Petra Neomillnerová: Amélie a tma

Amélii je dvanáct… a to už dlouhých 122 let. Má černé vlasy, nosí černé šaty, dokonce i kolo má černé. Její ruce jsou chladné a z temného starého domu, kde žije se svou maminkou, vychází jen v noci. Nemá žádné kamarádky, je prostě jiná a z toho všeho čím dál tím smutnější. Už 122 let… Až nečekané setkání s Markétou ji opět rozveselí, najednou si má s kým hrát, s kým se smát a povídat si. Markéta také řeší své trable – kamarádi ji nechápou a maminka má taktak peníze na to, aby se uživili. Své přátelství drží obě dívky v tajnosti až do chvíle, kdy Amélie zachrání Markétu před utonutím. Pak se jim oběma úplně změní život… (anotace)

Dostaly jsme s osmiletou dcerou Eliškou za úkol, coby osoby nejpovolanější, napsat recenzi na autorčinu první dětskou knihu. Trochu jsem se jako rodič i čtenář upířin a čarodějin Petry Neomillnerové bála, jak bude vypadat styl psaného slova bez jadrného slovníku, na který jsem si u již vydaných fantasy knih zvykla a stal se neodmyslitelnou součástí děje. Obavy však byly zbytečné. Po přečtení první části jsme se těšily, až se před spaním pustíme do pokračování.

Jak už anotace naznačila, příběh se točí kolem dvou hlavních hrdinek, Markéty a Amélie.

Markéta, dvanáctiletá slečna, žije se svou rozvedenou mamkou, redaktorkou novin, která pro práci a starosti s financemi nemá na svou dceru moc času. Chodí do školy, dohaduje se s kamarádkami ze třídy, co až takové kamarádky nejsou, a pokukuje po pohledném spolužákovi.

Amélie obdobného věku dlí se svojí matkou, operní pěvkyní, a se spoustou koček již 122 let ve starém zapomenutém domě za Stromovkou. Obě zemřely při velké povodni a od té doby se jako duchové uzavírají před světem. To se změní po setkání obou děvčat u řeky, kam Amélie občas v noci přes lávku zajede na kole. Z holek se i přes bytostní rozdíl stanou kamarádky a v mnohém si pomohou. Markéta zjistí, že to nejděsivější na světě nejsou duchové, a Amélie zas přijde na způsob, jak pomáhat živým.

Oběma se nám příběh Amélie a tma velmi zamlouval, ale během jeho vyhrocení se Eliška docela bála. Proto by bylo vhodnější zohlednit věk čtenářek z osmi alespoň na deset let. Styl psaní je velmi poutavý, s přívětivým humorem. Dcerka velmi ocenila obrázky slovy:

„Vypadají opravdu jako duchové a jsou takové pěkně zabarvené.“

Doufáme, že se dočkáme dalšího pokračování. Na první knize pro děti se dá určitě dobře stavět.

Ukázka

Nakladatelství: ALBATROS
Datum vydání: 28.11.2012
Počet stran: 92 stran
Formát: 163×238 mm

Koupit knihu