Zuzana Hartmanová: Noční labuť

Zuzana Hartmanová nedávno přispěla do vod české fantastiky svým debutem Noční labuť. Výrazná obálka láká na temné dobrodružství poloviční nekromantky Nix. V knize pak čeká několik povídek, které postupně odhalují minulost, charakter a tajemství téhle cynické a drzé hříčky přírody.

 

Nixariem ze Zarthu skutečně je raritou v celém širém Accadu. Snoubí se v ní dva typy černé magie, nekromant a lich, což jí život neulehčuje. Zároveň ho ale i zachraňuje téměř na každém kroku. Je totiž těžké, ne-li nemožné, ji zabít. Zato ona dokáže zabít druhé, aniž by se jich musela dotknout. Její nevídané schopnosti leží v žaludku Řádu ‒ společenství „světlé“ strany, které se ji už jednou pokusilo sprovodit ze světa. Je tak trochu vyvrhelem, protože ani druhá strana, černokněžníci z Konkláve, ji nepřivítali s otevřenou náručí. Až do té chvíle, kdy někdo zavraždí krále.

S Nix se poprvé setkáváme v hostinci, kde hodlá po útěku z vězení přenocovat. V krčmě ji najde Vadir, poloviční démon patřící ke Konkláve, a nabídne jí zajímavý obchod. Pokud mu pomůže vyšetřit královu vraždu, za kterou byla ona sama odsouzena, zajistí jí členství v Konkláve. A po dobu vyšetřování samozřejmě ochranné křídlo černokněžnického společenství.

Další povídky pak sledují její nesnadný úděl v průběhu dalších i předchozích let. Ve všech bojuje nejen o své místo na zemi, ale i sama se sebou a svými smrtícími dary. S tím jí pomáhá její přítel minotaur, kterého poznala právě ve vězení.

Noční labuť je příjemný počin české autorky, který dokazuje, že domácí literární scéna má stále co nabídnout. Sama o sobě kniha není ani přes sarkastické poznámky a drzost hlavní hrdinky příliš humorným čtením.

Nix svým charakterem lehce připomíná Anitu Blakeovou přenesenou do středověku, ovšem namísto bouchačky vlastní meč, který ale neumí používat. Ve výsledku je to jen navenek tvrdá žena poznamenaná minulostí, uvnitř které se stále skrývá malá ustrašená holka, přestože tvrdí opak. Bohužel její nesmrtelnost ubírá ději na napínavosti, protože o ní víte prakticky od začátku.

Svět Accadu skvěle podtrhuje temnou atmosféru příběhu a dodává minulosti hlavní hrdinky na věrohodnosti. Accadu není cizí otroctví (i nelegální), brutální vraždy ani zvrhlý sex. Přestože kniha stylem působí spíše jako dobrodružství pro mládež, kvůli výše zmíněným situacím, kterým se autorka v popisu zcela nevyhýbá, bych ji doporučila spíš starším čtenářům. Slabší žaludky ale podobné popisy bez obav zvládnou. Silné žaludky se zase nemusí bát romantiky ani srdceryvných milostných dilemat. Proto se s klidem můžou začíst i muži.

Zuzana Hartmanová nenechává od začátku nikoho na pochybách, že má k psaní vlohy. Vyprávění nikde nedrhne, obejde se bez začátečnických chyb i prkenných dialogů. Celá kniha se čte lehce, čemuž napomáhá i jednoduchý styl bez otazníků mezi řádky. Noční labuť patří ke knihám, kterým se dostalo vydání oprávněně, a s přihlédnutím k věku a zkušenostem autorky slouží jako záruka ještě mnohem lepších příběhů do budoucna.

Ukázka

Vydal: Gorgona Books, 2017
Obálka: Dominik Broniek
Ilustrace: Jitka Šenkeříková
Vazba: brožovaná
272 stran / 269 Kč