Knižní novinky – prosinec 2022

I těsně před Vánoci vyjde ještě pár knižních novinek z fantastiky. Které to budou?

Slovenské temno

História Slovenska, no predovšetkým jeho folklór a slovesná kultúra sú úzko späté a previazané s ľudovými povesťami, bájkami a legendami. Avšak aj súčasná doba vie z talónu vytiahnuť nejeden podivný, záhadný či strašidelný príbeh, niektoré sme dokonca zažili na vlastnej koži.
Trinástka skúsených slovenských autorov inšpirovaných bohatou slovenskou históriou sa rozhodla oživiť jej odkaz v príbehoch, ktoré vás prenesú do známych či menej známych kútov Slovenska opradených hrôzostrašnými povesťami a desivými dedinskými povedačkami. Zavítate do Iže, kde budete odkrývať tajomstvá starých rímskych hrobov, zúčastníte sa tradičnej internátnej špiritistickej seansy s nepredvídateľnými následkami, navštívite zákutia súčasnej Bratislavy s prapodivnou budovou ovplyvňujúcou osudy ľudí, prežijete zimomriavky s nejasným zlom na Šibeničnom vrchu, zakúsite mrazivú atmosféru hlbokých kysuckých lesov a na Horehroní stretnete známeho evanjelického farára Sama Chalupku v netradičnej úlohe.
Vo vydarenom mixe temných príbehov si hádam každý nájde svoj obľúbený.
Vydá: Hydra

Kristýna Sněgoňová: Mrtvá schránka

Od invaze enlilského Společenství na planetu Zemi uplynuly dlouhé měsíce. Z uprchlíků se stali válečníci, z neznámých mimozemšťanů spojenci a z nákladní kraksny válečná loď. Vše, čím si posádka Vzdorující prošla, ale bledne před návratem na rodnou planetu. Jak ji pozměnila mimozemská okupace? Najdou na ní alespoň zbytky toho, čím lidská společnost bývala? Podaří se Moravcovi s Gerasimem získat spojení na povstalce zapojené do operace Valkýra? A splnit všechna poslední přání toho, kvůli komu se domů vrátili dřív, než by je samotné napadlo?
Vítejte v sérii Legie, vesmírné sáze Kristýny Sněgoňové a Františka Kotlety, plné boje za svobodu a trochy toho humoru.
Vydá: Epocha

Jiří Seifert: Vidina

Po ztrátě milované ženy a výsměchu místní policie utápí Edgar smutek v alkoholu. Pak se mu však jeho milovaná začne zjevovat na zvláštních místech – v odrazech nočních zrcadel a také v hrozivých snech. Postupně zjišťuje, že tu, kterou miloval, dohnala prastará kletba skrze odporné stvoření, které tu stále je… Má proti silám větším než on vůbec šanci získat ji zpět? Jak se rozhodne v momentě, kdy na jedné straně budou životy většiny a na druhé jen jeden?
Vydá: Klika

TJ Klune: Pod šeptajícími dveřmi

Když si pro Wallace na jeho vlastní pohřeb přijde Smrtka, začne mít podezření, že je asi přece jenom mrtvý.
Místo aby ho zavedla rovnou do záhrobí, vezme ho do malého městečka. Na jeho okraji, kousek od silnice vinoucí se lesem, je mezi horami uhnízděná čajovna, kterou vlastní muž jménem Hugo. Pro místní je Hugo majitelem čajovny, pro duše, které potřebují přejít na druhý břeh, je převozníkem.
Jenže Wallace ještě není připravený opustit život, který sotva začal žít. S Hugovou pomocí začne objevovat věci, které za života propásl.
Když se v čajovně objeví Manažer, zvídavá a mocná bytost, a dá Wallacovi jeden týden na to, aby přešel na druhý břeh, rozhodne se Wallace vměstnat celý život do sedmi dní.
Vydá: ConQueer/Fantom Print

Aliya Whiteley: Úkryt v Nebesích

MÍSTO, KDE MŮŽEME BÝT SAMI. SPOLU.
Úkryt v nebesích je hostinec za vysokými zdmi Západního protektorátu. Bezpečné místo, kde se lidé scházejí, aby si vyprávěli příběhy z doby před válkou s Qitou. Ale v bezpečí před čím vlastně? Když Země zaútočila, Quita se bez dalšího okamžitě vzdala. Hostinští Jem a Isley, veteráni z obou stran, sice mají výčitky, ale jen velmi málo jizev. Nečekaná návštěva starého známého přináší připomínku zneklidňující minulosti a vyvolává otázky, které neměly být nikdy položeny. Opravdu lidstvo vyhrálo válku?
Vydá: Laser

Kealan Patrick Burke: Kyselé bonbony

Phil Pendleton a Adam jsou na první pohled otec a syn, kteří se nijak neliší od ostatních. Chodí spolu na procházky do parku, navštěvují výstavy, muzea a zoologické zahrady. Někdo by mohl říct, že otec je až příliš volný ve výchově, když dítě ztratí na veřejnosti nervy a začne hystericky řvát. Někdo by mohl říct, že svého syna rozmazluje, když mu dovoluje, aby si jedl sladkosti, kdykoli se mu zachce. Někdo by mohl říct, že taková shovívavost se na otci začíná podepisovat, vzhledem k tomu, jak se jeho zdravotní stav zhoršuje.
Nikdo však netuší, že Phil je vězeň a že až do náhodného setkání v obchodě s potravinami před několika týdny Adama nikdy v životě neviděl.
Vydá: Golden Dog

Robert Jordan: Velké hledání (Kolo času 2)

Mladík Rand má předurčeno stát se Drakem Znovuzrozeným. Jelikož je schopen ovládat jedinou sílu, musí zároveň prchat před Aes Sedai – ženami, jež dlouhá staletí stráží svět před podobnými muži. A k tomu všemu se znovu objevil Valerský roh, artefakt z dávných časů, který je schopen rozhodnout válku mezi Světlem a Temnotou. Podaří se jej Randovi a jeho přátelům získat dřív, než jej temní služebníci předají svým pánům?
Vydá: Laser

Frank Herbert: Kapitula Duna

Pouštní planeta Arrakis neboli Duna byla zničena atomovým útokem Ctěných matre. Jen jedna frakce lidstva může ohrozit moc tohoto lítého matriarchálního kultu, a to Bene Gesserit, vybavený dědictvím Duny. Pod vedením Matky představené Darwi Odradové kolonizuje Bene Gesserit úrodnou planetu Kapitula a vytrvale, míli za mílí ji proměňuje v poušť. Pokud Sesterstvo uspěje s chovem písečných červů, ovládne produkci nejvýznamnější komodity v celém vesmíru, koření zvaného melanž. Ale jeho skutečnou zbraní zůstává muž, který prožil nesčetné životy – muž, který sloužil legendárnímu Paulu Muad’Dibovi…
Román Kapitula: Duna je závěrečným příběhem šestisvazkové ságy Duna, která patří do zlatého fondu světové science-fiction.
Vydá: Baronet

Marko Kloos: Bojové rozkazy (První linie 7)

Už jsou to čtyři roky, co se Země s nasazením všech svých sil postavila Dlouhánům a lidstvo zabránilo svému vyhlazení. Ve Sluneční soustavě konečně zavládl mír. Prozatím.
Dlouháni se sice stáhli, ale jejich hrozba trvá dál. Musí být zastaveni dřív, než znovu zaútočí. Andrew a jeho speciální taktický tým se na palubě válečně lodě Washington vydávají na průzkumnou misi, která je zavede hluboko do dlouhánského teritoria. Žádné hrdinství. Žádné zbytečné riskování. Jen rychlá návštěva Willoughby – první pozemské kolonie, kterou Dlouháni obsadili – zničení pár semenných lodí a pak bleskový návrat na Zemi. Takový je plán.
Jenže kdy naposledy šlo ve válce něco podle plánu?
Vydá: Fantom Print