Robert Holdstock: Brána ze slonoviny, brána z rohu

Jsou místa, která jsme už prošli tolikrát, že je známe jak své boty, a přesto se do nich rádi vracíme. Nic nového tam neobjevíme, ale zkrátka máme rádi atmosféru onoho místa či nás k němu vážou příjemné vzpomínky. Místem, kam se člověk může rád vracet, je i Ryhopský les, ve kterém se odehrávají dobrodružství, jež vymyslel slavný autor Robert Holdstock.

Brána ze slonoviny, brána z rohu je sice již šestou knihou ze série Les mytág, ale dějově předchází té první. Příběh se zaměřuje na mladého Chrise Huxleyho, jehož otec zmizel v Ryhopském lese. Chris žije sám s mámou, která se však chová čím dál divněji. Situace eskaluje tragickou událostí, po níž se Chris vydává do tajemného lesa plného mytág, aby nalezl odpovědi na své otázky a dozvěděl se, jaká je pravda. S lesem se seznamuje poměrně rychle, protože potká keltskou princeznu Guiwenneth a Kylhuka, který si Chrise vybral pro splnění náročného úkolu.

Příběh je vyprávěn velice krásným jazykem, který výborně navodí tajemnou atmosféru lesa, ve kterém se odehrává. Čtenář však musí být pozorný, protože Robert Holdstock si rád hraje s časem a nechává mezi sebou prolínat i více menších příběhů.

Jak bylo řečeno, Brána ze slonoviny, brána z rohu je už šestou knihou ze série, a tak už jen tento fakt je malým handicapem. Ten, kdo četl předchozí knihy, už totiž Ryhopský les dobře zná, ví, jak fungují mytága, a stejně tak tuší, jakým směrem se bude příběh odvíjet. Ničemu nepomáhá ani skutečnost, že Chris jde do lesa poprvé, zatímco vy už jste tam byli. Příběh prakticky nemá čím překvapit. To však neznamená, že nezaujme.

Holdstockova série je naprosto unikátní a nikdo jiný takto nepsal a nepíše. Jeho talent navodit pocit, že jste v onom lese s tajemnými prastarými mytágy, je zcela unikátní. I u knihy tak máte pocit, jako byste mohli cítit místo, kde se příběh odehrává, a být tam spolu s protagonisty knihy. Zajímavý je vývoj samotného Chrise, který je na počátku ještě kluk, ale v lese dospěje a jeho mysl se postupně mění.

Robert Holdstock krom sci-fi románů jako Where Time Winds Blow a hororu Necromancer zanechal světu sérii Les mytág, která patří k nejlepším fantasy sériím vůbec. Brána ze slonoviny, brána z rohu sice nepatří k těm nejlepším dílům v sérii, přesto je velice příjemným čtením. Pokud máte příběhy z Ryhopského lesa rádi, budete mít nejspíš rádi i tuto knihu. Je i dost možné, že po dočtení budete mít chuť vyrazit na výlet do lesa.

Ukázka

Vydalo: Argo, 2019
Překlad: Petr Kotrle
Obálka: Geoff Taylor
Ilustrace: Jan Dřevíkovský
Vazba: vázaná
280 stran / 298 Kč