Tarja Turunen: ACT1 (DVD)

Tarja v roce 2012 svoje fanoušky potěšila live CD/DVD nesoucí název ACT 1. Recenzi na CD album tu už máme. Finská  zpěvačka svoje koncerty vždy pojme jako jedno „malé“ divadelní představení, proto si myslím, že by bylo dobré, připomenout si i vizuál ACT 1.

Celé DVD začíná prvními rozechvělými tony If You Believe. Původně skladba i se zpěvem byla degradována na intro. Čeká nás několik pohledů do divadla El Círculo Theatre (Rosario) v Argentině  a přichází Tarja, i když ne tak docela. Finská metalová královna se napůl skrývá za plachtou s motivem What Lies Beneath. Plachta naštěstí brzy spadne a my vidíme další z jejích kostýmů. Černý dlouhý plášť doplňuje maska, kterou fanoušci už dobře znají.

Nebudu vyjmenovávat celý setlist koncertu, to jsem provedl již při recenzování CD Act 1. Pár změn se ale na DVD objevilo i v tomto směru. Na třináctém místě najdeme „Acoustic Set“. Spojení písní Rivers Of Lust,  Minor Heaven,  Montañas De Silencio,  Sing For Me  a I Feel Immortal.

Další změnou je exibice Mika Terany. Podle mě se jedná o krok stranou. Tohle tu opravdu mohlo chybět. Pokud jste ale jeho fanoušci, mohla by vás zaujmout i tahle část.

Tarja během koncertu změní jen jednou barvu šatů, na konci tak máme šanci vidět bílý plášt. Příjemné je i vrácení se do dob prvního CD My Winter Storm. Tarja zazpívá tuto píseň i s původním kostýmem.

Tarja mě kdysi dávno zaujala i svými tanečními kreacemi. Těch se divácí dočkali nejvíce  v písních Die Alive a Until My Last Breath.

Úvod druhého disku obstarává pomalá  Boy And The Ghost. Tarja má tejný kostým jako v klipu k písni I Feel Immortal.

Další změnou je odzpívání jedné z písní přímo mezi lidmi. Kousek, kterým se mnoho zpěvaček pyšnit nemůže. Zpěvačka by si tímto měla zasloužit bod za odvahu.

Pokud jsem CD Act 1 zhodnotil jako povedené, zde musím říct totéž. DVD některých rockových skupin bývají někdy jen nudným záznamem z koncertu, určeným jen skalním fanouškům. Máme tu i skupiny, které se ohánějí pyrotechnikou. Tarja dokázala, že nic takového nepotřebuje a její koncerty jsou cokoliv, jen ne nudné. Nejde sice o úplně první live DVD/CD finské zpěvačky, ale jde o první ROCKOVÉ live CD/DVD. A je to povedený první pokus.

Tarja se až příliš rychle převléká do jiných šatů. Zhlédnout tak můžeme divadelní hru spojující kvalitní hudbu, zajímavé prostředí a modní přehlídku. Kdo vám tohle nabídne?

DVD bych ohodnotil na 98 %.