahám, že jsem ji slyšela, jak těsně předtím říká ano. Přísahám, že jsem to ano do té scény vepsala, ale ta scéna rozrušila tolik čtenářek, že jsem si ji našla a znovu pro jistotu přečetla. Jednu věc musím uznat. Anita tam opravdu neřekla nahlas „ano“ (teď bych si za to nejradši nafackovala).

Někdy, když píšete knihu, vidíte věci v hlavě tak jasně, až si myslíte, že jste je napsali i na papír; ale to, že vy tu věc vidíte ve slovech, neznamená, že jste to slovy opravdu napsali. Problém je, že mí editoři a nakladatelé v New Yorku mi do hlavy nevidí, vidí jen to, co je na papíře, a pokud to, co „vidím“ v hlavě, se nedostane na papír, pak mi nemohou nijak pomoct, abych si vzpomněla, že to tam mám dopsat.

Takže v hardbackové verzi to sice není, ale alespoň jsem to „ano“ připsala do jednoho z paperbackových vydání Narcise v řetězech, ale bohužel si nevzpomínám, které vydání to bylo. Jisté je, že když pak šlo do tisku další vydání, to „ano“ tam opět nebylo.

Kdybych mohla tu scénu přepsat, přidala bych vnitřní monolog Anity, aby to pak pro čtenářky, které scénu chápaly jako znásilnění, bylo přijatelnější.

Můžu jen říct, že když jsem tu scénu psala, nechápala jsem to tak, ale během let jsem vyslechla mnoho zdvořile položených dotazů na tuto scénu, takže jsem pochopila, jak to vidí ony. Mohu se jen omluvit těm, které daná scéna tak, jak byla napsaná, rozrušila. Od té doby si dávám pozor, aby bylo ve všech milostných scénách vše podané naprosto jednoznačně.

 

Stane se Micah králem všech amerických kožoměnců?

Nevím.

Micah je jedna z postav, které během cesty z poznámek na stránky románu kompletně změnily povahu. V okamžiku, kdy se na papíře setkal s Anitou, byl už někým jiným, než jak jsem ho zamýšlela. Byl čestný, odhodlaný, prakticky zaměřený stejně jako Anita, a v mnoha směrech pro Anitu tak dokonalým partnerem, jakého v tu chvíli potřebovala.

Netušila jsem, že je leopardím králem, nimir-rajem, ani že se Anita stane jeho leopardí královnou, nimir-rou. Potom, co Micah oznámil, kdo je a jak si ve společnosti kožoměnců stojí, musela jsem pro ně vymyslet terminologii i další věci. Jelikož jsem v okamžiku, kdy vstoupil do mé fiktivní reality, netušila, že s Anitou založí Koalici pro lepší porozumění mezi lykantropy a lidmi, ani že Micah bude muset cestovat po celé zemi, kdykoli dojde ke konfliktu mezi skupinami lykantropů nebo mezi lidmi a komunitou kožoměnců.

Affliction (22. díl série, pozn. překl.) je jedna scéna, při které jsem si myslela, že jsem jasně vysvětlila, že se Micah zabývá jen spory mezi skupinami kožoměnců, pokud tyto skupiny zavolají do Koalice, aby spor vyřešila, nebo když propuknou násilnosti, ke kterým nejsou zavoláni lidští vyšetřovatelé, ale očividně to tak není. Čtenáři se domnívali, že Micah jen cestuje po celé zemi, aby přesvědčoval jednotlivé skupiny, aby se připojily ke Koalici. Ne. Koalice se do jednotlivých situací připlete, jen pokud je k tomu přivolána. Ale pokud má Koalice vyřešit váš problém, za který zaplatí krví a bolestí, pak se ke Koalici připojíte… Ať se vám to líbí, nebo ne.

Zdroj: blog LKH