Zaklínač II – seriál plný krásných obrazů a prázdnoty

Geralt z Rivie se vrací coby průvodce, učitel i otec mladičké princezny Ciri, jak mu předpověděl osud. Yennefer přežila, ale ztratila to, pro co obětovala vše ostatní. A svět zase prahne po válce. Na těchto základních kamenech stojí i padá druhá řada očekávaného seriálu Zaklínač.

 

Lidé jsou nepoučitelní – proč hledat mír tam, kde se můžeme pořádně poprat? A podobně nepoučitelní jsou scenáristé nového Zaklínače. Tam, kde se mohli držet předlohy a vsadit na jistotu jejího úspěchu, tam experimentují. Bohužel zbytečně. První dva díly slibují mnohé. Atmosférou navazují na první řadu a maskami, efekty i kamerou šroubují kvalitu do úžasných výšin, čímž divákovo nadšení i naděje stoupají. Naprostou peckou je ztvárnění bruxy, kterážto spojila vizáž Sadako z Kruhu s filmovým Draculou z roku 1992, a fanoušek příšer si řekne – to je konečně ono! K tomu si přidejme klasický „zaklínačský“ příběh, který strhne. Ciřin první den v Kaer Morhen je taktéž zajímavý a dává prostor pro velmi dobře nastíněný vývoj její osobnosti. Pak ale přichází strmý pád.

Seriál je nabitý krásnými scénami, některé vypadají jako z obrazu či pohlednice a divák jen žasne. O hodně levelů se posunuly účesy, kostýmy; choreografie byla vynikající už v minulé sérii, ale i v nové má čím překvapit a souboje jsou pastvou pro oko. Boj s draky se zařadil mezi nejlépe a nejrealističtěji vytvořené scény, jaké jsem kde viděla. Tady ale pozitiva seriálu končí.

Zaklínači připomínají spíše superhrdiny nežli chudé běsobijce bez srdce, ostatní hrdinové postrádají motivaci k většině aktivit. Geralt (Henry Cavill) je nezajímavý, věčně ustaraný a divák se dočká jen několika záblesků z jeho pohnuté a hodně zajímavé minulosti. Na erotické dusno mezi ním a některou z čarodějek můžete rovnou zapomenout – druhá řada v tomto směru nenabízí vůbec nic. Yennefer (Anya Chalotra) sice trochu lapá po dechu, ale chvílemi asi usíná, neb si na její příběh už nedokážu ani vzpomenout. O motivacích či vývoji ostatních postav raději pomlčet. Výjimkou budiž elfí královna Francesca (Mecia Simson) a především Ciri. Dvacetiletá Freya Allan dala do své role vše a prakticky herecky táhne celý seriál. Ani Marigold nepřinese nějaké to oživení či rozptýlení. Má sice lepší účes, ale pokud se těšíte na prostopášného vtipálka, který nenechal žádnou sukni suchou, budete zklamáni stejně jako jeho repertoárem.

Diváky neznalé knih Andrzeje Sapkowského to však až tak mrzet nemusí, pořád jde o kvalitní fantasy se vším, co k ní patří. Příjemně moderní provedení se netluče se středověkou atmosférou a po vizuální stránce je to skutečně to nejlepší, co televize zatím nabídla. Po řemeslné stránce není tvůrcům moc co vytknout. S propracovanou myšlenkou a konceptem příběhu zaklínačů má druhá série ale pramálo společného a na nějaké hezké písničky (nostalgii, chuť si seriál pustit znovu) nebo vtipy také rovnou zapomeňte.

Vzhledem k tomu, do jaké míry moc tvůrci vzali otěže příběhu do vlastních rukou, nevěřím tomu, že ty koně nějak smysluplně ukočírují. Na třetí řadu se raději už moc netěším.

Domovská stanice: Netflix
Premiéra: 17. prosince 2021
Země původu: USA
Počet epizod: 8
Scénář: Lauren Schmidt
Herci: Henry Cavill, Freya Allan, Anya Chalotra, Joey Batey