Čarodějnice pětkrát jinak

Koště, černá kočka, špičatý klobouk, velký kotlík a kniha kouzel. Povinná výbava čarodějnic, které se o Filipojakubské noci musejí mít obzvlášť na pozoru, dnes večer se na ně na mnoha místech chystají velké ohně. Pokud vás ale vatry nelákají, a přesto byste chtěli strávit večer čarodějnic tematicky, pusťte si třeba jeden z pěti našich tipů na čarodějnické filmy.

 

Krásná čarodějka (1942)

 

Ve válečné první polovině 40. let vznikaly filmy dnes považované za klasiku světové kinematografie a někdejší filmoví tvůrci nezapomněli ani na tematiku čarodějnic.

Jennifer byla kdysi spolu se svým otcem upálena jako čarodějnice a poté byl její duch zaklet do dubu. Těsně před smrtí proklela potomky svého kata, kteří tak nikdy nezažijí šťastné manželství. Po třech stech letech je i se svým otcem osvobozena a oba se rozhodnou páchat zlovolnosti na Wallaceovi Wooleym, potomkovi jejich inkvizitorského kata a zaneprázdněném politikovi, který má nejen před volbami, ale také před svatbou. Jennifer se do Wallace zamiluje, na to ale její pomstychtivý otec nehodlá brát žádný zřetel.

Krásná čarodějka je na svou dobu poměrně bláznivá komedie s pohádkovými prvky. Éterická Veronica Lane lehce přehrává a její čarodějka Jennifer tak v druhé třetině filmu působí poměrně nepříčetně, nicméně právě její naivita a odhodlanost stojí za veškerými menšími zápletkami tohoto filmu. Kouzlení se omezuje na pohybování předměty a rozpalování ohňů. Smíchem s velkou pravděpodobností sice nespadnete ze židle, ale inteligentní humor břitkých dialogů a vtipně podaná lehká politická satira odkazující na probíhající válku pobaví, a nakonec se i smíříte s tím, že na žánr komedie je Frederic March, představitel Wallace, nejen poněkud starší, ale také věčně pochmurně zamračený. Bonusem jsou přenádherné róby a atmosféra českému diváku evokující komedie první republiky.

 

 

 

Dívka na koštěti (1972)

Nestárnoucí česká klasika nesmí v našich tipech chybět.

Saxana, dívka, která nepřikládá studiu na čarodějnické škole příliš velkou váhu, má zůstat za trest po škole, s nechtěnou pomocí školníka ale uteče do světa lidí. Ve světě nadpřirozených bytostí není šťastná, rozhodne se tedy za každou cenu získat babské ucho, jehož odvar jí zajistí, že se už nikdy nebude muset do světa kouzelných bytostí vrátit.

Komedie režiséra Václava Vorlíčka přenese své diváky do světa pohádek, kde o bezhlavé rytíře, trpaslíky a rusalky není nouze. Diváka pobaví množství bláznivých nápadů a zápletek, detailně propracované vyobrazení pohádkového světa a také klasický český humor, který pobaví i třicet let po premiéře natolik, že diváci rádi odpustí nelogičnosti v chování postav i prkenné herecké výkony drtivé většiny herců, v čele se znuděně působícím Janem Hrušínským. Dívka na koštěti je bláznivou českou komedií, která s inteligentním humorem vypráví příběh o tom, kterak se naivní čarodějka seznámila s dobrem i zlem našeho světa a poznala i první lásku

 

 

 

Mladá čarodějnice (1989)

 

Pytlovité džínové bundy, divoké účesy a disko. Vydejme se v čase zpátky do barevných 80. let se vším, co k tomu patří.

Louisa Millerová patří se svým staromódním oblečením k outsiderům střední školy. To se má brzy změnit, v den svých šestnáctých narozenin totiž získá čarodějné schopnosti. Opojená mocí toho Louisa začne využívat nejprve ve svůj prospěch, aby z pozice nejoblíbenější dívky školy sesadila současnou královnu, po čase se jí sláva omrzí a rozhodne se své schopnosti využít ke konání dobra a zlepšení života svých nejbližších.

Mladá čarodějnice je klasickou romantickou komedií ze střední školy, která v porovnání se současnými romantickými filmy pro mladé ukazuje, že americké střední školy se za těch dvacet let zas tolik nezměnily. I na škole, kam chodí Louisa, najdeme frajery fotbalisty, místní bárbíny, šprty i šedý dav hrající křoví. Mladá čarodějnice je příběhem o tom, kterak ošklivé káčátko v krásnou labuť s pomocí pár kouzel vyrostlo, a je nenáročnou, místy až kýčovitou romancí, kde kouzla sice hrají svou roli, ale ústředním motivem je poselství, že sláva a krása nejsou vše a že záleží na mnohem důležitějších věcech a vlastnostech.

 

 

 

Čarodějky (1990)

witches_1990

Společenství žen bránících práva dětí? Ale kdeže, to si ve filmové adaptaci románu Roalda Dahla udělaly čarodějnice v poklidném anglickém hotýlku svůj slet.

Malému Lukovi jeho babička vždy vyprávěla o zlých čarodějnicích, které nenávidí malé děti. Brzy poté Lukovi rodiče zemřou a babička onemocní, odveze proto Luka do anglického hotelu. Zde mají právě slet všechny anglické čarodějnice, jejichž královna vymyslela ďábelský plán, jak se zbavit všech dětí na světě. Luke je i se svým kamarádem čarodějnickou královnou proměněn v myš, to mu ale nezabrání ve snaze plán královny překazit.

Rodinný film s dokonalou Anjelicou Houston. Čarodějnice jsou zde vyobrazeny jako zlé bytosti bez vlasů, bez prstů na nohou a se škaredými obličeji. Film je žánrově těžce zařaditelný, ve filmu najdeme vše od dětského dramatu přes pohádku s roztomilými myšmi až po poněkud nechutný hororový závěr. Pozitivy je suchý anglický humor vystavěný na detailech prostředí, vynikající herecké výkony, byť postava vševědoucího kluka nemusí být všem úplně sympatická, a tajuplná atmosféra, v níž viditelné zlo je méně strašidelné než jeho náznaky. Určitě bych film nedoporučila pro nejmenší děti, ale pokud chcete své potomky poučit, že brát si sladkosti od cizích hodných tet může také dopadnout špatně, pak je film pro tento účel dokonalý.

 

 

 

Magická posedlost (1998)

 

Ženy čarodějnického rodu Owensových stíhá kletba jejich nešťastné prapředkyně –  každého muže, kterého bude jakákoli Owensová z celého srdce milovat, brzy dostihne smrt.

Sally se tomu chce vyhnout, proto jako malá stvoří kouzlo, aby tím pravým pro ni byl muž s takovými vlastnostmi, že snad nemůže ani existovat. Její sestra Gillian si nevybírá muže s dobrou pověstí, a když se její poslední vztah změní z milostného na násilný, s pomocí Sally svého milence Jimmyho zabije. Jeho duch se ale nevzdává příliš snadno. Do toho navíc do ostrovního městečka přijíždí vyšetřovatel Jimmyho vraždy, který má veškeré vlastnosti, jež Sally jako malá uzamkla do svého kouzla.

Magická posedlost je romantickou komedií o rodině čarodějek, kouzla tak hrají v příběhu velkou roli a scény s jejich sesíláním patří mezi nejzábavnější v celém filmu. Ten nevybočuje z žánru průměrných romancí, jakých jsme od poloviny 90. let se Sandrou Bullockovou v hlavní roli mohli vidět přehršel, nicméně dlouhý večer určitě zkrátí. Magická posedlost nabízí příjemný humor, lehce kýčovitou romantickou linku a čarování za použití zaklínadel i lektvarů, linie černé magie přináší hororový prvek. Romantická fantasy potěší vhodně zvolenou hudbou a pobaví odlehčenými dialogy a zábavnými hláškami vedlejších postav.