Merry Gentry – princezna i soukromé očko

Meredith Nic Essusová, princezna Říše kouzel, by měla mít život snů. Copak každá malá dívka nesní o tom, že bude princeznou? Naneštěstí Meredith proudí v žilách nejen královská krev, ale také krev skřítků a lidí. Tato kombinace způsobuje, že je smrtelná jako kterýkoli člověk a slabší než většina fae.

Hamilton_Pohlazeni_soumrakuMerry se narodila do kultury, kde taková malá věc jako pokrevní linie znamená obrovský rozdíl. Žila na dvoře, kde politické a malicherné hry krutosti, arogance, sadismu a občasné atentáty jsou pravidelnou součástí každodenního života a kdokoli odlišný je lovnou zvěří.

Před třemi lety princezna Meredith utekla ze dvora své kruté tety Andais, královny Vzduchu a Temnoty. Opustila zahradu dekadentních potěšení a skrytých intrik pro relativní klid Los Angeles. Přijala jméno Merry Gentry, začala pracovat pro detektivní agenturu a snažila se udržet svou minulost jako tajemství.

Královna Vzduchu a Temnoty však nikdy nezapomíná a nikdy neodpouští, ani členům vlastní rodiny. Doyle, kapitán královniných strážců a atentátník, byl vyslán, aby princeznu přivedl zpět, ať se jí to líbí, nebo ne. Merry nemá žádný důvod mu věřit, ale musí. Vrací se domů s očekáváním, že bude zabita, buď soucitně a rychle, nebo pomalu a dlouze. Královna však chce Merry živou, protože od doby, kdy byli fae vyhnání z Evropy a našli útočiště v Americe, jejich moc a čistokrevnost upadá.

Královna Andais je zoufalá ze snahy obnovit rasu a upírá své naděje do soutěže mezi Meredith a svým vlastním synem, sadistickým princem Celem. Kdo bude mít první dítě, získá trůn. Odměnou pro poraženého bude smrt. Kvůli snaze otěhotnět dřív, než zdědí trůn bratranec Cel, tráví Merry noci s královninými strážci a spolu s nimi musí odolávat několika atentátům. Nikdo nikdy neslíbil, že život princezny bude lehký.

Hamilton_Svadeni_lunyJednotlivé díly zatím devítidílné paranormální série jsou spíše jednolitým příběhem než samostatnými epizodami, proto se nedají číst na přeskáčku a samostatně budou působit vytržené z kontextu. Celá série má jedinou zápletku: Merry musí získat trůn, a tedy otěhotnět. Na jednu stranu to může působit jako příjemná cesta, ona je však pěkně trnitá a plná nečekaných zákrut a překážek.

Podobně jako v sérii Anita Blakeová i v Merry Gentry staví autorka především na sympatických postavách a dialozích. Ty sáhodlouhé popisy jsou tu však jakoby lyričtější a fantasknější, což je dáno tím, že se Merry občas ocitá v rovině představ a snů, a to většinou při erotických scénách.

Laurell K. Hamiltonová prostřednictvím Merry taky ráda filozofuje a vypouští moudra, což je další podobný rys s Anitou. Čtenář tak má pocit, že obě hrdinky stejně uvažují, nebo přesněji, že Merry přemýšlí jako starší Anita. A stejně jako u Anity i do příběhu Merry se promítly události ze života autorky, například to, že její babička žila s mužem, který ji týral, láska k více mužům nebo poukazování na nedokonalý vzhled ze strany rodiny.

První díl Polibek stínů je především úvodem do série, kde se Merry dozví, co od ní královna žádá, když ji povolá z Los Angeles. Na začátku druhého dílu Pohlazení soumraku je Merry zpátky v L.A., kde pomáhá Maeve Reedové, kterou král Taranis vyhnal z Říše kouzel, protože ho obvinila z neplodnosti. Maeve umírá manžel, a proto žádá Merry jako potomka bohů plodnosti, aby jí pomocí rituálu zajistila vytoužené dítě. Merry a její strážci, které si s sebou do Los Angeles přivedla, se musí také vypořádat s prastarým mocným zlem, které někdo na obyvatele vypustil. Ve třetím díle Svádění luny začíná tělem Merry silněji proplouvat magie a ona je tak schopna posílit moc strážců, vracejí se k ní také staré artefakty. Když se však vrací do Říše kouzel, je nejen na ni spáchán atentát. V zatím posledním česky vydaném díle Úder půlnoci Merry pomáhá vyšetřovat vraždu novináře a krutěnky a čelí dalším atentátům. A na příkaz královny rozšiřuje počet milenců, protože stále není těhotná. A není to nedostatkem snahy.

Hamilton_Uder_pulnociJak to dopadne s Merry a její těhotenstvím a nárokem na trůn, si ještě pár dílů počkáme, ale už od začátku je jasné, že se jedná o neobvyklou paranormální romanci s milostným mnohoúhelníkem, která je místy až poetická a naopak v některých scénách dost hororová. Jedná se o nezvyklý mix erotiky, hororu, detektivky, romance a to vše ve fantastickém, velice barvitém hávu.

Sérii vydává nakladatelství Epocha.

Laurell K. Hamiltonová: Merry Gentry
1. Polibek stínů (Kiss of Shadows, 2000, č. 2012)
2. Pohlazení soumraku (A Caress of Twilight, 2002, č. 2013)
3. Svádění luny (Seduced by Moonlight, 2004, č. 2014)
4. Úder půlnoci (A Stroke of Midnight, 2005, č. 2014)
5. Mistral’s Kiss (2006)
6. A Lick of Frost (2007)
7. Swalloving Darkness (2008)
8. Divine Misdemeanors (2009)
9. A Shiver of Light (2014)