František Kotleta: Příliš dlouhá swingers party

Nová povídková antologie pověstmi opředeného Františka Kotlety slibuje čtenářům démony, prastarou magii, zombie, čarodějky, sukuby, děsivé artefakty, mocné síly z počátku věků a spousty sexu. Kromě nich nabízí v pěti povídkách i akci a humor. 

Kotleta-Prilis-dlouha-swingersDoktor Tomáš Kosek píše a vyučuje v oborech antropologie a religionistika a jeho největší starostí je získání grantu z Akademie věd, aby mohl pokrýt své životní náklady. To platí do chvíle, než do jeho bytu dorazí Klára Chlumská z Úřadu vlády v doprovodu pánů Gibsona a Horta. Jeho spolupráci si vyžaduje pan Zdeněk Kouda, který pro úřad pracuje na delikátním případu týkajícím se české vojenské jednotky v Mali. Než se Tomáš Kosek naděje, už míří na palubě letadla do Afriky. Tak začíná první povídka s názvem Boží tango.

Po ní následuje už jednou publikovaná Příliš dlouhá swingers party, která dala celé sbírce jméno. V advokátní kanceláři JUDr. Zdeňka Koudy sedí mladý a bohatý vdovec Martin Suchánek, hlavní podezřelý z vraždy manželky. Za Koudou ho poslal jeho obhájce, protože vycítil, že smrt Suchánkové patří mezi nestandardní zločiny. Netrvá dlouho a vyšetřovatelé se ocitají mezi luxusem, penězi a sexem, ale kdo je vrah?

V Srdeční záležitosti jde, jak jinak, o srdce. To první, na které zaměstnanci advokátní kanceláře narazí, nebo spíš nenarazí, patřívalo mediálnímu magnátovi Miroslavu Soudilovi. S ním spojený skandál by mohl zasáhnout i vysoké politické kruhy, a proto na scénu přicházejí Kouda, Kosek, Hort a Gibson.

Pražské kobky jsou sólovka pro Tomáše Koska. Zbytek kolegů si vycestoval a na něj se obrací jeho velice dobrá intimní známá, která postrádá svou spolupracovnici z nejstarší profese na světě. Tomáš se bez ostrých hochů z kanceláře vydává do akce, která pro něj může mít nedozírné následky.

V poslední povídce nazvané Artefakt má Tomáš Kosek opět napilno. Vydírá ho nacistický uctívač jistého démona, má potíže z izraelskou tajnou službou, unesli mu holku, kolegové se mu nevrátili ze služební cesty… Samé skoro normální věci pro zaměstnance detektivní kanceláře.

V povídkách se objevila slibovaná nadpřirozená stvoření i humor, ale u toho sexu a akce zůstaly rezervy. Nebo to bude zdání, zaviněné neopatrnou četbou Temné krve a Lovců monster: Nemesis těsně před Příliš dlouhou swingers party. Ve sbírce Františka Kotlety se okolo sexu točí značná část příběhů, ale kdo čeká králíčka Duracella na viagře, tak bude těžce zklamaný. Dokonce chybí nesmyslné, velice časté a brutální masakrování všech živých (a občas i neživých) bytostí okolo. Kotleta tentokrát servíruje sofistikované likvidační a  mučící metody pro labužníky a žádný laciný fastfood. Příliš dlouhá swingers party je v první řadě sbírka urban fantasy se silnou detektivní linkou, která se až na jednu výjimku odehrává na pražském písečku. Spodina, politici, korupce, prostituce, peníze, špína. Tohle všechno se v povídkách dá najít, kromě hromady popkulturních odkazů od Ládi Hrušky k Justinu Bieberovi.

Advokátní kancelář JUDr. Zdeněk Kouda působí velice reálně, protože ji ze svého dědictví nefinancuje postižený milionář ani místní banda příšer, ale vláda z peněz daňových poplatníků. To se ovšem hodí, když je potřeba umlčet svědky nebo nechat zmizet mrtvoly. Jednotlivé příběhy jsou vyprávěny v první osobě Tomášem Koskem, který není žádný super ninja ostrostřelec, ale relativně normální chlap s doktorátem přes náboženství, který má ve fyzickém boji víc štěstí (Horta s Gibsonem v zádech) než rozumu. Jak už to tak bývá, tak nechybí ani dámský prvek, který disponuje i jinými kvalitami než promakanou sestavou postelové gymnastiky.

Příliš dlouhá swingers party je příliš krátká nadpřirozená detektivka z českých luhů a hájů, u které nechybí napětí, maléry ani slušná akce. A nějaký ten sex. V žádném případě se nejedná o genderově vyhraněnou sbírku, a pokud někdo tvrdí opak, pak se jen sobecky nechce dělit o tohle skvělé čtení.

Ukázka

Vydala: Epocha, 2014