Američtí bohové (American Gods)

Už koncem dubna bude mít premiéru první epizoda netrpělivě očekávaných Amerických bohů. Jedná se o seriálovou adaptaci cenami ověnčeného fantasy románu Neila Gaimana, která k sobě rychle přilákala pozornost kritiků i fanoušků, a to nejen jmény svých tvůrců a obsazením, ale i svojí aktuálností a relevancí pro (nejen) současnou Ameriku.


Příběh se točí okolo postavy Stína, bývalého trestance, který si odseděl tři roky, a jediné, k čemu se nyní upíná, je návrat domů ke své ženě Lauře. Zpráva o její nečekané smrti mu sice zajistí dřívější propuštění, ale zanechá ho osamělého a naprosto bez cíle. Také proto při cestě na Lauřin pohřeb nakonec přijme nabídku tajemného pana Středy a stane se jeho tělesným strážcem. Život jako Středův ochránce, řidič a poslíček se ukáže být mnohem zajímavějším a nebezpečnějším, než si Stín kdy dokázal představit. Díky téhle práci nakonec projede Ameriku křížem krážem a odhalí přitom skrytý svět starých a nových bohů, svět, který neodvratitelně směřuje k rozhodujícímu krvavému střetu.

Američtí bohové jsou adaptací stejnojmenné knihy z roku 2001. Neil Gaiman v ní zobrazuje na první pohled poměrně přímočarý konflikt mezi starými tradicemi a moderním světem, ale důležitých témat je tady samozřejmě mnohem víc. Ať už jde o problematiku víry, dopadu ideologií nebo dnes tolik probírané imigrace. První zmínky o možném seriálovém zpracování knihy se objevily v roce 2011, ale teprve v červenci 2014 bylo jasné, že vše bude mít pod palcem americká kabelová stanice Starz a vlastní realizaci projektu dostanou na starost Bryan Fuller a Michael Green.

Oba dva jsou poměrně dobře známými televizní tvůrci. Fuller se proslavil zejména tvorbou řady vysoko oceňovaných seriálů, které sice zpravidla neměly na klasických televizních stanicích vinou nízkých ratingů dlouhého trvání, zato si však získaly mezi fanoušky kultovní status (Wonderfalls, Pushing Daisies, Hannibal). Green je naopak asi nejznámější svojí prací na Heroes, nedávno však stál i za úspěchem filmového Logana a podílí se na netrpělivě očekávaných projektech, jako je Blade Runner 2049 nebo Alien: Covenant. Kromě obou show-runnerů se podílel na realizaci a psaní scénáře i sám Gaiman a za kamerou se vystřídali například David Slade, Vincenzo Natali nebo Guillermo Navarro.


Hlavní postavu Stína ztvární britský herec Ricky Whittle, dosud známý hlavně ze seriálu The 100. Pana Středy se ujmul Ian McShane (Deadwood) a pro roli Laury se podařilo získat dosud hlavně filmovou herečku Emily Browning (Sucker Punch). Bryan Fuller je rovněž známý tím, že do svých seriálů rád obsazuje herce, s nimiž už spolupracoval v minulosti, a Američtí bohové rozhodně nejsou výjimkou. Můžeme se tak těšit na Gillian Anderson (Akta X, Hannibal), Jonathana Tuckera (Hannibal) a Kristin Chenoweth (Pushing Daisies). Z nových tváří se pak objeví například Orlando Jones (Sleepy Hollow), Pablo Schreiber (Orange is the New Black) nebo Peter Stormare (Fargo). Společně si zahrají božstva původem z různých koutů světa.


První série Amerických bohů bude mít 8 epizod a časově pokryje zhruba první třetinu původní předlohy. V případě obnovení pro druhou a třetí řadu bude následně kniha adaptována celá. Neil Gaiman kromě toho plánuje napsat plnohodnotný sequel k původnímu románu (prozatím napsal ze stejného světa pouze dvě kratší povídky a román Anansiho chlapci). V případě úspěchu proto bude i v následujících letech jistě z čeho čerpat.

Američtí bohové poběží na Starz od neděle 30. dubna. O den později budou pro neamerické publikum k dispozici na streamovací službě Amazon Prime.

Oficiální stránky