Knižní tipy nejen k Vánocům

A už jsou tady zase! Vánoce, časy pohody a klidu. Jenže aby byl klid, nastává nejdříve předvánoční shon a nákupy. Pokud vybíráte dárek pro čtenáře fantastiky, naši literární recenzenti vám s volbou pomůžou.

Daletth

Letos se uzavřela celá řada trilogií českých autorek, takže pevně věřím, že někomu dozajista udělá radost Krevní msta Petry Machové, v níž hrdinové čelí finální výzvě ve světě ještěrů. Vzpomínky na zítřek Petry Slovákové zavedou čtenáře naposled do alternativní magické Ostravy. A extra čerstvá Píseň války Míši Merglové prý hraje na výrazně pochmurnější notu než předešlé díly.

Dobrodruhům bych doporučila dvoudílné Bezvětrné město s nezvyklým prostředím a hrdiny, které si nejde nezamilovat. Něžné romantické duše by mohla potěšit příjemná a lehce vtipná Magie havranů nebo Dům v blankytně modrém moři, který představuje neskutečně milé pohlazení po čtenářské duši.

Závěrem si dovolím doporučit ještě dávku koncentrované roztomilosti v titulu Panda a dráček – není to sice fantastika ani komiks (nebo přinejmenším ne tak úplně), ale tento soubor krásných kreseb a životních mouder zkrátka potřebujete – věřte mi.

Honza Procházka

Pro ty, kteří milují příběhy z dávných časů říznuté trochou akce, romantiky a velkou dávkou fantasie a dobrodružství, doporučuji Čas růže Věry Mertlíkové. Příběh z renesanční Neapole je psán nebývale poetickým a krásným jazykem, přitom je napínavější víc než mnohý dobrodružný román. Navíc díky skvělé práci ilustrátorky Jany Maffet Šouflové a nakladatele Michaela Bronce jde o klenot, který bude ozdobou každé knihovny.

Fanouškům špinavých fantasy příběhů bych pak doporučil knihu Jako sama smrt. Jakub Hoza v ní vypráví o skupině vězňů na útěku. Kdo má rád filmy jako Kosti a skalpy nebo Osm hrozných, přijde si v téhle knize na své.

Ti, kdo si potrpí na zahraniční strašidla a rádi cestují do ciziny, by neměli minout Čepel Azylu Lucie Lukačovičové. V akcí nabité knize se čtenáři s lovci monster vypraví až do španělské Málagy.

Komiksoví fanoušci určitě ocení trilogii Sweet Tooth – Mlsoun. Příběh chlapce s parožím zná díky seriálu z produkce Netflixu každý. Ale Lemierova předloha je stokrát lepší.

Pokud máte mladšího sourozence či dobrodružné knihy milujícího potomka, doporučím pro ně pirátský příběh Veroniky Krištofové Eliáš mezi lidojedy. Krásně ilustrovaná kniha o pátrání po zmizelé pirátské mamince se zalíbí dětem i rodičům.

Suzanne

Pokud bych vám mohla doporučit jen jednu knihu, která vyšla v roce 2022, byl by to Dům v blankytně modrém moři od TJ Kluna. Špatně se popisuje, jak kouzelný a úžasný román to je, protože je úplně jiný než všechno, co jsem dosud četla, a ačkoliv ze začátku možná působí nenápadně, skrývá se v ní skutečný poklad. A od TJ Kluna právě vyšla další kniha Pod šeptajícími dveřmi.

Loni jsem básnila o knize Oko bouře, druhém dílu trilogie Krysy apokalypsy od Zuzany Hartmanové, a se stejným nadšením doporučuju i závěrečný díl Bouřný úsvit. Je ještě lepším závěrem trilogie, než jsem doufala nebo se odvažovala snít. 

A pokud chcete sázku na jistotu, vyšel Rod nebes a dechu, druhý díl ze série Půlměsíční město od Sarah J. Maasové. Autorka se po poněkud slabším Dvoru stříbrných plamenů vrátila v té nejlepší formě a přinesla propracovaný příběh plný překvapivých odhalení, úžasných postav a komplikovaných vztahů.

A asi nemá ani cenu zmiňovat, že vyšel dlouho očekávaný Harry Potter a Fénixův řád v ilustrované podobě, protože ten už má nejspíš většina rodičů a fanoušků někde ve skříni a jen čeká, až ho položí pod stromeček.

Czistoslava

Doporučit mohu Makovou válku R. F. Kuanga s velmi krutým fantasy světem spojeným s asijskou kulturou. Hlavní hrdinkou je sirota Rin, která se nesmířila s přidělenou rolí od svých pěstounů a obyčeji kraje. Vlastní chytrostí a pílí se dostala na prestižní vojenskou školu, ale tím pro ni začala další dřina a příkoří. Ke všemu je další válka blízko, a navíc se do všeho pletou staří bohové, kteří stále hledají své následovníky.

Název knihy Říše upíra autora Jaye Kristoffa zní jako klišé, ale nenechte se mýlit. Byla jsem překvapená, jak dobrá kniha to je. Svět přišel vlivem katastrofy o denní světlo a vládu nad ním převzali noční tvorové – upíři. Gabriel de León není úplně kladný hrdina, víra v jeho podání je zvláštní, ale srdce má velké, to se mu musí nechat.

Velká kniha Zeměmoří Ursuly K. Le Guinové nesmí chybět v knihovně žádného fantasy nadšence. První svazek obsahuje čtyři knihy, které u nás vyšly před drahně lety. Zeměmoří se svými ostrovy a příběhy vás zavede do světa, kde někteří lidé vládnou magickým nadáním, a navíc jsou v tohle světě také draci, i ten zlatý.

Doporučit pro mladší čtenáře vřele mohu Dračí dceru Liz Flanaganové. Ostrov Arcosi se před lety stal novým domovem pro národ, který uprchl před hladomorem. Kdysi byl místem, kde žili draci, ale ti se poděli neznámo kam i s původními obyvateli. Malá služebná Mila se ale nečekaně stane opatrovnicí čtyř dračích vajec.

A stálicí v doporučených knihách je Alea, dívka moře od Tanyy Stewnerové. V sedmém příběhu V zajetí přísahy se autorka věnuje hlavně Alee a Lennoxovi, kteří pátrají po Aleině dvojčeti Anthee.

Supermartonátor 

Pokud máte rádi sci-fi, horor a nápadité příběhy, doporučuji legendárního Roberta Mathesona a jeho Zmenšujícího se muže. Páteří knihy je stejnojmenná strhující novela, ale bonusové povídky tu opravdu nejsou jen do počtu.

Svátky mají být časy veselosti, ale když člověk ví, že Líp už bylo, nepohrdne sice drsným, ale intenzivním postapokalyptickým příběhem z pera Jiřího Sivoka.

Když máme ten advent, zmíním i zajímavý sborník povídek Kdysi v zimě z nakladatelství Brk. Kniha funguje jako adventní kalendář, a tak si můžete každý den přečíst jednu povídku. Žánrově je kniha bohatá – od dramat až k hororu. Všechny příběhy ale spojuje zimní téma.

Na závěr bych doporučil první českou bizarro fiction antologii Bizarropolis z nakladatelství Carcosa. Kdo má rád nespoutanou fantastiku, humor, bizarní horor a nevšední příběhy, mohl by být příjemně překvapený.

Kometa

Letos by mohla knihomoly zaujmout Dcera hlubin, což je román proslulého amerického spisovatele knih pro mládež Ricka Riordana. Tentokrát vynechal řecké, římské i severské polobohy a poslal studentku výběrové námořní akademie Anu Dakkarovou pátrat po tajemstvích kapitána Nema a jeho ponorky Nautilu.

Trochu jinou young adultku představuje i Makiia Lucierová v knize Ve jménu cti. Román pro mládež zkombinovala s prvky historického světa, který sužuje nakažlivá černá smrt. Osmnáctiletý Cas se vrací domů ze zajateckého tábora, protože ani morová epidemie nedokázala překazit válku, ale někdo má eminentní zájem konflikt znovu rozpoutat a Cas se ocitá přímo ve středu všech intrik.

Úplně z jiného soudku jsou Jujutsu Kaisen – Prokleté války, svižná manga o studentech Metropolitní střední odborné školy zaklínačské v Tokiu. Kromě obyčejných lidí existují mocné kletby, prokleté artefakty různých tříd, ale i zaklínači, kteří si s nimi dokážou poradit. Prokleté války už mají v českém překladu čtyři díly a byl vydán i nultý příběh, kterým to všechno začalo.

Sevia

Pro letošek nad doporučeními nemusím ani příliš přemýšlet. Nejvíc mě jednoznačně okouzlil Dům v blankytně modrém moři od TJ Kluna. Knížku jsem poprvé četla ještě uprostřed pandemie a vzpomínám si, jak mi tehdy neskutečně pomohla pročistit hlavu a zvednout náladu. Znovu jsem se k ní teď vrátila v překladu a musím říct, že příběh Linuse Bakera, který je nucený podniknout nečekanou cestu do sirotčince pro hodně zvláštní magické děti, zůstává pořád stejně silný, optimistický i dojemný.

Z trochu opačného konce fantasy spektra potom ráda vyzdvihnu Makovou válku R. F. Kuangové a Říši upíra od Jaye Kristoffa. V obou případech jde o hodně drsné a temné romány a zároveň první díly rozjíždějících se sérií. Maková válka staví hodně na silné ústřední hrdince a sleduje její obtížnou cestu k moci v do detailu promyšlené fantasy inspirované moderní čínskou historií. Říše upíra potom znamená velkolepý návrat upírů v celé jejich strašlivé kráse. Postapkalyptický příběh lovce Gabriela de Leóna se sice nese v hodně pochmurném duchu, je ale zároveň i plný akce, legendárních bitev a epických momentů.

Zdánlivě nekončící zápas s monstry je ústředním tématem i Železné vdovy. Xiran Jay Zhao v ní představuje čtenářům svět někde na pomezí sci-fi a fantasy, kde se snoubí moderní technologie se starými tradicemi a legendami o všemocných bozích. Hlavní hrdinka Wu Ce-tchien vyráží za pomstou v kokpitu obrovského vraždícího stroje, ale musí vedle toho bojovat i s předsudky a systémem už z podstaty nastaveným proti každé ženě, která by si dovolila snít o vybočení z předem určené role.

A skvělým dárkem, zejména pro fanoušky urban fantasy, určitě může být i Kniha noci od Holly Black. Zajímavě pojatá stínová magie, tajné spolky a pátrání po ukradeném grimoáru. Co víc si přát?

Renča

Fanouškům sci-fi doporučuju román Upgrade od Blakea Crouche. Autor velmi poutavě vypráví o bezútěšném světě v nedaleké budoucnosti, v němž se zvrhly vědecké experimenty v oblasti genových modifikací, a klade čtenáři morální i filozofické otázky – Co dělá z člověka člověka?

Čtenářkám (i případným čtenářům) paranormálních romancí doporučím fantasy román Rapsodie, jehož hlavními hrdiny jsou mladá, drzá siréna a mocný a krutý král noci. Kromě jiskřivých setkání ústřední dvojice nabitých vtipnými dialogy, hádkami i udobřováním autorka nabídne i drsné scény z vílího světa.

Na závěr doporučím závěrečné díly trilogií od českých autorek. Pro čtenáře drsných postapo románů vyšel Svět v bouři od Kristýny Sněgoňové, pro milovníky fantasy a draků doporučím Bouřný úsvit Zuzany Hartmanové, a pokud máte rádi současnou magickou fantasy, neměli byste si nechat ujít Vzpomínky na zítřek Petry Slovákové. Samozřejmě ve všech třech případech je nejlepší začít u prvních dílů.