Kristina Haidingerová: Ti nepohřbení

Česká autorka vydala svůj první román, v němž propojila několik zdánlivě nesouvisejících událostí – ztroskotání velrybářské lodi, nález zmrzlého muže, čarodějnický proces a uvěznění mladého muže.

Haidinger_Ti-nepohrbeniBezstarostný mladík Samuel si užíval života plnými doušky, zamiloval se do krásné Katie a toužil si ji vzít. Jeho matka se však chtěla zase stěhovat; nikdy nevydržela dlouho na jednom místě. Samuel ale rodiče přesvědčil, aby ještě neodjížděli. Toto zdržení změnilo celý jeho život. Samuela chytila, zabila a znovu oživila tajemná Marína. Samuelovi se později podařilo uprchnout a mnoho let strávil na útěku. Celou dobu neví, proč ho Marína honí. Útěkem se nesnažil zachránit jenom sebe, ale také svého malého bratra Adama. Udělá cokoliv, aby ho Marína nedostala.

V knize se ukazují dvě roviny Samuelova bytí. V první Samuel vzpomíná na posledních pár dnů života, které prožil v lásce a štěstí. Kdy ho trápilo jen to, jestli si ho Katia všimne a jak zapůsobí na své kamarády rybáře. V druhé rovině čtenář sleduje Samuela jako nemrtvého, který nemá žádné city, a přesto se snaží nebýt zbytečně krutý, což se mu vždy nepodaří.

Samuelovým protikladem a také úhlavním nepřítelem je záhadná Marína, která již roky pronásleduje Samuelovu rodinu a snaží se zničit každého jejího člena. Marína trochu zešílela a stala se neobyčejně krutou. Vyžívá se ve smrti a týrání svých obětí. Má spadeno především na muže, ale vyhovuje-li to jejím plánům, neštítí se ubližovat ani ženám a dětem.

Upíry, v tomto díle nazývané Violeti, vytváří Marína pomocí tajemné esence, která byla nalezena na dalekém severu. Fialové fluidum udržuje upíry naživu a také jim propůjčuje různé schopnosti. A dovoluje jim zacelovat rány jejich obětí. Upír a jeho oběť jsou spolu stále propojeni.

V románu Ti nepohřbení se střídá vyprávění ve dvou časových rovinách, které je ještě prokládáno mnoha vzpomínkami. Není zde použita chronologická posloupnost děje a jednotlivé dílky skládačky do sebe zapadnou až s poslední tečkou a možná ještě o chvilku později.

Kromě zvládnutí složité vypravěčské techniky se autorce povedlo i vystihnout jednotlivá místa, kde se příběh odehrává. Není těžké představit si Finsko na počátku novověku a uvěřit popsané atmosféře doby a prostředí.

Kristina Haidingerová napsala hororový román, který potěší každého fanouška upírských knih. Ti nepohřbení obsahují všechno, co má takový příběh mít, kapku romantiky, hodně napětí a dostatečné množství detailů z upířího hodování. Pokud jste se obávali, že vás čeká další románek náctiletého upíra a mladé slečny, můžete si oddechnout a v klidu se do díla pustit. A jak se jednou do knihy začtete, nebudete moct přestat.

Ukázka

Vydal: Netopejr; 2014

Koupit knihu