Laurell K. Hamiltonová: Narcis v řetězech

Již podesáté se setkáváme s nekromantkou Anitou Blakeovou a jejími přáteli. Někdo zajal Anitiny leopardy a Anita je chce zpátky za každou cenu. Navíc ten, kdo si dovolil ublížit jejím leopardům, se snaží zabít i Anitu.

Na Anitu se obrátí několik dlaků a kožoměnců, kteří mají méně členů, protože se jim ztrácí alfa samci. Anita nemá problémy jen se svým pardem, ale také se svými vlkodlaky, kterým se nelíbí, že je na dlouhou dobu opustila, a tak ji chtějí zbavit postavení lupy. Richard smečku zvládá jen stěží, jeho morální zásady mu brání vykonávat svou práci pořádně. Kromě záležitostí s dlaky řeší Anita problémy se svými schopnostmi, svými chlapy a hlavně ty, co má ve svojí hlavě. Jako by problémů s chlapy neměla Anita málo, vždyť se o ni dělí jen vlkodlak a upír, zamíchá se mezi ně ještě vůdce cizí leopardí smečky, která přišla do města.

Zatímco Anita se stává drsnější, o jejích partnerech se to úplně říct nedá. Richard se sice snaží být drsnější, ale z vyrovnaného muže se stává nervák, a Jean-Claude, který dřív působil strašidelně, jen se na scéně objevil, nějak zjemněl. Anita má na své muže neblahý vliv, takže jsem ráda viděla novou krev v podobě leopardodlaka Micaha, který se o Anitu začal zajímat.

Kromě obvyklé dávky násilí obsahuje tento díl i velké množství sexu a sexuální energie. Erotická stránka knihy je velmi dobře popsaná, takže nenudí, i když její prostor oproti ostatním knihám značně vzrostl. Větší prostor, který je věnován erotice, ale sebral místo ději, kterého zůstalo na tolika stránkách překvapivě málo. Naštěstí Laurell K. Hamiltonová píše velmi poutavě, že si nedostatek děje člověk uvědomí až ve chvíli, kdy má dočteno a přemýšlí, o čem že to ta kniha vlastně byla.

Změna stylu má vliv i na cílovou skupinu; první díly bych určitě doporučila i mužské části čtenářů, tenhle díl si je však nezíská. Základna čtenářek se ale může rozrůst o ty, které mají rády erotiku a snesou kousek toho temného děje, který v Anitě zůstal. Narcise v řetězech bych ale stále ještě neřadila mezi paranormal romance, protože drsná ženská Anitina formátu v sobě nemá romantiky, co by se za nehet vešlo.

Nový díl o Anitě se tedy posouvá více směrem k subžánru paranormal romance množstvím sexuální energie, která z románu čiší. Hlavní hrdinka si však zachovává svou tvář nemilosrdné popravčí na té správné straně, proto příběh o ní nevyznívá romanticky a sladkobolně. Nedostatek děje hravě překoná styl, kterým je kniha napsaná, a pokud jste příznivci Anity, rozhodně se nebudete nudit. Pokud jste sérii Anita Blakeová zatím nečetli a máte chuť na drsňačku, která má ten největší zmatek ve svém milostném životě, tak určitě neprohloupíte, pokud se do knihy začtete, a nakonec si třeba přečtete i předchozí díly.

Vydal: Epocha; 2012

Koupit knihu