Nalini Singh: Otrokyně citů (Psyové/Měňavci 1)

S nadcházejícím sychravým podzimem se nakladatelství Fantom Print rozhodlo rozehřát čtenářky novou žhavou paranormální sérií od Nalini Singh. Její fiktivní svět se točí kolem chladně „dokonalých“ Psyů a temperamentních měňavců.

Singh_Otrokyne_cituTroufalý obchod, tak by se dala nazvat spolupráce, kterou navázala rodina Duncanových s Lucasem Hunterem. Jde totiž o něco téměř nemyslitelného, protože Duncanovi jsou Psyové a Lucas Hunter měňavec. A tyto dvě rasy spolu zrovna nejlépe nevychází. Saschu Duncanovou pověřila její matka Nikita dohledem nad obchodním závazkem z jejich strany, ale navíc má mladá žena šmírovat měňavce a informovat o jejich odlišnostech a slabostech. I Lucas Hunter má svou vlastní agendu. Pátrá po vrahovi členky své smečky a je rozhodnut využít všechny prostředky ve svém arzenálu. Jeho podezření směřují mezi Psye, ale nedokáže si představit, že by přitažlivá Sascha kryla brutálního vraha.

Novozélandská spisovatelka Nalini Singh stvořila neobvyklou sérii, která se odehrává v alternativní budoucnosti roku 2079. Náboženství, národnost nebo pohlaví nehrají v jejím multikulturním světě žádnou roli. Podstatná je příslušnost k jedné ze tří ras. Na nejspodnější příčce jsou lidé, kteří jsou fyzicky a psychicky nejslabší. Velice dobře vycházejí s měňavci a výjimkou nejsou jejich smíšené svazky.

Měňavci jsou napůl lidé a napůl zvířata. Mohou na sebe brát jednu nebo druhou podobu, mají přirozeně chráněnou mysl proti Psyům a fyzicky jsou velice zdatní. Seskupují se do rodinných skupin a smeček. San Francisco, kde se děj Otrokyně citů odehrává, má pod palcem levhartí smečka DarkRiver v čele s alfou Lucasem Hunterem. Jako správná kočka je i Lucas inteligentní, nezávislý, tvrdohlavý a hravý. Kromě vyšetřování vraždy by si chtěl ve svém volném čase „hrát“ s jistou Psykou. Teritorium DarkRiverů sousedí s územím nebezpečné vlčí smečky SnowDancerů. Těm šéfuje alfa Hawke a s Lucasem spolu vycházejí jako příslovečný pes a kočka.

Poslední rasou jsou Psyové – považují se za nadřazené, dokonalé a určené k vládnutí. Jejich život se řídí logikou, ke všemu přistupují prakticky a ekonomicky. Zároveň opovrhují emocemi, na kterých jsou závislí lidé a „hloupá zvířata“. Psyové jsou psionici s různými talenty od telepatie a telekinetiky po psychometrii a jasnozřivost. Jejich mozky tvoří jednu velkou síť, tzv. PsyNet, což trochu připomíná celosvětový internet s připojenými počítači. I v něm se hraje na firewally, viry, trojské koně a utajené informace. Jedni jsou slabí a jiní patří mezi vůdčí Psye s neměřitelným potenciálem v určité oblasti.

Ve snaze omezit nezvladatelný výskyt duševních chorob a sériových vražd mezi Psyi se jejich Rada rozhodla zavést v roce 1969 přísný program zvaný Utišení. Jeho úkolem bylo programovat malé Psye hned po narození s cílem naučit je necítit hněv. … V roce 1979, po desetiletí debat týkajících se milionů myslí propojených v síti PsyNet, dospěla Rada k rozhodnutí, že je třeba všechny Psye od narození programovat tak, aby necítili vůbec nic: hněv, žárlivost, závist, štěstí, a ze všeho nejméně lásku. …V souladu se svojí nynější podstatou zakládají všechna rozhodnutí na logice a efektivitě. Podle sítě PsyNet se jejich chybovost výrazně blíží nule. Díky Utišení jsou Psyové dokonalí. (str.7)

Mezi vůdčí Psye patří i Sascha, ale její moc se zatím naplno neprojevila. Tím zklamala svou rodinu, a proto zastává pouze nižší post, protože na vrcholu by se neudržela. Ke všemu o sobě už od malička ví, že je nedokonalá. Má špatnou sebekontrolu a děsí se hrozby rehabilitace, která by její chyby vymýtila, ale důsledně by zničila její osobnost, pokud by ji tedy přežila. Sascha musí být dvojnásob opatrná, protože její matka Nikita sedí v Radě a je jednou ze sedmi osob, které neomezeně rozhodují o budoucnosti všech Psy, rasy bez násilí, vzteku, emocí a lásky.

Měňavci ve světě Nalini Singh žijí podle podobných smečkových pravidel, jaká mají například ve svých sériích Laurell K. Hamiltonová nebo Ilona Andrews. Psyové naopak mohou připomínat svými schopnostmi X-meny. Lidé jsou jedna velká neznámá. Hned v prologu autorka čtenářům servíruje velice stručný pohled do minulosti svého světa, aby vysvětlila základní pravidla.

Otrokyně citů je paranormální romance, kde se většina zápletky točí kolem JEHO a JÍ. Mezi tím dojde i na vyšetřování vraždy, lekce z politické diktatury i na cenzuru jako vyšitou. Přes všechnu romantičnost a humor tenhle svět patří k těm drsnějším a nelítostnějším.

Série se hemží zajímavými pojmy a označeními, a proto představuje pro překlad kreativní oříšek. Za zmínku rozhodně stojí, že se překladu vyloženě ženského čtiva odvážně chopil muž. Zatímco pojmy jako DarkRiverové, SnowDancerové nebo Psyové zůstaly v originále, tak mnoho dalšího bylo úplně přeloženo. Hlavně Psyové mohou zpočátku vyvolávat nežádoucí asociace se štěkajícím domácím mazlíčkem, ale je to pouze prvotní okamžik, než si na to čtenář zvykne. Proč ovšem Sascha zůstává v originální podobě, ale Šošana získala přepis s háčky, tak to mi zůstává záhadou, stejně jako neustálé upozorňování, že Lucas je alfa samec. Pouze alfa by stačilo. Každý, kdo narazil na série Mercy Thompsonová nebo Kate Danielsová, má o obsahu tohoto pojmu jasnou představu.

Otrokyně citů patří do stejné kategorie knih jako Bratrstvo černé dýky, Strážci věčnosti nebo Půlnoční rasa, ale zapomeňte na upíry. Ti už dávno nejsou cool a in. Ke slovu přichází nepříliš vzdálená budoucnost s chladnými Psyi a horkokrevnými měňavci. Tahle směs by mohla mít zatraceně zajímavou chemickou reakci. Snad v druhém díle s názvem Předtuchy smyslnosti Nalini Singh dodá odpovědi na množství otázek, které zůstaly nezodpovězeny.

Ukázka

Vydal: Fantom Print, 2014