Matt Haig: Radleyovi – Upíři odvedle

Zdá se, že manželé Radleyovi, lékař Peter a jeho žena Helen, žijí naprosto normálně – bydlí na poklidném anglickém předměstí v krásném domě, klábosí se sousedy, navštěvují pravidelný čtenářský kroužek a zažívají obvyklé krize manželského páru středního věku. Jejich dospívající děti, Klára a Rowan, prožívají své teenagerské bolístky, stud a zlobu stejně jako většina jejich vrstevníků.

Ale přece je na Radleyových něco zvláštního. Proč kolem jejich domu utichá zpěv ptáků a bzukot hmyzu? Proč se všichni členové rodiny pečlivě mažou opalovacím krémem 60+?

Radleyovi jsou upíři. Manželé se snaží žít naprosto obyčejně, aby ani jejich děti neodhalily tohle strašné tajemství. Bez krve se totiž klidně obejdou – je to pro ně jen silná a lákavá droga umocňující jejich nadpřirozené schopnosti, jíž se snaží vyhýbat stejně jako lidé alkoholu nebo kávě. Jsou přísnými abstinenty i na poli milování, protože to je bez sání krve jen „objímání v pohybu“. Podle pokynů Příručky abstinenta dělají prostě všechno pro to, aby i nadále zůstali co nejvíc „normální“.

Život v utajení probíhá celkem hladce a ordinérně, dokud jejich dceru Kláru nenapadne opilý spolužák a ona jej neroztrhá na cucky. Zavedené rodinné pořádky se obracejí vzhůru nohama a příjezd strýčka Willa, tradičního a krvelačného upíra, pohromu ještě znásobí. Následuje série zábavných a šílených událostí, které testují rodinné vztahy a s černým humorem odpovídají na otázku: Stojí za to popírat svou vlastní přirozenost?

Matt Haig (*1975) je britský spisovatel a novinář. Je oceňovaným autorem knih pro děti a napsal několik bestselerových románů pro dospělé, z nichž Poslední rodina v Anglii a Klub mrtvých otců vyšly i v českém jazyce.
Haigův nejnovější román Radleyovi slaví velký úspěch na mezinárodní scéně a byl doposud prodán do 25 zemí. Filmová práva zakoupil slavný režisér Alfonso Cuarón (Potomci lidí, Harry Potter a vězeň z Azkabanu).

Originální název:  The Radleys
Nakladatelství: Jota
Obálka: Jiří Mičkal
Překlad: Vanda Senko Ohnisková
Rok vydání: 2011
Počet stran: 352
Vazba: pevná/brožovaná
Cena: 298 Kč / 248 Kč

Koupit knihu