Dušan D. Fabian: Sonáta pro Azazela

V celkem krátké době nám nakladatelství Epocha naservírovalo už čtvrtý díl Kladiva na čaroděje. Felix s Klaudií jsou při aukci tajemného artefaktu uvězněni s ostatními kupujícími v začarované budově a klasická vyvražďovačka na omezeném prostoru začíná.

Fabian_SonataKladivo na čaroděje je česká urban fantasy série, odehrávající se v realitě, kde funguje magie a mezi lidmi se prohání démoni a podobné nadpřirozené potvory. Model je stejný jako u série JFK. Jsou dané postavy a reálie vymyšleného světa, různí autoři pak příběh více či méně posouvají a vymýšlejí vlastní zápletky. Tvůrce projektu Jiří Pavlovský napsal první dva díly, třetí díl střihnul Ondřej S. Nečas a naposledy převzal štafetu slovenský autor Dušan D. Fabian. O překlad ze slovenštiny se postaral Robert Pilch. Je škoda, že je přeložena i přímá řeč Slováků.

Autoři se snaží zaujmout příběhy s detektivní zápletkou, akcí, humorem, známými českými reáliemi a zlatým trumfem má být složení týmu, do nějž patří vysloužilý agent Vatikánské vyšetřovací komise Felix Jonáš, přezdívaný Kladivo na čaroděje, paranoický nekrofil Walter Semerád, který umí oživovat mrtvé, cholerický Vincent ovládajícího životní energii a alkoholička a telepatka Klaudie Doskočilova.

Sonáta pro Azazela se odehrává na Slovensku v jednom archeologickém ústavu. Při dražbě objeveného rukopisu mají Felix s Klaudií ověřit pravost dokumentu pro jednoho z kupujících a zároveň pro něj pracují jako tajná ochranka. Bez varování je celý ústav magicky uzavřen a zájemci o koupi jsou jeden po druhém vražděni. Walter a Vincent zůstávají doma, nezasahují do hlavního děje.

Po řemeslné stránce je knížka napsána slušně, zápletka je však nevýrazná. Příběh uplyne bez větších zádrhelů a žádné velké překvapení se nekoná. Felix opět nepředvede, na základě čeho získal svoji přezdívku, a Klaudie by mohla být z děje klidně vymazána a nic by tím nebylo ovlivněno. Jako by autor vytáhnul ze šuplíku nezajímavý odložený text, trochu ho oprášil a použil jako čtvrtý díl Kladiva na čaroděje. Nebyla to šťastná volba. Jde zatím o nejslabší díl.

Knížku dělí na dvě části příhoda z Prahy. Má jít asi o humornou vložku, kdy Walter a Vincent dostanou za úkol trávit spolu volný čas, aby se více sblížili. Zápletka je však příliš jednoduchá a předvídatelná (Walter pozve Vincenta do Národního divadla a na oplátku pozve Vincent Waltera na koncert Kabátu. Oba jsou nejdříve vyhozeni z Národního a následně z koncertu.) a žádný vtip, ani využití speciálních schopností postav v textu bohužel není.

Čtvrtý díl jasně ukázal, že Kladivo na čaroděje provází stejné problémy jako sérii JFK. Autorům je zřejmě ponechána přílišná volnost a anotace uvozující celou sérii se stává pouze zbožným přáním. Většina čtenářů má oblíbený žánr a za něj převážně utrácí peníze. Zde takový přístup není možný. Jednou jde o duchařskou historku, jindy o parodii, pak humorně dobrodružný příběh, do toho různý styl vyprávění… Vždy kupujete zajíce v pytli.

Pokud máte rádi krátké příběhy se záhadou a vaše srdce prahne po slabším odvaru Jonna Sinclaira, tak je Sonáta pro Azazela určena právě pro vás.

Vydal: Epocha; 2013
Ukázka
Koupit knihu