Jessica Shirvington: Omámení (Violet Eden 2)

Violet Edenová se stala jedním z Grigori, bojovníků chránících svět lidí před zlými anděly v emigraci. Snaží se naučit bojovat, ovládnout své výjimečné schopnosti a překonat nechuť k zabíjení, nebo lépe řečeno navracení andělů do jejich správné sféry.

Shirvington_Violet_OmameniSedmnáctiletá Violet se svými přáteli musí najít posvátné Písmo dřív, než padne do rukou andělským emigrantům, kteří by s jeho pomocí mohli zničit všechny Grigori. Kromě toho se pokouší vyrovnat se zakázanými city ke svému pracovnímu partnerovi Lincolnovi a nepanikařit, když se dozví, že tajemný a zrádný Fénix ještě neřekl své poslední slovo a dělá si zálusk na Písmo i na samotnou Vilolet.

Omámení je druhým dílem andělské pentalogie Violet Edenová. Po nemastném neslaném prvním díle Objetí je Omámení příjemným překvapením. Hned ze začátku je čtenář vržen doprostřed akce, kterou střídá další akce i napjaté a jiskřící momenty mezi Violet a Lincolnem.

Omámení patří mezi oddechové fantasy knihy určené mladším ročníkům. Děj je svižný a styl čtivý, takže těch čtyři stran uběhne jakoby nic. Jessica Shirvington zmírnila množství klišé typická pro young adult literaturu, ale úplně vymýtit je nedokázala. Pořád se tu objevují tajně vyposlechnuté rozhovory, zbytečné zatajování informací, nutnost špehování a vrhání se po hlavě do neznámých míst a situací.

Jako každá zamilovaná holka se Violet nemůže ubránit tomu, aby se její myšlenky neustále nestáčely k Lincolnovi. Opravdu spolu dva Grigori nemůžou chodit? Je možné, že by jí Link opět lhal a že by mezi nimi přeci jen mohl být romantický vztah? A co je mezi Lincolnem a kolegyní Magdou, se kterou kuje pikle a která po něm očividně touží?

Violet pod tíhou situace ale trochu vyspěla, takže se z holky s rozpolcenými city mezi dvěma kluky, co se nechává opřádat klamy a manipulovat sebou, stala docela příjemnou a sympatickou hrdinkou s ironickým smyslem pro humor. Lincoln se očividně nedokázal poučit z minulých chyb, protože opět před Violet i před ostatními zatajuje důležité informace. Samozřejmě s ušlechtilým záměrem, aby je ochránil. Autorka tak uměle buduje napětí a tajemství, což je trochu otravné. Na scéně se také objevuje tajemný Fénix. Violet už ví, kdo ve skutečnosti je a jak krutě si s ní pohrával, takže jí velmi brzy dochází, že v něm má mocného a nebezpečného nepřítele.

Jessica Shirvington druhý díl oživila novými postavami v podobě partičky dalších pěti Grigori, kteří přijeli z New Yorku, aby pomohli s Violetiným výcvikem. Ti mohou zamotat celým dějem, ale také se naskýtá možnost romance mezi jedním z nich a Violetinou nejlepší kamarádkou Steph.

Omámení lze samozřejmě doporučit čtenářkám, kterým se líbil první díl – ačkoliv těm ho určitě není třeba doporučovat. Sáhnout po něm ale mohou i ti, které zklamal, protože druhý díl je akčnější, svižnější a lépe promyšlený než ten předchozí. Pro mě bylo Omámení nečekaně příjemným a rychle ubíhajícím čtením.

Ukázka

Vydal: Práh; 2014

Koupit knihu