Vybíráme z programu PragoFFestu

Už příští týden – 31.1.-3.2. v Modré škole v Praze Hájích – se koná PragoFFest, festival fantastiky a her ze série Festivalů fantazie. Pro návštěvníky je přichystáno přes 500 pořadů ve více než 20 programových liniích. Pro nadšence do upírů a vlkodlaků je tu především NightCon, ale bylo by škoda upřít svou pozornost jen na něj. V programu mě toho zaujalo tolik, že se to ani nedá stihnout, a to je ještě třeba přičíst čas na setkání s kamarády a ty nutné záležitosti, jako je jídlo a pití a…
Chance_Unesena_stinem
Čtvrtek

20:00h – Cassie, tak trochu jiná hrdinka
Klára Hanušová „darkwitch“
Cassie Palmerová nezapadá do běžných škatulek pro hrdinky, pojďme si tuto jinou hrdinku představit

20:00h – Nové seriály: Beauty and the Beast 1×01
SeriesCon Team + Beauty and the Beast
Představení a pilot nového SF seriálu. Catherine Chandler, policejní vyšetřovatelka, se spojí s Vincentem Koslow, geneticky upraveným válečným veteránem, který bojoval v Afghanistánu, aby společně řešili kriminální případy v New Yorku.

21:00h – Mortal Instruments / Nástroje smrti
Michaela Rodová „Charlotte“
Četli jste knihy nebo jen viděli trailer na očekávaný film? Přijďte zjistit něco o tomto světě a nechat se přesvědčit proč se tato sága plná lovců stínů a příšer stane novým fenoménem typu Twilight či Hunger Games. A nebojte se, tady žádní svítící upíři nejsou!

cityofbonesPátek
11.00 – O redaktorování s redaktorem
Jakub Gergela „Sattis“
Kdy je dobré přemýšlet o psaní recenzí, co je dobré recenzovat a jakým způsobem a jak kupříkladu zaujmout daného šéfredaktora… diskuze s posluchači (a možná přijde i kouzelník: ehm, má šéfová Pavla Lžičařová z FantasyPlanet.cz).

12:00h – Upíři a vlkodlaci na stránkách knih
Klára Hanušová „darkwitch“
V této přednášce si představíme jednotlivé nelidské tvory v urban fantasy a paranormal romance. Podíváme se na různé pohledy autorů na tyto bytosti. V čem se autoři shodují a co si naopak každý dělá po svém?

14:00h – Svět Zaklínače
Dalibor Pátek „BOBO“
Ponořte se s námi do ponurého, děsivého a krutého fantasy světa Zaklínače. Zajímavosti, aktuální dění, drby a malý bonus. Krátké info o Sapkowskiho „nezaklínačských“ knihách. A jako pokaždé malé překvapení.

Nadherne_bytosti_poster15:00h – New Adult – filmové novinky
Matěj Kondáš „Porty“
Twilight sága nám skončila a mnohé fanynky mohli nabít dojmu že ničím lepším, svoje plakáty s Jacobem a Edwardem už nepřelepí. To je ale omyl, v nejbližší době nás čeká smršť filmů s mladými, krásnými a nadpřirozenými.

16:00h – Gore komedie
Filip Koval „fejsik“
Urvané končetiny, poctivá kečupová krev, náčořný make-up, gumové masky a co nejméně CGI. To je recept na dobrý souboj Vampire Girl a Frankenstain girl, na kvalitní robotickou Geishu nebo na zombíky ze záchodu. Přijďte poznat jedinečný svět japonského gore!

16:00h – Ženské versus monstra
Zuzana Ľalíková „Axia“ + Renča
Moderní urban fantasy v režii žen – autorek, hrdinek i čtenářek. Přijďte si poslechnout, co se v tomto žánru vydává a chystá, proč máme rádi „kick ass“ hrdinky a které urban fantasy série považujeme za nejpovedenější.

16:00h – Velký sci-fi a fantasy kvíz
Pavel Hrazdira „Clif“ + Amir Maksoud
Vyznáte se ve sci-fi a fantasy? Ve filmech, seriálech, hrách nebo literatuře? Chcete své znalosti porovnat s ostatními? Tak dojděte a absolvujte 34 otázek ze všech koutů sci-fi a fantasy. Třeba si i něco odnesete.

17.00 – Beseda s obránci Pevnosti
Festival fantazie „FF“ + Alžběta Lexová
Proč vyšlo dvojčíslo Pevnosti? A bude ještě vůbec nějaká další Pevnost? Jaké další změny se chystají? O budoucnosti a dalších tématech si s vámi rádi popovídají redaktoři Pevnosti a šéfredaktorka Alžběta Lexová.

17:00h – Riskuj!
Miloslav Kuchař „kuchy“
Zažijte dobrodružství pravého riskování v pohodlí NightConu! Nenechávejte si své znalosti o upírech, vlkodlacích a jiných roztomilých zviřátkách pro sebe a vyhrajte skvělé ceny

Ward_Zavist19:00h – Porty a Kuchy vs. Twilight sága
Matěj Kondáš „Porty“ + Kuchy
Dynamické duo, které Vám přineslo nezapomenutelnou sérii přednášek o tom jak se státi upírem se rozhodlo posunout laťku své úchvatné improvizace a vzít si na paškál kultovní Twilight. Probereme vše, ať už se to bude týkat filmů, knih, sexuální frustrace autorky či sexuální frustrace přednášejících

20:00h – Romance nejen s upírem
Zuzana Ľalíková „Axia“ + Kometa
Paranormálních romancí na našem trhu stále přibývá. Jaké už vyšly a jaké se chystají? Přijďte zjistit, proč je dívky a ženy tak rády čtou, a zda je to v posteli lepší s upírem, vlkodlakem či andělem.

20:00h – Meet-the-newbies Party
Tereza Barteková „Placka-Chan“ + Markéta
Jste na tu noví? Nebo už jezdíte conovat delší dobu, ale chcete poznat nové skvělé lidi? Výborně! Přesně pro vás je tu naše párty! Potkáte tu nové (jistě skvělé) conaře a conařky, zažijete neopakovatelné zážitky a seznámíte se s nejvybranějšími kultovními fandomovými a herními songy.

21.00 – Od nápadu ke knize – Beseda s autory
Jan Kotouč „Johnak“ + Boris Hokr, Julie Nováková, Míla Linc,
Stále ještě poměrně nové tváře české fantastiky jako Jan Kotouč, Julie Nováková, Míla Linc nebo Leoš Kyša budou vyprávět o tom, jak se v dnešní době píše román a jak se vydává taková kniha.

ward4622:00h – Sexualita upírů a vlkodlaků
Miloslav Kuchař „kuchy“
Ne vždy chodili upíři na střední a jen málokdy se stalo, že by si za celý svůj neživot dobrovolně „nevrzli“. A vlkodlaci rozhodně nezůstávali pozadu. Ano, tito tvorové vždy měli, mají a nadále budou mít bohatý sexuální život (až na tpytící se výjimky)

24:00h – Karaoke muzikálových epizod
Zuzana Vlčková „litllewitch“
Buffy, Xena, Scrubs a další muzikální chuťovky v jedinečném muzikálovém karaoke, tak jak ho znáte z předešlých festivalů.

Sobota
9:00h – Hrabě Káčula
NightCon Team „NightCon“
Vegetariánský upír Hrabě Káčula, sluha Hugo, služebná Nanny a dr. Husí brk – to jsou hrdinové oblíbeného legračního pseudohororového kresleného seriálu pro děti.

12:00h – Grimm 1×01
NightCon Team „NightCon“ + Grimm
Nick si myslel, že byl dobře připraven na práci detektiva v oddělení vražd, do té doby, než začal vidět věci, které nebyl s to zcela jasně vysvětlit.

12:00h – Znáte znělky dětství?
Ladislav Maksoud „Aladalar“
Přijďte si zkusit test znělek, které určitě znáte z dětství. Pohádky, seriály, sci-fi či fantasy? Nic není problém! Vyzkoušejte co vše si pamatujete…

13:00h – Knižní urban fantasy kvíz
Zuzana Ľalíková „Axia“ + Kometa, Renča
Máte rádi moderní městskou fantasy nebo paranormální romance? Sledujete, jaké tituly u nás v tomto žánru vychází? Pak si přijďte ověřit své znalosti a zasoutěžit o knižní ceny.

14.00 – Nálevna literární inspirace
Petra Neomillnerová „Alraune“
Jak nepsat to, co nikdo nechce číst – workshop. Kratší práce možno přinést ke konzultaci.

15:00h – Once Upon a Time
Klára Hanušová „darkwitch“
Co se stane, když pohádkové postavy zapomenou na svou pohádkovou minulost? Pojďme se podívat, jak si vedou mimo pohádkovou říši.

15:00h – Blood Ties/Krevní pouta – úvod + pilot
Martin Handl „Marty“
Soukromá vyšetřovatelka, policajt a upír – pracovní i milostný trojúhelník v seriálu Krevní pouta / Blood Ties podle knižní série. Polozapomenutý seriál, který navázal na Buffy a připravil cestu k úspěchu True Blood, Being Human a dalším.

15:00h – Nudíte se, čtěte comicsy – Upírárny a podobně
Matěj Kondáš „Porty“
Nejen seriály je živ člověk a comicsy přitom nabízí neskutečné možnosti co se hororové tématiky týče. Upíři, vlkodlaci, mýtické bytosti ale i zlotřilí důchodci požírající malé děti, nebo psychopatické sekty žijící v poušti. Výběrovka comicsů s temnější atmosférou.

18:00h – 50 Shades Of Grey – scénické předčítání
Matěj Kondáš „Porty“ + Kuchy
Původní Twilight fanfic, který se stal legandárním literárním pornem, kterého se prodalo neskutečné množství.Co slečny na téhle mizerně napsané S/M novele tak fascinuje? No a protože audio verze této knihy za moc nestojí, rozhodli jsme se Vás tohoto zážitku uchránit a knihu Vám budeme předčítat my.

19:00h – Kam kráčíš, Anito?
Zuzana Ľalíková „Axia“ + Renča
Anita Blakeová už se u nás zabydlela, tak si pojďme připomenout, co na ní máme rádi a čím nás lovkyně upírů prudí, a podebatovat o tom, jak se tato moderní fantasy série vyvíjí.

20:00h – Velká Británie očima geeka
Jan Nohovec „Arvinej“
Podle kterého pralesa napsal Tolkien Fangorn a Lórien? Který hrad uvidíte na plakátu Hobita? Kde se natáčel Harry Potter? Kudy prošli Keltové, Římané a možná i král Artuš? Jak to vypadá v Cornwallu? A především – jak to dopadá, když český geek odjede na studijní pobyt do Velké Británie?

21:00h – Castlevania: Drákula se šikmýma očima
Josef Kotlaba „Kapitán Jack Harkness“
Castlevania je herní série ze země vycházejícího slunce, která vypráví o konfliktu klanu Belmontů s jedním hemoglobinem posedlým Transylváncem. Co dostanete, když zkřížíte japonskou trhlost s upířím hororem? Přijďte, a dozvíte se to. A když budete hodní, uslyšíte i písničku.

21:00h – Večer fantazie s tombolou
UV light show, vyhlášení výsledků kostýmové soutěže a nejdůležitějších turnajů, křest knih, fireshow a vylosování cen tomboly! Lístky do tomboly lze zakoupit na recepci, v buFFetu i čajoFFně. Velmi hodnotné ceny – deskové a počítačové hry, knihy, figurky a podobně.Pilipiuk_Upir

21.00 – Hrdina a vztahy: mezi normou a extrémem
Františka Vrbenská „dis“
„Vrátím se, lásko!“ – „Jeden za všechny, všichni za jednoho!“- „Je to jen mezi námi dvěma, grr!“ – „Jsem osamělý vlk…“ Osudy hrdinů formují mezilidské vztahy: jaké modely se v dějinách příběhů vyskytovaly? A jak působí dnes?

21:00h – Lykantropie a vampyrismus na buněčné úrovni
Miroslav Vlach „Iwick“
Jak by vypadal upír nebo vlkodlak pod mikroskopem? Nastínění možných systémů, které by jim umožňovaly být tím, čím jsou. Vychází z fungujících mechanismů, které máte před očima každý den.

Neděle
10:00h – Supernatural a mytologie monster
Martina Hlávková „Lucy“
Porovnání vybraných seriálových monster (a jiných bytostí) a jejich původu v mýtech, legendách a náboženství, o kolik se tvůrci odklonili a co naopak ponechali stejné. Některé obrázky nejsou pro slabší povahy (ale jestli vám to vadí, tak nemůžete sledovat SPN). Nejspíš lehce spoileroidní.

11:00h – Top 10 za rok 2012
Klára Hanušová „darkwitch“
Žebříček deseti (pro mě) nejlepších fantasy knih, zaměřujících se na upíry a vlkodlaky, které vyšly v minulém roce.

12:00h – Fantasy&History Riskuj
Jana Syrovátková „Jixipen“
Již pomalu tradiční soutěž s otázkami z přednášek. Opět nové otázky pro každého.

Kompletní program PragoFFestu zde