Duna – hrdinská pouť za osudem plná mystiky a archetypů

Kvalitní filmová zpracování literárních příběhů jsou neoddiskutovatelným přínosem samotným knižním předlohám. Ty si získávají zaslouženou pozornost další generace čtenářů a nejen jich. A je jen dobře, že po legendárních románech Pán prstenů a Hobit se této pozornosti dostalo i neméně významné klasice s názvem Duna.

Mladého, sotva patnáctiletého hrdinu Paula Atreida zastihne skutečný život s drtící nesmlouvavostí v okamžiku, kdy je jeho otec vévoda Leto Atreides pověřen samotným imperátorem správou nad pouštní planetou Arrakis. Má zde nahradit své úhlavní rivaly – rod Harkonnenů. Dar však vůbec nemusí být vždy darem. Tolik lákavým bohatstvím, znamenajícím moc na této jinak pusté planetě, známé i pod názvem Duna, je nenahraditelná látka, nalézající se z celého známého vesmíru pouze zde. Tou látkou je koření melanž, substance se schopností měnit lidské vnímání a odhalit skrytý potenciál člověka.

Paul je s celou rodinou naplno vržen do mocenských intrik věštících plány v plánech jiných plánů, zradu, smrt a zkázu. A je to právě jeho výchova v nejrůznějších tajných naukách a intenzivní výcvik ve smrtících technikách boje, které mu pomohou přežít. Až tyto drastické změny plně odhalí jeho osudovou stezku se všemi možnými směry i překážkami, které na ní číhají. A klíčem ke všemu jsou Fremeni, národ žijící ve volné poušti, s vlastními zákony, náboženstvím, filozofií i prorockou vizí o budoucnosti Arrakis. To vše je podřízené všudypřítomnému nedostatku životodárné vody v nekonečných píscích pouště obývané „jen“ jimi a tajemnými a nebezpečnými obřími červy bránícími těžbě koření.

Americký spisovatel Frank Herbert si dal opravdu důkladnou práci, aby vytvořil do nejmenších detailů uvěřitelný a fungující svět s archetypálními zákonitostmi, provázejícími lidstvo po celou jeho známou historii. Proto tak dobře fungují i v možné budoucnosti. Ať již jde o samotné Impérium inspirované Osmanskou říší s legiemi obávaných sardaukarů s předobrazem v sultánových janičářích, sebenaplňující náboženská proroctví, čarodějné nauky školy Bene Gesserit s vizí geneticky dokonalého mužského jedince nazývaného Kwisatz Haderach, školy mentatů čili lidských počítačů, uskupení velkorodů do svazu Landsraadu, korporace CHOAM, monopol mezihvězdného cestování Kosmické gildy či svobodné fremenské kmeny, jimž za vzor sloužily muslimské kmeny severoafrických Berberů.

Na konci knihu uzavírají přílohy zajímavých informativních textů, zakončené velice šikovným slovníkem pojmů z tohoto světa.

Frank Herbert nevytvořil pouze dobrodružný hrdinský sci-fi příběh, i když ten je základem jeho vypravěčského umění. Podařilo se mu vytvořit životem dýchající svět, který rozvíjel v příbězích dalších pěti knih, než tvůrčí práce na této epické sáze přerušila jeho vlastní smrt a otěže převzal jeho syn Brian Herbert spolu s dalším autorem Kevinem Jamesem Andersonem. To vše však na čtenáře, který objevil kouzlo nového filmového zpracování zachycujícího zhruba polovinu děje románu, teprve čeká při otevření první knihy Duna.

V mnohovrstevném příběhu si každý najde to své od dobrodružného eposu přes mystický zrod proroka, až po základní zákonitosti ekologie, politologie, filozofie a sociologie. Příběh napěchovaný archetypy inspiroval nespočet dalších tvůrců, literárních i filmových.

Román se letos dočkal v nakladatelství Baronet nového českého vydání se slušivou filmovou obálkou. Svazky Spasitel Duny (2. díl) a Děti Duny (3. díl) má Baronet stále ještě ve své nabídce a jsou tudíž snadno k sehnání. V edičním plánu na příští rok jsou pak tituly Božský imperátor Duny a Kacíři Duny.

Takže je již na samotném čtenáři, jestli a jak hluboko se odváží proniknout do tohoto mysticko-epického vyprávění z možné budoucnosti lidstva, jež sleduje zrod hrdiny, bojovníka, proroka a vůdce Paula Muad‘Diba a jeho přijetí do zákonitostí vesmíru již dávno vepsané sudby směřující k neodvratitelnému cíli. K jakému cíli? Na to si již musí přijít každý čtenář sám.

Vydal: Baronet, 2021 (8. vydání)
Původní název: Dune (1965)
Překlad: Karel Blažek, Jindřich Smékal
Vazba: vázaná s přebalem
640 stran / 599 Kč