Sally Green: Napůl zlý

Představte si svět, kde vedle sebe žijí obyčejní lidé a čarodějnice. Bílé čarodějnice mají být hodné a spravedlivé a Černé čarodějnice jsou nemilosrdné a musí být odstraněny. V tomhle světě žije patnáctiletý Nathan – Poloviční kód, tedy napůl Bílý a napůl Černý čaroděj.

HalfNathanův otec Marcus je nejobávanější Černý čaroděj v Británii, proto je život jeho syna velice komplikovaný. Nathana pro jistotu neustále sleduje Rada Bílých čarodějnic, která ho nakonec dá do opatrovnictví k Bílé čarodějnici, a Nathanovi nezbývá nic jiného než strávit většinu času v kleci.

Nathana poznáváme v okamžiku, kdy se pokouší z vězení uniknout. Poté co opět skončí ve své kleci, se ve vzpomínkách vrací zpátky ve svém životě. Zhruba polovina knihy se tak stává úvodem do nového světa, který je na první pohled komplikovaný. Ve skutečnosti se Bílé čarodějnice jen snaží o vymýcení Černých čarodějnic představujících zlo. Nathanův příběh zabírá více než polovinu knihy, jde většinou o povídání bez akce, ale čtenáři díky tomu porozumějí hlavnímu hrdinovi a jeho chování. Čarodějnice Nathana ve vězení často fyzicky a psychicky mučí, příběhu to přidává  temnotu, na kterou nejsou mnozí čtenáři young adult zvyklí.

V Napůl zlém se objevuje spousta postav, ale Sally Green žádnou jinou nepopisuje tak detailně jako hlavního hrdinu. Zajímavou linku představuje vztah mezi Marcusem a matkou Nathana, protože zhruba do poloviny knihy není vůbec jasné, jestli čaroděj Marcus ženu napadl, nebo zda měli romantický vztah. Paralelou k jejich vztahu se stává láska Nathana k Bílé čarodějnici Annalise. Obě romantické linky jsou sice v příběhu téměř nepodstatné, jde ovšem o příjemné vysvobození z jinak nudného popisu Nathanova života.

Napůl zlý je první knihou, kterou anglická spisovatelka Sally Green vstoupila do světa literatury. První díl plánované trilogie vyšel v březnu 2014 a od té doby se práva prodala do mnoha zemí, autorka souhlasila i se zfilmováním. Jednou z inspirací jí byly hory ve Walesu objevující se i v románu.

Příběh se odehrává v Británii, ale stejně tak by se mohl odehrávat kdekoliv jinde na světě. Wales je zmíněn asi dvacetkrát, bohužel autorka nevěnovala moc času popisu, takže čtenář nemá šanci představit si, v jakém prostředí Nathan tak rád tráví svůj volný čas. Krátké kapitoly zajišťují, že příběh rychle plyne, ale dlouho není jasné, jaký cíl Sally Green sleduje.

Napůl zlého považuji za nepříliš zdařilý úvod do série. Kromě poznávání hlavní postavy se nic neděje, nezachraňuje to ani akční konec. Sally Green se pokouší nalákat čtenáře na pokračování, pro mnohé čtenáře však zřejmě první díl bude zároveň i poslední. Příběh snad ocení milovníci čarodějnic, ovšem čarodějnice by měly čarovat, ale toho se v Napůl zlém nedočkáme. Nejpovedenější na knize je obálka, z jedné strany černá, na druhé straně totéž v bílém provedení, která krásně vystihuje rozdělení světa čarodějnic.

Ukázka

Vydal:  YOLI; 2014

Koupit knihu