Sarah J. Maasová: Dvůr trnů a růží

Jaká tajemství skrývá Dvůr trnů a růží?

Feyre jednoho dne v lese uloví obrovského vlka, který může patřit k národu víl. Feyre na tom nezáleží, protože všichni vědí, že víly jsou nebezpečná, násilnická a krutá stvoření. Nemá ale tušení, jak vysokou cenu budu muset za vlkovu smrt zaplatit.

Maas_Dvur-trnu-ruziDevatenáctiletá Feyre žije se svým otcem a dvěma sestrami v chudé vesnici. Jejich kdysi bohatá rodina přišla o majetek, otec má chromou nohu a sestry nehodlají přiložit ruku k dílu a místo toho se užírají ztraceným postavením. Na Feyre zbývá, aby se postarala o obživu celé rodiny. Jenže zabití vlka změní životy jim všem. Na prahu jejich chalupy se objeví strašlivý netvor a požaduje jedinou cenu, která může splatit vlkovu smrt – život Feyre. Projevuje ale milosrdenství a nabízí jí možnost odejít s ním do Prythianu, království víl a kouzelných tvorů, kde bude muset žít do konce svého života. Feyre přijímá, protože čím déle přežije, tím víc času bude mít na to, aby přišla na to, jak se z toho všeho dostat.

A tak se dívka ocitá na Jarním dvoře, jednom ze sedmi vílích království Prythianu, a zjišťuje, že ono děsivé zvíře se jmenuje Tamlin a má i podobu mimořádně atraktivního muže. Feyre byla vychována ve víře, že víly jsou kruté a smrtící, ale postupně přichází na to, že Tamlin je jiný, a rodí se mezi nimi křehké pouto. Také odhalí, že se v Prythianu děje něco zlého. Celou říší se šíří nákaza, která postihuje magii a omezuje nadpřirozené schopnosti jejích obyvatel. Na hranici Jarního dvora objevují zmrzačené nebo mrtvé víly a všichni si šeptají, že za to může tajemná žena, která očividně vládne celému Prythianu a všechny ohrožuje…

Feyre si osvojila řadu užitečných schopností: umí se skrývat, pokládat pasti, stopovat a lovit zvěř, což se jí v nebezpečné říši víl bude hodit. Má pro strach uděláno a nechybí jí ani pořádně prořízlá pusa a kousavý smysl pro humor. Neumí číst a psát, ale miluje malování a právě v říši víl nachází dostatek času a inspirace. Také si dokáže užít přepychu sídla na Jarním dvoře: pohodlí, dobrého jídla i hezkého oblečení, ale zároveň se kvůli tomu cítí provinile, protože neví, jak teď žije její rodina. Touží se k otci a sestrám vrátit, přestože s nimi nikdy neměla zrovna láskyplný vztah.

Tamlin patří mezi vznešené víly, vládne značnou mocí, je mimořádně atraktivní, ale umí na sebe brát i děsivou a nebezpečnou podobu zvířete. Kvůli své minulosti má ale na příslušníka víl nečekaně mírnou povahu, je mu cizí krutost, zato dokáže být laskavý a ohleduplný, což se mu ale v kruté říši víl moc nevyplácí.

Nechybí ani skupinka vedlejších postav. Sestry Feyre, zahořklá Nesta, která s Feyre vůbec nevychází, a optimistická a laskavá Elain, jež miluje zahradničení.  Tamlinův vyslanec a blízký přítel Lucien ze začátku nemůže Feyre přijít na jméno, ale postupně mezi nimi vzniká cosi jako přátelství, i když maskované ironickými poznámkami.

Sarah J. Maasová vzala motivy z oblíbené pohádky Kráska a zvíře a přidala k nim víly (fae), jejich kouzelnou a krutou říši, tajemství, milostné jiskření a nakonec i akci. Děj většinou plyne pozvolna, až jsem si říkala, kdy se to konečně rozjede. Pak jsem si ale uvědomila, že je to přece pohádka, i když v trochu magičtějším a dospělejším balení, a příběh jsem si užívala. V poslední třetině knihy se ale Sarah J. Maasová odkloní od motivů Krásky a zvířete a přinese dávku akce, krve a krutosti. Všechno je to podáno čtivým a svižným stylem, takže se Dvůr trnů a růží čte snadno a rychle.

Bohužel se Sarah J. Maasová nevyhnula nešvaru zamlčování důležitých informací. Sice čtenářům poskytla odůvodnění, proč nikdo nemohl nic prozradit, ale kdyby přišla na to, jak informace odhalovat postupně a vybudovat tak patřičné napětí, posunula by Dvůr trnů a růží o třídu výš. Největší vadou na kráse jejího románu je určitá povrchnost, která je patrná v popisu prostředí, vykreslení charakterů i ve zpracování romantické linky. Všechno to sice svým způsobem funguje, ale Sarah J. Maasová nikdy nejde do hloubky, což je hrozná škoda, protože z toho mohla vykřesat víc.

Dvůr trnů a růží patří mezi nenáročné oddechovky inspirované pohádkou Kráska a zvíře. Čtení jsme si až překvapivě užila, přesto ve mně Dvůr trnů a růží nevyvolal bezbřehé nadšení jako v řadě jiných čtenářů. Prostě v žánru young adult a new adult fantasy patří k dobrému a čtivému průměru. Pokud se vám líbil Skleněný trůn, je možné, že vám méně akční Dvůr trnů a růží nesedne. Naopak, pokud z nějakých důvodů nejste fanoušky Skleněného trůnu, tento román by mohl být trefou do černého. Já ho můžu doporučit všem, kdo mají rádi pohádku Kráska a zvíře, romantiku, víly (fae) a chtějí si při čtení odpočinout.

Ukázka

Vydalo: Cooboo; 2016

Koupit knihu