Petra Neomillnerová: Sladká jak krev

„Nejsi upírka.“
„Cože?“
Timotej si nás měří a tuším, že se dobře baví.
„Nikdy jsi nezemřela.“
A už je to tu zase. Minimálně jednou za padesát let někdo vytáhne pikantní podrobnosti mého přerodu.

V prvním díle upírské série nám Petra Neomillnerová představí Tinu Salo. Upírku, která není docela mrtvá – na rozdíl od svých úplně mrtvých druhů může na slunce, což je výhodou i prokletím. Ostatní upíři ji pro její odlišnost nemají příliš v lásce, ale Tině to moc  nevadí. Má svých starostí dost.

V Praze se začínají objevovat mrtvoly bez  krve a je na Tině, aby zjistila, kdo to má na svědomí, dřív než z toho bude malér. Sny o krvi jako vzpomínka na neznámého tatínka Tině na klidu taky nepřidají. Hlavou upírů v Čechách je Timotej, starý upír, který má tetovací salon, ale na vedení mocichtivých upírů je příliš shovívavý, a tak se mu upíři trochu vymykají z rukou. Ještě, že Tina stojí při něm a je ochotná pro něj i zabíjet.

Z Berlína přijíždí Tině na pomoc při pátrání po zdivočelém upíru Kay Schaefer. Na řešení případů sice hlavu nemá, ale jako zbraň je výborný. Kay s Tinou spolu zpočátku příliš nevycházejí. Ve vzduchu stále visí otázka, jestli Kay pro jistotu nepůjde po Tině a Timotejovi, místo po nezbedné mládeži. Přeci jen Kay na slovo poslouchá Gothel, vládkyni Berlína, a nikdo si nemůže být jist, jestli nechce rozšířit své území. Medvědodlak Konrád Bér pracuje u místní policie a pomáhá Tině s materiály k vyšetřování a zahlazení nepříjemností, kterých nemrtví nadělají víc, než je Konrád ochoten snášet, ale co jiného mu zbývá.

Hrdinové v této knížce nejsou příliš hrdinští, je to spíš sebranka řízená touhou po krvi a moci. Mocenská politika je pro upíry hlavní zábavou hned po pití krve králíků. Nečekají nás žádní charismatičtí upíři řečnící o lásce, ale krev sající monstra, jejichž společným znakem je cynismus. Lítost je něco, co je všem cizí, a když náhodou někoho přece jen přemůže soucit, nebo podobný pocit, snaží se ho co nejdříve zbavit jako něčeho, co je na obtíž. Nejsme ochuzeni ani o milostná dobrodružství, která však s láskou nemají nic společného. Jde čistě o postelovou akrobacii, okořeněnou pitím krve.

Kromě násilí a sexu najdeme v knize i humorné rozhovory, a když se na Prahu nebudeme dívat jen očima Tiny, najdeme v příběhu i hlubší myšlenky a poselství. Svět je zlý, a kdo to nevidí, bude brzy poučen nepříliš příjemně.

Děj knihy probíhá místy až závratným tempem. Petra Neomillnerová se příliš nezdržuje dlouhými popisy míst a postav, ani pocity svých hrdinů. Ale i bez nich víme, jak se která postava cítí, kam jde a co tam bude dělat. Je to jako jízda na divoké řece, nejdřív se toho trochu obáváme, ale nakonec nechceme žádný volej, jen ještě větší spád.

Kniha Sladká jak krev se čte sama, takže ji stačí vzít do ruky a pak ji odložit, až budete na poslední stránce.  Ani nebudete vědět, jak jste se ke konci dostali. Pokud jste tuto sérii ještě číst nezačali, směle do toho. Výhodou druhého vydání je, že na další díly nebudete muset čekat příliš dlouho.

Vydal: Brokilon; 2011