Východní království – cestopis o jedné smyšlené krajině

Další letošní úlovek ze světa World of Warcraft, který byl vymámen na Blizzardu, je spíše studijního rázu, když to tak řeknu. Pojďte prozkoumat pamětihodnosti a historii Východních království

Série Putování Azerothem je něco mezi cestopisem, deníkem a encyklopedií (a těch už bylo vzhledem k rozsáhlosti univerza World of Warcraft zapotřebí několik). V prvním (a prozatím jediném) dílu, jenž se věnuje kontinentu Východní království, je nesourodá dvojice – kapitán pirátské lodi a mistr špeh – vyslána králem Anduinem Lotharem, aby prošla křížem krážem právě Východní království. Při té příležitosti mají také zkontrolovat a zdokumentovat vzácné artefakty, které mají ve svém držení významní mágové, elfové nebo Horda.

Kniha se tak hodně tváří jako cestopis – postavy putují z místa na místo, popisují a různě komentují důležité části měst, zajímavé budovy a jejich architekturu, vyzdvihují kulturní – či jen vyloženě lokální – zvyky a vše dávají zároveň i do historických souvislostí v rámci světa WoW. Když přijde řeč na významné zbraně vystavené například ve Stormwindu, neopomene tato dvojice zmínit ty nejzásadnější jménem a připomenout jejich krvavou minulost. Sem tam přijde i osobně laděný komentář k některým událostem nebo osobnostem.

Ačkoliv se Christie Golden – autorka velkého množství románů ze světa WoW – snaží dát celé knize mírně odlehčený ráz, pořád je z textu znát jistá encyklopedická strohost. Zaškrtané pasáže, k nimž si oba cestovatelé vzájemně dělají poznámky, napomáhají tuto strohost zakrýt vtipem, ale ne vždy to zcela funguje. Na druhou stranu Putování Azerothem si neklade za cíl vyloženě pobavit. Jedná se spíš o doplňkovou knihu, která chce rozsáhlý lore World of Warcraft postupně přiblížit stravitelnější formou. A to se daří. Pasáže věnované jednotlivým místům či událostem jsou tak akorát dlouhé, aby předaly potřebné množství informací, nezahltily zbytečnými detaily a zároveň nepůsobily zkratkovitě a heslovitě.

 

Co je nezbytné vyzdvihnout, je beze sporu grafické provedení tohoto literárního kousku. Tady se opravdu hodí zvolání: Krása střídá nádheru! Každá stránka je opatřena kresleným okrajem s alianční lví hlavou a celkově je kniha plná krásných ilustrací. Ačkoliv se (i s ohledem na druh literatury, kterou má Putování Azerothem představovat) nejedná o plnobarevné ilustrace, ale spíš o črty budov, artefaktů, zbrojí…, dýchá z nich ovšem typická „warcrafťácká“ atmosféra: úplně cítíte ve vzduchu tu epiku a porci patosu rozechvívajícího dobrodružná srdce.

Kromě toho jsou tu příjemně graficky zpracovány i výše zmíněné vzájemné poznámky obou cestovatelů k textům toho druhého. A nesmím opomenout ani to, že řada dopisů, hlášení či dekretů je tu znázorněna jako původní dokumenty. Tedy není problém v knize najít stránku s dopisem včetně místy hůře čitelného škrabopisu nebo fleků. Jedná se ve své podstatě o drobnost a možná i trochu trik na čtenáře, ale funguje to skvěle. Podobné vychytávky totiž dodávají knize špetku jakési fantasy autentičnosti a probírat se takovými svazky je o to větší potěcha. Člověk má pak pocit, jako by skutečně držel v ruce manuskript, z něhož se jednou stane monumentální cestopis vázaný v kůži se zlatým kováním.

Vydal: CREW, 2021
Překlad: Tomáš Kratochvíl
Vazba: vázaná
Počet stran: 136
Cena: 549 Kč