L. J. Smith: Inferno (Zakázaná hra 3)

Tohle dobrodružství pro Jenny Thortonovou začalo ve chvíli, kdy vstoupila do tajemného krámku s hrami, aby koupila něco zábavného na narozeninovou párty svého přítele Toma. Tajemný a nadpřirozený Julian se stal jejím protihráčem. Poprvé dokázala Jenny vyhrát. Podruhé také, ale Julian nakonec unesl do Světa stínů Toma a jejího bratrance Zacha. Nyní přichází třetí partie a jde o mnohem víc než předtím…

Smith_Zakazana-hra_infernoOd nebezpečné narozeninové oslavy uplynul teprve měsíc. Od zmizení Toma a Zacha sotva pár dní, ale Jenny, Dee, Audrey a Michael už sedí na palubě letadla z Los Angeles do Pittsburghu. Tajně se v noci vyplížili z domu, aby za peníze rodičů nakoupili letenky. Chtějí se dostat do domu Zachova a Jennyina dědečka, který se kdysi obětoval, aby Stínoví muži neunesli jeho malou vnučku. Právě tam ve sklepě by mohl být průchod do jiného světa.

Byl to ten… nejnemožnější… nejnesnesitelnější… Ještě nikdy se nesetkala s nikým… tak… tak… (str. 147)

Americká spisovatelka L. J. Smith si dala na svých postavách záležet. Nejvíc prostoru dostává samozřejmě Jenny, sladká a příliš laskavá dívka zamilovaná už od školky do Toma. Už zdaleka není tak naivní, jako bývala. Dokáže být tvrdým, rozhodným protihráčem a už s ní přestaly mávat silné emoce, která měla poprvé v tváří tvář Julianovi. Akceptovala, že ji modrooký tvor z jiného světa přitahuje a že pro něho má zjevně slabost, ale to neznamená, že by opustila Toma. I Julian prošel proměnou. Během celého příběhu střídá nálady jako na běžícím pásu, ale Jenny miluje svým vlastním divným způsobem. Není člověk a nikdy jím zkrátka nebyl. Zbytek party je v příběhu hlavně do počtu, aby měl kdo padat do nástrah a občas mohl hrdince pomoci. Ovšem tentokrát tím největším nebezpečím ve Stínovém světě není Julian.

První hra byl závod, druhá byla lov a tou třetí je hledání pokladu. V Infernu příběh o středoškolačce, která se pokouší odolat nadpřirozeně charismatickému a pohlednému Stínovému muži, vygradoval. V třetím díle se jejich cesty spojily v napínavém dobrodružství plném oživlých nočních můr. V Doupěti mizeli Jennyini přátelé a bohužel se tam Julian skoro neobjevil. L. J. Smith to v Infernu bohatě vynahrazuje. Snad nejvíc ze všech tří dílů je v tom posledním cítit, že jí pro inspiraci posloužila severská mytologie, protože Stínoví muži obývají jeden z jejích typických světů.

Zakázaná hra je komorní příběh, spoléhá na emoce a silné, zajímavé a komplikované postavy s pestrou a občas překvapivou vzájemnou interakcí. Čtenáře nenudí vyčerpávající popisy, pokud to tedy nejsou zhmotnělé noční můry, které autorka dokáže barvitě vykreslit a skvěle udržet čtenáře v napětí.

První a třetí díl jsou nejkvalitnější z celé trilogie a rozhodně patří mezi nadprůměr žánru young adult fantasy pro dívky, bez ohledu na to, že od jejich prvního vydání v originále uplynulo dlouhých dvacet dva let. L. J. Smith příběh uzavírá ve velkém stylu a na závěr překvapí.

Vydal: Fragment, 2016