Prosincová Pevnost s Avatarem i Zeměmořím

Modrá je dobrá a my se konečně dočkali. Po třinácti letech se vrací Avatar Jamese Camerona a jejich zelená Pandora. V nové Pevnosti je ale jen jednou z planet nekonečného světa fantastiky.

O Cameronově zarputilosti se už dnes píšou knihy. Třebaže pak není jisté, co bude s AVATAREM dál, Cestu vody nastoupíme již 15. prosince a všichni věříme, že nás čeká podobný úžas jako v roce 2009. Také proto se Neytiri, dnes už maminka, stala tváří nové Pevnosti. Ale dobrot v časopise najdete mnohem víc.

Ještě se poohlédneme za BLACK ADAMEM a zveme vás na festival FILMASIA 2022.

V seriálové sekci určitě nepřeskočte pozoruhodné MÉDIUM podle Williama Gibsona.

V literární sekci halasně vítáme návrat ZEMĚMOŘÍ od Ursuly K. Le Guinové. Zároveň ale budeme bojovat VE JMÉNU CTI a představí se i DCERA KOSTÍ.

Samozřejmě nesmí chybět ani Tomáš Kosek, protože František Kotleta se vycajchnoval se svojí novinkou TEMNÉ BLUES V NEW ORLEANS. A pokud to myslíte vážně se světem WoWka, neměli byste minout průvodce WORLD OF WARCRAFT: PUTOVÁNÍ AZEROTHEM 2 – KALIMDOR. Případně by někoho zajímal ROD ZABIJÁKŮ od lovce monster Larryho Correy?

Máme a k tomu přihazujeme povídky od Petra Klepala a Aleše Jeremiáše Šumpíka.

A zatímco Lucie Lukačovičová srdnatě naostřila svoji ČEPEL AZYLU, Roman Bureš v pevnostních tipech zvolává: VÍTEJTE V PEKLE. Jakub Petr Kos naopak zve na druhou stranu barikády románem ARCHANDĚL: KRVAVÁ KŘÍDLA, ale stejně tak si posvítíme i na letošní HUMBOOK 2022.

Z komiksového světa pak halasně krvácí BRZRKR od Keanu Reevese, ale svoje řeknou i PAPER GIRLS 3 a BLACK JACK.

Z řad PROFÍKŮ se nově hlásí LUKÁŠ VAVREČKA.

Mezi videohrami vládne A PLAGUE TALE: REQUIEM, zatímco mezi deskovkami to tentokrát vyhrála NEMESIS: LOCKDOWN.

Z historie promlouvá JOHN SMITH, láska indiánské Pocahontas, ale víc si povíme také o maďarském „gulášovém“ socialismu a jeho pádu.

Zavzpomínáme na brněnský COMIC-CON JUNIOR, HORRORCON 2022, zveme na FÉNIXCON 2022 a vězte, že dobíhají poslední týdny, kdy můžete přihlásit svoje povídky do LITERÁRNÍ SOUTĚŽE VIDOUCÍ.

A to zdaleka není vše. Tak se pojďte bavit fantastikou. Pevnost je tu jen a jen pro vás. #casopispevnost #pevnostvladne

 

Příloha:
Michael Mammay – Mise na planetě

Tak trochu nebezpečná mise. Military detektivka o pořádném maléru.
Lidstvo se vydalo do vesmíru a nedávno konečně našlo další inteligentní druh. Dá se s ním docela dobře komunikovat a učí se od lidí pěkně rychle, jenže jedné jeho části se kontakt nelíbí a vede vůči všem ostatním vleklou občanskou válku. A přesně do tohoto prostředí přilétá vysloužilý plukovník Carl Butler, kterého známý požádal o vyřešení politicky citlivého případu. Ztratil se totiž prominentní synáček, ještě ke všemu za velmi záhadných okolností přímo v akci.
Ačkoli se Mise na planetě na první pohled tváří jako military sci-fi, vesmírných bitev se tu nedočkáme. Pravda, v rámci vývoje zápletky dojde na několik akčních sekvencí, přesto je hlavní nosnou linkou detektivní pátrání s mysteriózní příchutí. Vzhledem k tomu, že autor o svém světě odhaluje informace jen ve velmi malých dávkách, čtenář celou dobu netuší, co všechno na něj ještě čeká. Takové schéma není v military žánru zrovna obvyklé a autor za to po právu sklízí ovace.
Kde se vzal, tu se vzal, Mammay píše ve své prvotině vytříbeným stylem, se sympatickými postavami, gradujícím dějem, čtivým jazykem, a ještě ke všemu s vojenským prostředím, které mu dokonale sedne – sám totiž dlouhé roky sloužil. Závěr navíc (přestože je víceméně uzavřený) vzbuzuje spoustu otázek o tom, jakým směrem se vývoj autorova světa bude ubírat nadále. Přesně takový pocit by měla dobrá literatura navodit a Michaelu Mammayovi se to daří na výbornou. Ještěže Laser brzy vydává pokračování.

Časopis Pevnost 12/2022
www.pevnost.cz