Kiersten White: Klam lady Ginevry

Klam lady Ginevry je první díl nové YA fantasy trilogie zasazené do světa rytířů kulatého stolu a artušovských legend.

Princezna Ginevra přijíždí na Kamelot, aby se provdala za cizince – mladého a charismatického krále Artuše, který se snaží všemi způsoby upevnit vlastní postavení a zajistit prosperitu svým poddaným. Není to tak dávno, co vytáhl meč z kamene, stal se králem a shromáždil kolem sebe rytíře. Není to tak dávno, kdy porazil síly Temné královny a vykázal veškeré magické bytosti, včetně svého ochránce Merlina, za hranice království, aby v něm odteď už vládl jen řád a pořádek. Jenže síly chaosu se jen tak lehce nevzdávají, a proto se na scéně objevuje Ginevra. Není totiž vůbec taková, jaká se na první pohled zdá být. Skutečná princezna zemřela v klášteře a dívka, kterou si bere Artuš, je někdo úplně jiný.

Jenže kdo to ve skutečnosti je? To přesně neví ani ona sama. Pamatuje si pouze to, že ji její opatrovník Merlin vyslal na Kamelot, aby chránila krále před magickou hrozbou, před níž ho už přímo nemůže ochránit on sám. O tom, že není skutečnou Ginevrou, ví pouze samotný Artuš, který ji přijímá jako svou královnu pod podmínkou, že své magické schopnosti udrží před všemi ostatními v tajnosti. Ginevra požadavek akceptuje a zvolna se začíná zabydlovat ve své nové roli. Poznává království a začíná pátrat po potenciálních magických hrozbách. Myslí si, že její mise nebude vůbec složitá, ale po setkání s Mordredem a tajemným sešívaným rytířem si tím už zdaleka nemůže být tak jistá.

Kiersten White patří mezi mé oblíbené autorky. Nedám dopustit na její Dobyvatelskou ságu a moc se mi líbilo i její převyprávění Frankensteina. Přetváření klasických nebo historických příběhů z feministické perspektivy jí jde na výbornou, byla jsem proto zvědavá, jak si poradí s tak bohatým zdrojem příběhů, jakým jsou artušovské legendy. 

Přijít s něčím novým u tak často zpracovávaného tématu nebylo určitě snadné a autorka se rozhodně snažila. V knize vystupuje spousta známých postav, hlavní pozornost je však soustředěna na Ginevru, která bývá obvykle upozaděná a definovaná pouze jako královna a součást milostného trojúhelníku. Klam lady Ginevry jí i dalším ženským postavám dává mnohem větší roli. Líbil se mi systém uzlíkové magie, který jako čarodějka používala. Povedl se i ústřední konflikt mezi silami přírody, magie a chaosu na jedné straně a pořádku, civilizace a pevných pravidel na straně druhé.

Několik dobrých nápadů ale bohužel nedokáže knihu zachránit. Příliš dlouho není vůbec patrné, kam celý příběh směřuje, nic se v něm neděje. Ginevra většinu času pouze bloumá Kamelotem, seznamuje se s postavami, sleduje rytířské souboje a snaží se zajistit hrad před neurčitými magickými hrozbami. Není tu žádné napětí, děj zůstává předvídatelný a všechny zvraty a odhalení jde odhadnout poměrně rychle dopředu.

Příběhu nepomáhá ani skutečnost, že Ginevra samotná se teprve rozkoukává ve své nové roli a nikam se příliš neposouvá. Stejně načrtnutě působí i Artuš nebo její služebná Brangien. Trochu zajímavější jsou Mordred a Lancelot, ale ani oni spolu s ostatními rytíři zde zatím nedostávají tak velkou roli, jakou by si zasloužili. Do příběhu se zkrátka není možné naplno ponořit a postavy si pořádně oblíbit.

Naštěstí konec je o něco dynamičtější a poměrně povedeně dokáže nalákat na další díl. Já mu dám šanci, protože vím, že autorka skvěle psát umí. Ostatně ani na Klamu lady Ginevry není v podstatě nic špatného, kdo má rád pomalejší příběhy, které se soustředí na důkladné poznání světa a prostředí, do kterého je děj zasazený, bude určitě spokojený.

Ukázka

Vydal: Mystery Press, 2023
Originální název: The Guinevere Deception
Stránky autora: https://www.kierstenwhite.com/
Překlad: Hana Láryšová
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 352
Cena: 399 Kč