Darynda Jonesová o Osmém hrobu

V letošním květnu spatřil světlo světa už osmý díl příběhů o smrtce Charley Davidsonové, Eight grave after dark (volně přel. Osmý hrob po soumraku). A k té příležitosti poskytla autorka Darynda Jonesová rozhovor pro e-zin All Things UF.

darynda_jones

 

Kdybyste měla Charley Davidsonovou a její sérii představit „paranormálnímu začátečníkovi“, co byste řekla?

Řekla bych to, co říkám pokaždé – že je to příběh vyšetřovatelky, která se narodila jako smrtka. Ale také bych dodala, že ta série je odlehčenější než většina paranormálních příběhů. A mnohem humornější.

Charley si z jakékoli vážné situace nic nedělá. Nebere věci příliš vážně, krom své práce, v které pomáhá lidem a také pomáhá zesnulým na druhou stranu.

Takže bych řekla asi něco takového. Dám jim vědět, že to není tak temné jako jiné příběhy, ale že to má své temné chvíle.

 

Každá kapitola je uváděná určitými citáty a hláškami. To jste si je sama vymyslela, nebo jste je opravdu viděla na různých tričkách, nálepkách a podobně?

Většinu jsem opravdu nevymyslela. V každé knize jsou tak jedna, dvě moje původní hlášky. Většinu jsem skutečně zahlédla na různých tričkách a nálepkách na nárazníky, na cedulích i na internetových meme, které si lidé tisíckrát přeposílají.

Ty citáty jsou skutečné. Naneštěstí jsem si je nevymyslela. Kéž bych byla takhle chytrá.

 

Kdysi jste zmínila, že svoje zápletky si detailně promýšlíte. Takže by mě zajímalo, jak daleko dopředu máte příběh vymyšlený? Tedy, například, kolik knih jste pro Charlie připravila?

Když jsem psala Šestý hrob, napadly mě příběhy i pro Sedmý, Osmý a Devátý hrob. Obvykle takhle dopředu neplánuju. Za normálních okolností, když píšu jednu knihu, promýšlím si tu další.

Teď pracuju na Devátém hrobě a je to pár dní, co mě napadla hlavní zápletka pro Desátý hrob. Když jsem psala První hrob, měla jsem už promyšlené příběhy i pro Druhý a Třetí.

Takže asi záleží na tom, kde se v příběhu nacházím. Jak dlouhá bude série? Je to otevřená série, nevím, jak daleko se v ní dostanu. Ale můžu říct, že konec už mám. Vím, jak ta série skončí.

Ale také chci dodat, že práci na Charley zbožňuju a že doufám, že se konce jen tak nedočkáme. Doufám, že jí čtenáři nebudou mít dost jen tak brzy, protože ji píšu moc ráda.

 

Vyvinula se série nějak jinak, než jak jste to původně plánovala?

Vlastně ano. A to razantně, když to porovnám s tím, co jsem pro ni plánovala. Původně si měla Charley jen hledět svých věcí a řešit případy, neměla tolik zabrousit do paranormálna a nadpřirozena, jak se to stalo.

Čím víc knih píšu, tím víc se do toho propadám. Čtenáři jsou úžasní. Přijde mi, že čím větší ten svět je, tím jsou z něj nadšenější. Takže se série změnila, a dokonce i Charley.

Pracuju teď na Devátém hrobě, a ten svět je pořád větší a větší, a já doufám, že ještě poroste.

Ale můžu říct, že tak výrazná role nadpřirozeného světa nebyla původně v plánu, stejně jako to, čím a kým se Charley v průběhu série sama stala.

 

Zdroj: All Things UF