Magie havranů – rozpačitá prvotina, nebo příjemné podzimní čtení?

Víly vládnou světu young adult literatury už hezkých pár let a zatím to nevypadá, že by se chystaly přepustit místo jiné nadpřirozené havěti. V roce 2017 přišla s prvotinou o vílách i Margaret Rogersonová. Nyní tento debutový román českým čtenářům přineslo nakladatelství Fragment.

Isobel je nadaná portrétistka, nejlepší, jakou může město Rozmary nabídnout napříč dekádami. Je proto hojně vyhledávaná vílami, jež za její služby (jakožto za služby kohokoliv jiného, kdo provozuje jakýkoliv druh umění, které je vílám zapovězeno) platí kouzly. Když se ale na jejím prahu zjeví Havran – princ podzimního dvora, život se jí obrátí naruby. Isobel se proviní hned proti několika vílím zákonům a je třeba za to nést následky.

Magie havranů je prvotinou u nás oblíbené Margaret Rogersonové, přesto ji v nakladatelství Fragment vydali až nyní – poté co u nás vyšly autorčiny následující dvě knihy (Kouzla rodu Thornů a Vespertina). A byl to moudrý tah. Kniha byla totiž v zahraničí přijata s jistými rozpaky. Je proto dobře, že měli čeští čtenáři šanci seznámit se nejprve s autorčinými populárnějšími knihami a utvořit si k ní tak kladný vztah. Záměrně jsem napsala populárnějšími a nikoliv lepšími – jednak je kvalita knihy do značné míry subjektivní záležitost, jednak má Magie havranů některé neduhy společné s Vespertinou. Ale hezky popořádku.

Největším problémem knihy, na nějž se nabalují dílčí drobnosti, je to, že se Margaret Rogersonová neodhodlala k tomu, aby čtenářům přinesla čistě romantický příběh. Snažila se do textu zapracovat i dobrodružnou, dramatickou linku, jíž se ale většinu času nevěnuje a vlivem toho pak určité části v knize působí, jako by byly do vyprávění násilně naroubovány. Jako příklad uvedu zmatečné a ve výsledku nelogické pobíhání Isobel a Havrana po vílím lese, z něhož vyloženě křičí, že je autorka potřebovala protáhnout útrapami a dostat na konkrétní místo. Tato část je naštěstí milosrdně krátká a pak dojde k výraznému zlepšení, když se Margaret Rogersonová plně ponoří do toho, co jí jde nejlíp – do tvorby světa a interakcí mezi postavami.

Margaret Rogersonová má neskutečný dar, co se týče vymýšlení světů a práce s nimi. V každé ze svých tří knih totiž přijde s něčím novým, a přestože z jejího světa vždy vidíme jen poměrně malou část, tato část vždy skvěle funguje a dokáže zaujmout. Tam, kde by jiní autoři vytěžili z jednoho nápadu naprosté maximum a nakonec ho třeba čtenářům i zprotivili, tam Rogersonová spíš jen lehce naťukává a pak přechází k něčemu dalšímu, díky čemuž dokáže snadno udržet čtenářovu pozornost. A že těch zajímavých nápadů má v rukávu nespočet! V případě Magie havranů přišla s již prověřeným konceptem fungování vílího světa a jen ho vylepšila o pár vlastních prvků. Tím vytvořila prostředí, které je čtenářům již dobře známé a mohou se v něm cítit pohodlně, ale zároveň ho i okořenila něčím novým, aby bylo stále dostatečně zajímavé.

A pak je tu romantika. Motiv insta-love, kdy se do sebe postavy zamilují víceméně na první pohled, není příliš oblíbený, přesto se s ním autorka popasovala natolik dobře, aby to v příběhu vypadalo nenuceně a čtenáři neměli tendence mlátit hlavou o zeď. Vztah ústřední dvojice by sice snesl hlubší propracování, zároveň ale funguje i tak, jak je, a díky některým aspektům a okolnostem vzniku tohoto vztahu je místy také jaksi osvěžující. Je tak důkazem, že Margaret Rogersonová umí pracovat s postavami. Někdy by se samozřejmě dalo nad chováním Isobel nebo Havrana pozastavit, ale v rámci pravidel a toho, jak oba hrdiny autorka vykreslila, se to stále drží v uvěřitelných mantinelech. Kromě toho je román plný krásných detailů (úžasné bylo například Isobelino míchání barev) a zajímavých, trefných postřehů ze života podaný velmi příjemnou, takřka až lyrickou formou.

Magie havranů je relativně pohádková, místy trochu naivní a rozhodně by si román zasloužil v některých částech dotáhnout. Je škoda, že Margaret Rogersonová nedokázala pořádně propojit dobrodružnou složku s tou romantickou (na to by ale kniha potřebovala mnohem víc stránek), nebo že se nerozhodla vsadit vše čistě na romantiku. Přesto má příběh své kouzlo, a když se k tomu připočte i zdařilá atmosféra a autorčin bohatý, malebný jazyk, vychází z toho Magie havranů nakonec docela dobře.

Vydal: Fragment, 2022
Překlad: Jan Kozák
Vazba: vázaná
Počet stran: 320
Cena: 399 Kč