Laurell K. Hamiltonová: Dotek bouře (Meredith Gentryová 5)

Nakladatelství Epocha vydalo pátý díl série o faeské princezně Meredith NicEssusové, dědičce Temného trůnu, kterou dělí od získání koruny jen krůček. Její teta, královna Andais, rozhodla, že korunu získá přímý následník, který bude mít dítě jako první.

„Pouze těm, kteří nikdy nepoznali strach, je dovoleno smýšlet hůř o ostatních, kteří se bojí. Upřímně, myslím si, že ten, kdo se nikdy v životě ničeho nebál, je buď lhář, nebo nemá dostatek představivosti.“ (str. 19)

Hamilton_Merry_Dotek-bourePokus o Mereditinu vraždu v minulém díle Úder půlnoci skončil neúspěšně, mezi královstvími zuří politická bitva, v níž se rozehrávají čím dál nebezpečnější partie a princezna se ocitá v centru dění.

Merry se začíná stávat rovnocennou soupeřkou kruté a lstivé Andais, za což může poděkovat svým strážcům. Královna se o nikoho nestará, zatímco Merry ano, a právě tento kontrast mezi mocnými ženami začíná měnit vliv na dvoře, kde bez podpory a loajality nejste nikým. Merry myslí na blaho svých mužů dokonce i při sexu. Uvědomuje si, že už dávno nebojuje pouze za sebe, ale za své milované a za budoucnost Temného království. Královna ji obviňuje z toho, že předělává temný sithen na kopii Požehnaného království.

Princeznina stráž se naučila určitému souladu a porozumění. Občas jsou mezi nimi nesváry, ale jinak fungují jako rodina a starají se jeden o druhého. Počet princezniných mužů se dočasně navýší o Mistrála, vládce bouří, což zapříčiní žárlivost z královniny strany. Větší pole působnosti tentokrát získává Sholto, král běsů, který se souží smutkem po doteku jiného sidhe a nedočkavě čeká, až mu Merry nabídne své tělo. Požehnaní jej vnímají jako něco nečistého a královna Andais jako stvůru.

Čtenáře upoutá i osud bývalého dvorního opilce a smíška Abloeca, jehož Taranis vykopl ze zlatého dvora poté, co už nedokázal obveselovat dvořany pitím a bouřlivým hýřením. Královna Temného království mu vždy otevřeně dávala najevo svou nenávist, a tak Abloec ztratil víru v existenci panovníka se srdcem. Pokud mu ji někdo může vrátit, je to právě Merry.

Na čtenáře zapůsobí autorčin um přirovnat přírodu a počasí k fungování magických principů, včetně popisu pocitů, jež na dotyčného mají. Změny charakteru některých postav nejsou na první pohled patrné a mohly by se přisuzovat pouze získání větší moci, a tudíž zvýšenému sebevědomí, ve skutečnosti však dochází na pozvolné otevírání se nitra, budování důvěry a sžívání se dotyčného se starým já (u těch nejstarších sidhe).

Cyklus Meredith Gentryová spadá do kategorie erotických urban fantasy s hororovými a detektivními prvky. Příběh ubíhá svižně díky několika akčním scénám a mnoha dialogům, občas však vázne při dlouhých popisech. Laurell K. Hamiltonová sází na mocenské hry, intriky a drsný sex.

Dotek bouře je vyprávěn v ich formě z pohledu Merry a hladce navazuje na závěr čtvrtého dílu. Odehrává se v průběhu několika málo dnů v Říši kouzel. Oproti předchozím dílům se jedná o jednohubku, kterou vášnivý fanoušek přečte za den či dva. Závěr je jako vždy otevřený, ale dává čtenáři možnost nahlédnout, kam se hrdinka vydá příště. Nemůžu se dočkat, co se bude dít dál.

Ukázka

Vydal: Epocha; 2015

Koupit knihu