Anne Rice: Dar vlka

Nová kniha americké spisovatelky Anne Rice vždy vyvolá rozruch, co teprve, když se v ní rozhodne vydat zpátky ke svým kořenům a v souladu s nejlepší tradicí gotických příběhů přepracovat mýtus o stvoření vlkodlaka, podobně jako to před lety brilantně dokázala s upíry?

Dar_vlkaSoučasný svět, moderní, rychlý, dechberoucích a uprostřed něho legenda sahající ke kořenům lidstva. Přemýšlivý a pohledný mladý novinář Reuben Golding, díky kontaktům své bohaté rodiny i vlastnímu talentu nedávno zaměstnaný u Sanfranciského pozorovatele, přijíždí na setkání s okouzlující ženou do jejího nádherného sídla při pobřeží severní Kalifornie. Přišel sem napsat článek o historii tohoto osaměle stojícího domu obklopeného lesem obrovitých sekvojů, ještě než jej Marchant Nidecková prodá a zbaví se tím pro sebe těžkého břímě vzpomínek na milovaného, záhadně zmizelého strýce. Příjemný večer vyústí v tragickou noc, která Reubenovi převrátí život vzhůru nohama. Pokousaný neznámým vlčím stvořením je ponechán sám napospas proměně a nekonečnému přívalu otázek. Čím se to stal a jak se má se svou novou existencí vyrovnat?

Reuben se po útoku probouzí v nemocnici, jeho zázračné uzdravení z těžkých zranění vyvolá okamžitý zájem lékařů a brzy ho navštěvuje také policie. On sám přitom touží jen po soukromí a odchodu domů. Začíná se cítit podivně, smysly se mu zostřují a má pocit, jako by slýchal vzdálené hlasy úpěnlivě prosící o pomoc. Vše vygraduje o několik dní později, kdy ona nová schopnost vycítit zlo a naslouchat prosbám nevinných v něm spustí konečnou fyzickou proměnu. Snaha vyrovnat se s novou podstatou má za následek nejen Reubenův odklon od rodiny a dosavadní přítelkyně, ale i posedlost odhalením minulosti tvorů, mezi které se nyní počítá i on sám. Přijme nakonec svůj dar, nebo se pro něj změní v prokletí?

Reubenova cesta je protkaná filosofickými i náboženskými úvahami na téma lidskosti, života a smrti, dobra, ale také krutosti, která neoddělitelně provází koloběh našich osudů. Poetický styl psaní Anne Rice přináší pohled na vlkodlačí mýtus z dosud neznámého úhlu. Klasické motivy ze staré literatury a filmů se na stránkách Daru vlka proplétají s originálním pohledem autorky, pro kterou proměna nemá nic společného s fázemi měsíce ani s naprostou ztrátou sebekontroly. Reuben, vlčí muž, patří k charakterům vymykajícím se běhu času, je naplněn možnostmi a stejný potenciál má i samotná kniha, a přesto…

Dar vlka patří k typickým románům Anne Rice. Jde rovnou měrou o pochvalu i povzdech – motivy starých domů, opuštěných romantických míst, specifický jazyk, náměty i dialogy, to vše jako by vypadlo z riceovské příručky sepsané před dvaceti lety. V případě charakterů narozených v jiné době, jakými byli autorčini upíři, to nepředstavuje velký problém, ale Reuben Golding je mladý a žije právě teď ve světě iPodů a moderní techniky. Nikdo se dnes nechová jako on. Není v něm navíc nic pozoruhodného, schází tu konflikt, vášeň, vzdorování, jednoduše cokoliv, co by ho pomohlo oživit.

Kdo by od slavné spisovatelky čekal podobně hluboký příběh, jaký vykreslila v prvních několika dílech svých Upířích kronik, bude Darem vlka zklamaný. Reuben není hrdina Lestatova formátu, a přestože s ním něco málo sdílí (ani jeden z nich nedostal na vybranou), chybí mu pochybnosti, rozervanost i příchuť antihrdiny a nepřichází místo toho s ničím dostatečně lákavým, aby si čtenáře získal. Dar vlka představuje přes lehkou archaičnost příjemné čtení naplněné zajímavými myšlenkami, ale určitě nejde o dechberucí knihu. Uvidíme, s čím přijde pokračování této vlkodlačí kroniky pojmenované The Wolves Of Midwinter, které by mělo na pulty světových knihkupectví zamířít v říjnu 2013.

Ukázka z knihy

Vydal: Baronet, 2013

Koupit knihu