Audiokniha: Stephen King: ŘBITOV ZVIŘÁTEK (PR)

Kultovní hororový příběh z pera jednoho z nejproslulejších žánrových spisovatelů Stephena Kinga vychází jako audiokniha ŘBITOV ZVIŘÁTEK v podání Vasila Fridricha, jehož doplňují Klára Suchá a Jan Vlasák. Audiokniha vychází u příležitosti nové filmové adaptace románu, která vstoupí do českých kin 11. dubna 2019.

 

„Stephen King coby jeden z nejlepších ,ve svém oboru‘ rád používá archetypální strachy, které děsí nás všechny. A existuje něco silnějšího než strach ze smrti a pud sebezáchovy? Snad jen hrůza ze skonu našich blízkých… Právě s touto premisou ve svém příběhu autor až sadisticky pracuje, když ukazuje, co všechno jsme pro zachování svých milovaných schopni udělat a k jak špatným rozhodnutím, za něž také protagonisté draze zaplatí, to může vést. Aktuální filmová verze navíc odvážně pozměňuje jisté aspekty příběhu, což je pro diváka o to zajímavější, čím lépe zná samotnou předlohu. Je tedy ideální chvíle na to si ještě před filmovou premiérou poslechnout českou audioknižní premiéru,“ uvedla Šárka Jančíková, redaktorka vydavatelství OneHotBook. A doplňuje: „O intenzivní zážitek se postará interpret Vasil Fridrich, který posluchače okouzlil už jako jeden ze sedmi výtečných narátorů v audioknižní kingovce TO. Zde má pro sebe ještě daleko větší prostor, v němž jeho hlas dokáže budovat rodinnou idylu nebo přiblížit postupně se rodící přátelství s fascinujícím sousedem, ale dokáže také zprostředkovat plíživý děs a rozpad všech jistot. V partech Juda a manželky Rachel mu vypomáhají zkušený Jan Vlasák a talentovaná Klára Suchá.“

 

Anotace:
Doktor Louis Creed našel konečně ten pravý domov pro svou rodinu. Se ženou a dvěma dětmi se přestěhoval z Chicaga do velkého domu na venkově ve státě Maine. Radost mu trochu kazí jen blízká rušná silnice. Ale okolní lesy v sobě skrývají něco daleko nebezpečnějšího. Něco, co číhá za neuměle stlučenou branou z omšelých prken, na níž je sotva čitelný nápis s pravopisnými chybami…

 

„Kinga jsem dřív znal jen velmi povšechně coby mistra hororu, ale pak jsem byl zasvěcen jako jeden z interpretů audioknižní verze jeho kultovního hororu TO a musím říct, že první setkání s autorem pro mě bylo velmi příjemné. Jeho romány jsou na každé stránce tak intenzivně napínavé, že máte chuť je hltat dál a dál,“ popisuje svůj vztah k dílu Stephena Kinga interpret audioknihy Vasil Fridrich. A dodává: „V obou případech se jedná o brilantně vystavěné a sepsané příběhy. King je skutečným králem v budování atmosféry. V románu TO se jedná o výrazněji iracionálnější zápletku. Řbitov zviřátek je do jisté míry více realistický. Využívá mystiku domorodých původních obyvatel a pokouší se ve čtenáři vzbudit dojem, že něco tak šíleného, jako návrat ze světa mrtvých nesporně je, může být za určitých podmínek uskutečnitelné. Autor opět vystavuje své románové postavy dosti nemilosrdným situacím. V první polovině románu se vlastně jedná o příjemnou skicu z rodinného života na venkově, přičemž jediným stínem je nikdy nekončící provoz na silnici vedoucí v blízkosti domu románové rodiny. Pak se ale příběh láme do sledování zoufalé touhy zachránit nezachránitelné.“

Nahrávku v režii Hynka Pekárka doprovází původní hudba, která v rytmu pohřebního pochodu roubuje a mísí cinkavé, odvázané country na bluesové základy. Vrstvené elektrické, akustické i steel kytary se sehrávají v radostnou melodii, která se však postupně ohýbá a přechází do rytmické kakofonie hroutících se nástrojů, mezi jejichž vzdechy raší šustot, skřípání, šoupání staré desky, hutný podkres funícího tahače, jež připomínají témata, na která bychom raději nemysleli…

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 379 Kč i jako 2CD mp3 za 399 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

 

INFO O AUDIOKNIZE:
Délka: 16 hodin 9 minut
Vydává: OneHotBook, duben 2019
Účinkují: Vasil Fridrich, Klára Suchá a Jan Vlasák
Cena: 379 Kč (mp3), 399 Kč (2CD)

 

 

Rozhovor s hercem Vasilem Fridrichem, interpretem audioknihy Řbitov zviřátek

Připomněl jste si při četbě audioknihy Řbitov zviřátek své první setkání s tvorbou Stephena Kinga?
Kinga jsem dříve znal jen velmi povšechně coby mistra hororu, ale pak jsem byl zasvěcen jako jeden z interpretů audioknižní verze jeho kultovního hororu TO a musím říct, že první setkání s autorem pro mě bylo velmi příjemné. Jeho romány jsou na každé stránce tak intenzivně napínavé, že máte chuť je hltat dál a dál.

Jak by se daly oba romány TO a Řbitov zviřátek z vašeho pohledu interpreta srovnat?
V obou případech se jedná o brilantně vystavěné a sepsané příběhy. King je skutečným králem v budování atmosféry. V románu TO se jedná o výrazněji iracionálnější zápletku. Řbitov zviřátek je do jisté míry více realistický. Využívá mystiky domorodých původních obyvatel a pokouší se ve čtenáři vzbudit dojem, že něco tak šíleného, jako návrat ze světa mrtvých nesporně je, může být za určitých podmínek uskutečnitelné.

Čím vás Řbitov zviřátek osobně nejvíc oslovil?
Stephen King opět mistrně pracuje s napětím a vystavuje své románové postavy dosti nemilosrdným situacím. V první polovině románu se vlastně jedná o příjemnou skicu z rodinného života na venkově, přičemž jediným stínem je nikdy nekončící provoz na silnici vedoucí v blízkosti domu románové rodiny. Pak se ale příběh láme do sledování zoufalé touhy zachránit nezachránitelné.

Jak byste charakterizoval hlavního hrdinu Louise Creeda? Byl vám něčím blízký?
Je to milující tatínek i manžel, a proto se snaží pro své blízké dělat to nejlepší. To je postoj, se kterým se můžu absolutně ztotožnit. Ovšem to, že ve své lásce k bližním zajde tak daleko a jedná zcela proti všem zásadám zdravého rozumu a řádu světa, je něco, co nás razantně odděluje.

Co vám v celém příběhu připadalo nejděsivější?
Jako každý rodič obtížně zvládám scény, kdy se děje nějaké příkoří právě dětem, protože si do nich pochopitelně projektuji svoje vlastní potomky. Obvyklé tabu, že by děti v literatuře či filmu neměly umírat, Stephen King porušuje, ovšem dělá to způsobem, který je natolik fascinující, že mu to musím coby čtenář odpustit. Při čtení jeho románů mě těšila zejména brilantní práce s napětím. Udržet si, i přes mohutnou stavbu díla, neustálou hladinu nervózního čtenářského rozechvění – to považuji za mistrovství. Nejděsivější mi ovšem v audioknize připadá právě představa, že by se měl v nějaké formě vrátit i ten, kdo ze světa už definitivně odešel.

Snažili jste se s režisérem při četbě nějakým způsobem navodit atmosféru napětí, děsu…?
Myslím, že to vlastně ani není potřeba. Text je natolik kvalitní základ, že když ho čtete pokorně a po smyslu, není nutné do něj vsazovat nějakou další strašidelnost.

Proč myslíte, že jsou horory tak oblíbené?
Všichni se rádi bojíme, abychom si pak mohli užít, že jsme vlastně v bezpečí. Jako v sauně – nejdřív jdete do vedra, abyste se následně mohli ochladit ledovou vodou. A já to vnímám tak, že čím více se těšíte do bezpečí, o to intenzivnější děs si musíte předtím nadávkovat.

Co je pro vás jako pro interpreta při natáčení audioknih nejdůležitější, nejzásadnější?
Kvalitní text, pečlivé režijní vedení a minimum přeřeků během natáčení.

 

Vasil Fridrich (* 1976)
Absolvoval DAMU, ještě během studia hrál v divadelním spolku Kašpar a v Divadle J. K. Tyla v Plzni. V roce 1995 se stal členem CD 94 v Divadle v Celetné. Po studiu získal angažmá ve Švandově divadle, v letech 2002–2005 působil ve Středočeském divadle Kladno. V současné době vystupuje v Městských divadlech pražských a s Komorní činohrou Praha. Objevil se například ve filmech Vaterland (2004), Hlava-ruce-srdce (2010), Kobry a užovky (2015), Teorie tygra (2016), Metanol (2018) nebo v seriálech Rapl (2016), Ohnivý kuře (2016) a Svět pod hlavou (2017). Dále účinkuje v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Všemi dary obdarovaná (2016), série Jack Reacher (2017–2018), Totální rauš (2017), Kosmonaut z Čech (2017), Do vody (2017), TO (2017), Na odpis (2018), Příběhy Staré dámy (2018), Plavby „sebevrahů“ (2019).