Maria V. Snyderová: Studie stínů

Čtenářům se dostalo další porce příběhů ze světa Studie jedu od Marie V. Snyderové, a to v podobě nové série Hledači duší, která volně navazuje na tu původní.

Kniha začíná bonusovou novelou Studie ledu, která čtenáře lehce uvede do dění po dvou letech od konce Studie ohně. Samotná Studie stínů pak navazuje příběhem odehrávajícím se asi o pět let později.

Když na Jelenu někdo ze zálohy v lese zaútočí, nemá ani tušení, jakou to bude mít dohru. Její magii cosi zablokuje a stane se pro ni nedosažitelnou, zatímco vůči kouzlům zvenčí zůstane velmi zranitelná. Jakmile se tato „drobnost“ povídačkami rozšíří, Jelena a její blízcí se ocitnou v nebezpečí. A jako by toho nebylo dost, v sitijské radě se dostává do popředí anti-kouzelnické hnutí a v Ixii se zas rozjíždí organizovaný gang pašeráků, který si vypomáhá kouzly.

Čtenář se do postav mohl více vžít, lépe s nimi prožívat příběh a celkový dojem působí plněji než v sérii Studie jedu díky přidanému vyprávění ve třetí osobě. Důležité postavy tím dostaly víc prostoru a autorka lépe zapracovala jejich charakteristiky do příběhu. Vztahy a interakce mezi postavami tak vykreslila věrohodněji a živěji. Skvěle také popsala Jelenino pozměněné chování při absenci magie, které působilo přirozeně a logicky. Valekův úhel pohledu přidává na opravdovosti romantického pouta s Jelenou.

Young adult fantasy Studie stínů má stejně jako její předchůdci komplikovanou zápletku, navíc se zákulisními intrikami, které autorka na konci trochu poodhalí. Čtenář spíše sleduje vývoj událostí, neboť díky současně probíhajícím linkám nemá moc šancí předvídat, co se stane. Příběhu nechybí zvraty, napětí ani akce. Autorka sleduje současné dění a také se vrací k Valekovým začátkům jako vrahovi ve výcviku. Představí i nový typ magie, který bohužel upozadí jiné události, takže se o něm čtenář dozví jen drobečky. Nicméně aspoň naznačuje, že rozvine nové informace o magii i v dalším díle. Avšak Jelenina výjimečná schopnost hledačky duší příhodně více rozvedena a vysvětlena nebyla, obdobně jako sitijské klany a jejich podrobnější vyobrazení.

Maria V. Snyderová román napsala se střídajícími se pohledy – Jeleniným v první osobě, Valekovým a Jankovým ve třetí, čímž dostává příběh spád, neboť se pořád něco děje. Na druhou stranu každá kapitola končí vybudovaným napětím, které však následně opadá, jak se čtenář musí prokousat dalšími dvěma pohledy, než se vrátí k tomu původnímu. Naštěstí je gradace napětí i uvnitř dění kapitoly, takže čtenář nezůstane stát na mrtvém bodě. Celkově tedy příběh rychle plyne a je čtivý. Jankův pohled a některé afektivní interakce postav dodávají příjemnou atmosféru celému románu, a to i přes ustaranější, podmračenější náladu vyprávění z pohledů Jeleny a Valeka.

Studii stínů rozhodně doporučuji fanouškům předchozí série. Pokud jste ještě sérii nenačali a máte rádi spletité příběhy v propracovaném světě, kde má hlavní postava trochu hrdinský komplex, dejte těmto knihám šanci. Čtenáři, kteří nechtějí začínat Studií jedu, ale pustit se rovnou do této série, nemusejí zoufat. Autorka se snažila nové čtenáře uvést do situací a do vztahů mezi postavami, aby tu možnost měli, ale chvilkami tápat pravděpodobně budou.

Vydalo: CooBoo, 2022
Překlad: Magdaléna Stárková
Vazba: brožovaná
Počet stran: 560
Doporučená cena: 449 Kč