Chloe Neill: Holky někdy koušou

Studentka Merit zažila svůj nejhorší den blbec. Nejdříve jí někdo rozsápal krk a pak byla, bez možnosti volby, přeměněna na upírku. A nejhorší na tom je, že zákon zakazuje nemrtvým navštěvovat univerzitu…  Má další trochu akční, hodně romantická urban fantasy série Upíři z Chicaga šanci uspět na tímto žánrem momentálně celkem zaplněném malém českém trhu?

Neill_Holky_nekdy_kousouAmerické spisovatelce Chloe Neill  vydali prvotinu Holky někdy koušou v roce 2009. Tentýž rok vyšlo i pokračování. Od té doby má série již deset dílů a plánováno je celkem třináct knih. Zároveň stihla napsat trilogii The Dark Elite a už plánuje děj série, která bude následovat po ukončení Upírů z Chicaga. Její kariéra je tedy perfektně našlápnutá a to je možné pouze se spoustou spokojených fanoušků. I průměrná hodnocení na Goodreads.com jsou velmi dobrá. Vše tedy slibuje pohodový čtenářský zážitek.

Pokus o vraždu hlavní hrdinky a její nečekaná záchrana zaručí napětí hned na začátku příběhu. Bez zbytečných okolků se musí Merit vypořádat se svým novým upířím bytím a s nepříjemnostmi, povinnostmi, ale i výhodami s tím spojenými. Naštěstí se nestane jen tak obyčejnou upírkou, ale je obdařena výjimečnými schopnosti, díky kterým se záhy vyšvihne mezi upíří elitu.

Příběhem se proplétají tři hlavní linie. Akční a místy takřka detektivní zápletka vede k odhalení jejího rádoby vraha. Emoční linka se zabývá vztahem s rodinou a nejlepší kamarádkou. Do třetice romantickou část obstarává váhání mezi dvěma muži-upíry, kteří ji přitahují a oba se o ni zajímají. I když má být vysokoškolsky vzdělané hrdince dvacet sedm let, mentálně spíš připomíná sedmnáctiletou středoškolačku.

Předobrazem vytvořeného světa je dnešní Chicago okořeněné o magii a fantasy tvory. Chloe Neill projevila cit pro věc a dokázala své představě vtisknout punc uvěřitelnosti. Za takových podmínek by soužití lidí s nadpřirozenem mohlo fungovat. Sice občas nějaký předpoklad lehounce zaskřípe, ale logických kotrmelců se autorka vyvarovala. Kéž by to bylo standardem i u některých jiných spisovatelů.

Kniha je napsána lehkým, čtivým, místy celkem vtipným stylem. Práce s textem, tempo děje, nastínění postav, jejich chování a vedené rozhovory, to všechno je napsáno na jedničku pro cílovou skupinu. Musím však upozornit, že vyprávění je silně zaměřeno na dívky a naprosto vše je tomu podřízeno. Bohužel to zřejmě bude velká překážka pro mužskou část čtenářů.  Hybatelkami veškerého děje jsou ženy a muži jsou jen do počtu. Pokud už se na ně zaměří pozornost, tak pouze aby ženské publikum mohlo nad stránkami obdivně vzdychat. Všichni muži kolem ústřední postavy jsou krásní, sošně stavění, patřičně mocní a zřejmě poněkud retardovaní, aby hlavní hrdinka mohla jasně ukázat svoji morální a myšlenkovou převahu. Nebezpeční upíří mistři se musí spoléhat na nováčka, aby za ně řešil triviální úvahy. Po staletích krutých soubojů a intrik jim konečně moderní žena předvede jak na to…

Ideální cílová skupina románu Holky někdy koušou jsou mladé dívky. Čas ukáže, zda jejich nákupní potenciál dovolí vydat celou sérii. Ostatně ženský pohled naleznete zde. Dám šanci ještě druhému dílu, ale pokud se chování postav trochu nevyváží, tak u něj asi skončím. Celkový můj dojem je někde mezi pohlavně neutrálními sériemi Noční lovci a Kate Daniels a estrogenovým šílenstvím, které reprezentuje třeba série Bratrstvo černé dýky.

Hodnocení:
kluci 50 %
holky 70 %

Ukázka

Vydal: Fantom Print; 2014