Vítězslav Jareš: Zloději času

„Co se divíte… To je přece Žižkov!“

Tajemný a záhadný Žižkov, v jehož srdci se nachází hospoda U Habásků, kde jako by se zastavil čas. Její návštěvníci při odchodu zažívají podivné věci a důvodem není přemíra vypitého piva. Místo, kde žijí ti, kteří pod maskou lidskosti skrývají mnohem temnější osobnost…

zloději časuSbírka Zloději času obsahuje patnáct volně provázaných povídek. V povídkách Poctivý zločinec a Paparazzi se dozvíte, jaká nebezpečí přináší práce v bulvárních novinách. Nabídka pana Vonka vás nechá nahlédnout do tajů posmrtného života a Anděl zase napoví, co se může stát, když chcete dobrovolně opustit tento svět.

V povídce Zloději času, která dala název celé sbírce, zjistíte, jak si na cizí úkor ukrást trochu času navíc. Životní koncert, Stará remingtonka a Talent vás přesvědčí, že se zvláštními Nabídkami a dary od pána Vonka není radno zacházet lehkomyslně.

Ve výstupní stanici se dozvíte, že z Prahy jezdí i velmi zvláštní vlaky, v nichž můžete cestovat navěky. Povídky Vynález a Láska je sobecká popisují, čeho jsou lidé schopní ve jménu lásky. V další povídce zjistíte, co má Profesor společného se záhadnými úmrtími mladých chlapců. Příběhy Svědomí a Gamblerova pojistka se věnují lidským slabostem. A závěrečná povídka Casting přinese poslední mistrovskou hru pekelných sil.

Povídky spojují některé postavy a hlavně prostředí tajemného Žižkova a zvláštní hospoda U Habásků. Většina příběhů má také společné téma v podobě lidské nepoučitelnosti a chamtivosti, touze po moci, slávě a penězích a z toho plynoucího profitu pro pekelné síly. Některé povídky končí poměrně tragicky, v dalších se ale zablýskne naděje na lepší časy a jiné jsou završeny vtipnou pointou.

Ve Zlodějích času se vyskytne i celá řada nadpřirozených jevů. Čtenář se setká s upíry, anděly, pekelníky, poodhalí úskalí posmrtného života, zažije cestování časem a přijde i na to, jak se dá čas krást. Vítězslav Jareš se jednotlivých témat i postav zhostil s originalitou a humorem, takže čtenář nemůže očekávat tradiční klišé, které může mít s některými nadpřirozenými postavami spojená.

Vítězslav Jareš píše lehce a čtivě, hraje si se slovy i s fantazií čtenáře. Jednotlivé povídky jsou pečlivě promyšlené a dovedené do překvapivých konců. Autor zdůrazňuje české reálie i typická česká jména, která v sobě často nesou ironický význam. Knihu doplňují černobílé kresby, které hezky dotvářejí děj i tajuplnou atmosféru. Slabinou Zlodějů času je, že se téma lidské hrabivosti a nepoučitelnosti po polovině knihy začíná opakovat, proto čtenáři některé povídky mohou splývat.

Zloději času přináší svěží a neotřelé povídky s překvapivými pointami, dramatickými příběhy a slušnou porcí nadpřirozena a ironického humoru. Čtenáři se tak mohou nechat unášet na vlně tajemna až na Žižkov, kde zažijí nejedno dobrodružství a překvapení. A možná objeví i podivuhodnou hospůdku U Habásků…

Vydala: Anahita; 2012